Analizējot elektroenerģijas vairumtirgus rādītājus februārī, Valters Kalme, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Enerģētikas departamenta Elektroenerģijas nodaļas vadītājs, secina, ka Zviedrijas-Lietuvas kabelis NordBalt atstājis ietekmi uz elektroenerģijas cenām Latvijā – februārī elektroenerģijas biržas nākamās dienas ik-stundas cenas bija ievērojami zemākas nekā tās bija janvārī, informē SPRK.
Atbilstoši Eiropas Savienības direktīvai un Elektroenerģijas tirgus likumam viens no regulatora uzdevumiem ir elektroenerģijas vairumtirgus uzraudzība. Regulators analizē elektroenerģijas nākamās dienas biržas ik-stundas cenas un vidējās cenas.
Latvijā un Lietuvā 2016.gada februārī vidējā (aritmētiskā) cena bija 29,65 EUR/MWh, kas ir ievērojami zemāka cena nekā janvārī (Latvijā janvārī - 50,01 EUR/MWh). Kā viens no iemesliem ir jāatzīmē lētākas elektroenerģijas plūsma pa NordBalt kabeli no Zviedrijas uz Lietuvu – jaunais 700MW līdzstrāvas kabelis, kas savieno Zviedriju un Lietuvu ir darbā no 18.februāra, norāda Valters Kalme, piebilstot, ka kabelis tika testēts 2015.gada decembrī, taču šogad janvārī bija slēgts avārijas remonta dēļ.
Kā liecina elektroenerģijas biržas dati, tad periodā no 18.februāra NordBalt kabelis tika noslogots par 82% no tirgum piedāvātās jaudas. Laika posmā, kamēr NordBalt kabelis bija remontā, jaudas apmaiņa starp Poliju un Lietuvu pa LitPolLink savienojumu abos virzienos bija apmēram vienāda un sasniedza 25-30% no tirgum piedāvātas pārvades jaudas. Savukārt, tiklīdz tika ieslēgts darbā NordBalt kabelis, tā jaudas plūsmas izmainījās – 79% no tirgum piedāvātas LitPolLink savienojumu jaudas aizplūda no Lietuvas uz Poliju, bet tikai 4% – pretējā virzienā.
Tas norāda, ka Skandināvijas zemās elektroenerģijas cenas ietekmē ne tikai Lietuvu un Baltiju kopumā, bet arī elektroenerģijas plūsmu Polijas tirdzniecības zonā. Jāatzīmē, ka NordBalt kabeļa maksimāli pieejamā jauda 100% tiek piedāvāta tirgū, kurpretim LitPolLink savienojuma maksimāli pieejamā jauda tiek piedāvāta tirgū par 43-59% februārī un 35-56% janvāra mēnesī.
Lai arī 33% no saņemtās Skandināvijas elektroenerģijas nonāca Polijā, tomēr secināms, ka arī atlikusī jauda ir pietiekoša, lai ievērojami ietekmētu elektroenerģijas cenu Lietuvā un Latvijā. Salīdzinot ar 2015. gada janvāri (39,78 eiro/MWh) un februāri (39,43 eiro/MWh)1, elektroenerģijas cena Latvijā šī gada februārī bija vidēji par 25% zemāka, konstatē Valters Kalme.
Vienādās elektroenerģijas cenas Lietuvā un Latvijā liecina, ka starp abām valstīm februārī nebija pārvades līniju sastrēgumu. Savukārt ik-stundas elektroenerģijas biržas cena Igaunijā februārī bija nedaudz zemāka – 28,28 eiro/MWh, un tas norāda, ka starp Latviju un Igauniju februārī bija neliels elektroenerģijas pārvades līniju sastrēgums.
Kā liecina elektroenerģijas biržas NordPool dati, elektroenerģijas pārvades līniju sastrēgumu stundu skaits starp Igauniju un Latviju (virzienā uz Latviju) februārī veidoja 24% no kopējā laika, kas salīdzinot ar šā gada janvāri ir apmēram trīs reizes mazāk. Kā iemesli tam varētu būt papildus elektroenerģijas pieplūdums no Zviedrijas uz Lietuvu, mazinot Lietuvas elektroenerģijas deficītu un atslogojot elektroenerģijas pārvades līnijas starp Latviju un Igauniju, kā arī salīdzinoši augsta elektroenerģijas izstrāde no hidroelektrostacijām februārī, norāda Valters Kalme.