Lai gan mūsu valstī ir senas ziedu audzēšanas tradīcijas, vismaz 80% vietējā tirgus aizņem ievestie ziedi, vēsta laikraksts Diena.
Rozes, kas citu ziedu starpā savas līderpozīcijas saglabā joprojām, lielākoties pie mums nonāk no Āfrikas vai Dienvidamerikas valstīm. Tās ir lētākas nekā Latvijā un Nīderlandē audzētās, tāpēc arī vairāk pirktas.
Sadārdzinoties elektrībai, par rožu biznesa izdzīvošanas izredzēm esot norūpējušies Latvijā vienīgie profesionālie rožu audzētāji siltumnīcu kompleksa Rožulejas īpašnieki Eva un Arvis Bumbieri. Viņi stāstījuši, ka nekad nespēs konkurēt ar siltzemju ziediem, īpaši ziemas mēnešos, jo audzēšanas izmaksas nesamērīgi sadārdzina energoresursi. Turpretī Āfrikā nav jāmaksā ne par apkuri, ne siltumnīcu apgaismojumu, arī darbinieku izmaksas ir zemākas. «Ar Holandē audzētajiem ziediem mēs esam vienā cenā, un arī kvalitāte neatšķiras. Vasarā varam izaudzēt lētāk, bet, ja gribam vietējās rozes visu gadu, mūsu klimatiskajos apstākļos tas ir ļoti sarežģīti,» stāstījusi audzētāja, piebilstot, ka pusotru hektāru plašajās siltumnīcās ziemā ik dienu nogriež aptuveni 1000 ziedu (vasarā ap 10 000 ziedu dienā).
31.martā siltumnīcā, kas aprīkota ar īpašu apgaismes sistēmu (lai rozes varētu audzēt arī ziemā), lielā elektroenerģijas sadārdzinājuma dēļ izslēgs gaismu, un E. Bumbiere šaubās, vai nākamgad rozes vairs ziemā audzēs. Dārgās elektroenerģijas dēļ uzņēmums atteicies arī no ES atbalstītā projekta īstenošanas par apgaismes sistēmas ierīkošanu otrā siltumnīcā, jo jau šodien par elektrību mēnesī jāsamaksā vairāk nekā 10 000 latu.
Ekonomikas ministrs Artis Kampars uz uzņēmēju jautājumu, kā dzīvot tālāk, vien atbildējis: «Jūs taču esat cīnītāji, izķepurosieties!»