Ekonomikas ministrija (EM) plāno saskaņot ar ES valdības noteikumu projektu par svaigu augļu un dārzeņu kvalitātes un marķēšanas prasībām, lai gan tas nav nepieciešams.
Lauksaimnieki šādu rīcību uzskata par aklu sekošanu ES normām, kas aizkavēs noteikumu spēkā stāšanos.
«Ņemot vērā to, ka MK projekta prasība neizriet no Eiropas Kopienu tiesību aktiem, tas nozīmē, ka tā ir nacionālā prasība. Ekonomikas ministrija ir norādījusi, ka projekts jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, lai izslēgtu draudus iegūt pārkāpuma procedūras un soda naudu, tādējādi aizkavējot projekta virzību līdz 23.aprīlim. LOSP šādu Ekonomikas ministrijas rīcību neatbalsta, jo, akli sekojot ES normām, Latvija vienmēr paliek zaudētājos, un tajā pašā laikā citas ES dalībvalstis izstrādā saviem ražotājiem labvēlīgus noteikumus, neievērojot saskaņošanas procedūras un nenovedot valsti līdz tādai situācijai, kādā atrodamies mēs, kad uzņēmējdarbība, tajā skaitā ražotāji- lauksaimnieki ir bezizejas stāvoklī,» teikts Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) paziņojumā.
LOSP valdes priekšsēdētājs Armands Krauze komentē: «Augļu un dārzeņu ražotāji katru gadu norāda, ka viņi cieš zaudējumus, jo, piemēram, citu valstu tomātus pārdod kā Mārupes ražojumu vai tirgū visas zemenes ir audzētas Latvijā, lai gan patiesībā tā nav. Latvijas ierēdņi pārāk bieži neuzņemas atbildību par saviem lēmumiem, baidoties no ES regulām, Eiropas Komisijas aizrādījumiem un iespējamajiem sodiem. Latvijas ražotāji netiek aizstāvēti, bet gan gluži pretēji – gremdēti. Šajā situācijā atbildība un lēmums ir jāpieņem steidzami, jo šeit runa ir gan par ražotāju, gan patērētāju maldināšanu, tieši no negodīgu tirgotāju puses. Tāpēc jācer arī uz Latvijas Tirgotāju asociācijas konstruktīvu rīcību, lai šo situāciju vērstu par labu un, lai visas procesā iesaistītās puses tiktu apmierinātas.»
LOSP jau ir nosūtījis uzaicinājumu Ekonomikas ministram Artim Kamparam uz tikšanos, lai vienotos par radušās situācijas risinājumu un valdība grozījumus noteikumos apstiprinātu nekavējoties. Cerot, ka valdības pozīcijas ir vērstas uz to, lai palīdzētu Latvijas ražotājiem, LOSP aicina EM šo lēmumu mainīt un uzņemties atbildību arī par vietējo ražotāju cīņu, ja ne ES, tad vismaz vietējā tirgū. «Tas, ka esam vienotā ES tirgū vēl nebūt nenozīmē, ka mūsu ražotājiem ir jārada apstākļi, lai liegtu attīstīties un pastāvēt kopīgā tirgū, jo, kamēr Latvija saskaņo un ievieš ES nosacījumus, tikmēr citas ES dalībvalstis jau sen attīstības ziņā aizsteigušās uz priekšu,» tā LOSP.