Pēdējā laikā arvien vairāk pazīmju liecina, ka līdz gada beigām naftas kartelis OPEC un Krievija apvienos savus spēkus naftas ieguves samazināšanai, lai uzdzītu augšā naftas cenas.
Jāatgādina, kopš jūlija, kad barels naftas maksāja gandrīz 150 ASV dolārus, tagad tā cena svāstās ap 40 dolāriem. Db jau vēstīja (10.12.), ka par to var priecāties naftas importētāji un patērētāji, taču ilgtermiņā līdzekļu trūkuma dēļ investīcijām nozarē tas var novest pie melnā zelta deficīta.
Lems drīz
Nākamā OPEC valstu ministru tikšanās, no kuras tirgus gaida paziņojumu par naftas ieguves kvotu samazināšanu, paredzēta 17.decembrī. Maskava grasās pavēstīt par ieguves samazināšanu tuvāko dienu laikā, šonedēļ paziņoja Krievijas enerģētikas ministrs Sergejs Šmatko. Šis paziņojums nozīmē, ka Krievija — otra lielākā naftas eksportētāja — sper soli ceļā uz savu spēku saskaņošanu ar naftas karteli, secina laikaraksts The Financial Times, atgādinot, ka Krievija sākusi aktīvāk sadarboties ar OPEC, kurā tā ir novērotājas statusā, no septembra. Tomēr, pēc ekspertu domām, Krievijai nav grūti sniegt šādus paziņojumus, jo naftas ieguve tur rūk tāpat — hroniska investīciju trūkuma un nelabvēlīgā nodokļu režīma dēļ nozarē. Un tomēr naftas patērētājvalstis uztrauc iespējamā OPEC tuvināšanās ar Krieviju.
Norvēģija turas malā
Maskava grib, lai pie ieguves samazināšanas principa pieturētos arī OPEC neietilpstošās valstis. Taču, pēc Handelsblatt vēstītā, otra lielākā naftas ražotāja ārpus OPEC — Norvēģija — paziņojusi, ka negrasās piedalīties naftas ieguves kvotu samazināšanas akcijā.
Apjoms un efekts
Tikmēr nākamnedēļ gaidāmais naftas tirgum nozīmīgais pasākums aktivizē prognozes un gaidas. Par to, ka kartelis nolems samazināt ieguvi, nešaubās neviens, apspriests tiek apjoms un šī pasākuma efekts. Pats kartelis konkrētu apjomu nemin, taču, kā izteikušies vairāki tā dalībnieki, samazinājums būs "ļoti būtisks".
"Sliktākā pieprasījuma scenārija gadījumā un, ņemot vērā piegādes no OPEC neietilpstošajām valstīm, kā arī būtisku pasaules ekonomikas perspektīvu pasliktināšanos, pastāv iespēja, ka ieguve tiks samazināta par 1.5 līdz 2 miljoniem barelu dienā," uzskata Barclays Capital pārstāvji. Līdzīgi prognozē vairums analītiķu.
Pēc dažu analītiķu domām, OPEC samazinās ražošanu pakāpeniski līdz 2009.gada beigām. Apmēram trīs mēnešus pēc tam, naftas cenai ir jāstabilizējas. "Mēs domājam, ka OPEC samazinās kvotas gandrīz visa nākamā gada garumā," norāda Deutsche Bank eksperti, "Taču ieguves samazināšana, mūsuprāt, nebūs tūlītējs glābiņš naftas cenām. Tāpēc mēs uzskatām, ka tās savu dibenu sasniegs nākamā gada beigās."
Prognozes par cenu lejupslīdi ir ļoti dažādas, pieļaujot, ka nākamajā gadā dažbrīd tās var noslīdēt līdz 25 – 35 dolāru atzīmei par barelu. Pēc ASV Enerģētikas ministrijas svaigākajām prognozēm, vidējā naftas cena 2009.gadā būs no 51.2 līdz 63.5 dolāriem.
Būtu jāizņem 3 milj. bbl
No tirgus būtu jāizņem apmēram trīs miljoni barelu naftas dienā, lai tirgus sajustu naftas deficītu un cenas kāptu, laikrakstam Vedomosti teicis Krievijas naftas kompānijas LUKoil viceprezidents Leonīds Feduns. "Tāpēc ka objektīva [naftas] cena nākamajam gadam ir 80 dolāri," viņš skaidro.
Arī OPEC pārstāvji kā kartelim pieņemamu cenu, lai nozare varētu attīstīties, ir minējuši 70 – 80 dolārus.