Arvien jaunu biogāzes staciju parādīšanās Latvijā izskatās pēc buma, bet tas bija plānots, norāda Nīderlandes-Latvijas Tirdzniecības kameras prezidents enerģētikas inženierrisinājumu uzņēmuma SIA Host Energo komercdirektors Ebings Osinga.
Jau ziņots, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem biogāzes elektrostacijās saražotās elektroenerģijas apjoms pagājušajā gadā, salīdzinot ar 2009.gadu, audzis par 29,5% un tas ir straujākais kāpums pēdējo gadu laikā. Arī šogad ziņots par vairākām jaunām stacijām.
Osinga skaidroja, ka projektu īstenošanu var paredzēt jau divus trīs gadus iepriekš. «Viss ir kontrolēts, izņemot kvotu izdalīšanu, kas notika diezgan stihiski. Kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā, bija skaidrs, ka būs struktūrfondi, un bija arī emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas pilotprojekts. Dod atbalstu koģenerācijai vai siltumsistēmām, ir kvotu sistēma, un vari izkalkulēt, cik daudz projektu Latvijā būs. Pieņemsim, ka 50% nebūs, bet pārējie būs,» skaidroja Host Energo pārstāvis.
Viņš piebilda, ka process prasa divus līdz piecus gadus, bet galu galā projekti tiek īstenoti, un tas nenozīmējot, ka tas ir bums.
Vienlaikus Osinga norādīja, ka «bums» var arī pazust, ja atbalsta nebūs vai tas netiks piešķirts, vai saņemšana būs par sarežģītu.
Pēc viņa vērtējuma, Latvijā patlaban ir aptuveni 30 biogāzes stacijas.
SIA Host Energo 75% daļu pieder Nīderlandes kompānijai Host Holding B.V., bet 25% - komercdirektoram Osingam, liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas Lursoft dati. Uzņēmums specializējas ar atjaunojamajiem energoresursiem saistītu enerģētisko procesu un tehnoloģiju izstrādē un realizācijā, kā arī uzturēšanā.
Latvijā uzņēmums īstenojis vai turpina īstenot vairākus projektus - zemnieku saimniecībās Zemturi, Bio Ziedi, īstenots arī projekts Krāslavā. Jauns projekts būs Mālpilī, kas saistīts ar liellopu fermu, vēl viens projekts ar jaudu viens megavats paredzēts Kurzemē. Savulaik Host Energo sāka īstenot koģenerācijas projektu Valkā, taču tagad tas pārdots Eesti Energia.
2010.gadā Host Energo strādāja ar neto apgrozījumu 330 875 latu apmērā, kas ir ievērojami vairāk nekā 2009.gadā, kad apgrozījums bija 24 537 lati. Savukārt uzņēmuma peļņa pērn bija 86 315 lati pretēji 2009.gada zaudējumiem 76 935 latu apmērā, liecina Lursoft dati.