Ekonomikas ministrijai (EM) 75% naftas produktu – degvielas – drošības rezervju uzglabāšana Eiropas Savienības (ES) teritorijā izmaksās 8,968 miljonus latu, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā publicētais paziņojums. Naftas produktu rezerves uzglabās Šveicē reģistrētā Vitol SA un ar Ventspils mēra Aivara Lemberga ģimeni saistīta Latvijas kompānija Baltimar VT.
Publiskotā informācija atklāj, ka ministrijas izsludinātajā konkursā par drošības rezervju pakalpojuma sniegšanu valsts naftas produktu – degvielas – rezervju izveidei 75% apmērā ES dalībvalstu – Dānijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas un Latvijas – teritorijā, pirmās kategorijas degvielas rezervju 75% apmērā uzglabāšanas konkursā saņemts viens piedāvājums, taču konkurss pārtraukts, ņemot vērā nesamērīgi augsto piedāvāto cenu par vienas tonnas naftas produktu uzglabāšanu vienam mēnesim, kas būtiski ietekmēs benzīna cenu mazumtirdzniecībā.
Otrās kategorijas degvielas rezervju 75% apmērā uzglabāšanas konkursā pieteicies viens pretendents, kas arī atzīts par uzvarētāju – Šveicē reģistrētā kompānija Vitol Sa, kuras piedāvātā līgumcena ir 8,551 miljons latu. Arī trešās kategorijas degvielas rezervju 75% apmērā uzglabāšanas konkursā pieteicies viens pretendents, kas arī atzīts par uzvarētāju – Latvijā reģistrētā kompānija Baltimar VT, kuras piedāvātā līgumcena ir 417,1 tūkstotis latu.
EM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena paskaidroja, ka minētais konkurss bija izsludināts trīs daļās, tostarp naftas produktu pirmā kategorija ir benzīns, otrā kategorija – dīzeļdegviela, bet trešās kategorija – mazuts.
Viņa arī norādīja, ka benzīna rezervju iepirkuma procedūra tika pārtraukta, ņemot vērā nesamērīgi augsto piedāvāto cenu par vienas tonnas uzglabāšanu vienam mēnesim, kas būtiski ietekmētu benzīna cenu mazumtirdzniecībā. Urpena klāstīja, ka piedāvātā cena būtiski pārsniedza valdības rīkojumā par valsts naftas produktu rezervju izveides koncepciju noteikto rezervju uzglabāšanas minimālo pieejamo cenu ES teritorijā, kas ir divi lati par tonnu mēnesī, un vidējo rezervju uzglabāšanas cenu benzīnam Latvijā 6,35 lati par tonnu mēnesī.
Pēc Urpenas teiktā, tuvākajā laikā par benzīna drošības rezervju uzglabāšanu tiks izsludināts jauns konkurss.
EM izsludinātā konkursa uzvarētājiem 14 mēnešus būs jāuzglabā 90 dienu naftas produktu drošības rezerves.
Šogad 20.aprīlī beidzās pieteikšanās divos EM konkursos naftas produktu drošības rezervju izveidei – ministrija bija izsludinājusi atklātu konkursu par drošības rezervju pakalpojuma sniegšanu valsts naftas produktu – degvielas – rezervju izveidei 25% apmērā Latvijas teritorijā, kā arī konkursu par drošības rezervju pakalpojuma sniegšana valsts naftas produktu – degvielas – rezervju izveidei 75% apmērā ES dalībvalstu – Dānijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas un Latvijas – teritorijā.
Pagaidām konkursa rezultāti par drošības rezervju pakalpojuma sniegšanu valsts naftas produktu – degvielas – rezervju izveidei 25% apmērā Latvijas teritorijā nav publiskoti.
Izsludināto atklāto konkursu mērķis ir nodrošināt, ka tiek izveidotas valsts naftas produktu drošības rezerves 90 dienu apmērā gadījumam, ja tiek izsludināta valsts mēroga enerģētiskā krīze – izsludinātas valsts mēroga enerģētiskās krīzes laikā naftas produktu drošības rezervju pakalpojuma sniedzējs pārdos valstij EM personā nepieciešamos naftas produktus vajadzīgajā daudzumā.
Iepriekš tika noteikts, ka naftas produktu drošības rezervju pakalpojumu var sniegt komersanti, kuru piedāvātais uzglabājamo naftas produktu apmērs nav mazāks par 1000 tonnām un ja šie komersanti izpildījuši vienu no šādiem nosacījumiem – saņēmuši speciālu atļauju jeb licenci apstiprinātā akcīzes preču noliktavas turētāja darbībai, reģistrētā saņēmēja darbībai, degvielas vairumtirdzniecībai, degvielas mazumtirdzniecībai, kā arī ieved Latvijā naftas produktus savam patēriņam no ES dalībvalsts vai trešās valsts, saņēmuši muitas noliktavas turēšanas atļauju vai saņēmuši atļauju darbībai brīvajā zonā.
Iepriekš 2010.gada beigās tika rīkots konkurss naftas produktu rezervju izveidei, kurā naftas rezervju izveidei 25% apmērā Latvijā pakalpojumu sniedzēju konkursam pieteicās trīs pretendenti, savukārt konkursam naftas rezervju izveidei 75% apmērā ES teritorijā netika iesniegts neviens pieteikums.
Līdz šim komersanti naftas rezerves izveidoja un uzglabāja 36 iekšējā patēriņa dienām, bet 54 dienām – valsts. Komersanti un nozares asociāciju pārstāvji vairākkārt norādījuši, ka esošā naftas rezervju uzturēšanas kārtība ir dārga un rada papildu birokrātisko slogu uzņēmējiem.
Saskaņā ar enerģētikas likuma prasībām EM no 2010.gada 1.augusta pilda Centrālās krājumu uzturēšanas struktūras funkcijas, tostarp izsludina atklātus konkursus par naftas produktu drošības rezervju pakalpojuma sniegšanu katrai naftas produktu kategorijai.
Centrālā krājumu uzturēšanas struktūra darbojas EM Enerģētikas departamenta ietvaros, un tai ir trīs galvenās pamatfunkcijas – iegādāties un sniegt pakalpojumu, kā arī administrēt valsts nodevu, lai izsludinātas enerģētiskās krīzes laikā tiktu nodrošināta apgāde ar naftas produktiem.
Baltimar VT pamatkapitāls ir 201,5 tūkstoši latu, un tās īpašnieki ir Norvēģijas Clearwater Ventures AS (48,89%), Latvijas kompānija AOB (17,42%), Raimonds Lācis (16,27%), kā arī Lemberga meita Līga Lemberga (8,71%) un viņa dēls Anrijs Lembergs (8,71%). 2010.gadā Baltimar VT neto apgrozījums pieauga par 28,1%, sasniedzot 8,457 miljonus latu, bet kompānijas peļņa bija 156,3 tūkstoši latu, kas ir pieaugums par 34,8%, liecina Lursoft datubāzē publiskotais kompānijas gada pārskats.