Pieaugot bažām, ka pasaulē samazināsies kodolenerģijas ieguve, Krievijas atomenerģijas kompānija Rosatom cer palielināt reaktoru eksportu, apgalvojot, ka tie ir drošākie pasaulē, raksta The New York Times. Rietumu kodolenerģijas speciālisti uzskata, ka pēc krīzes Fukušimas AES vismaz divas trešdaļas jaunu reaktoru celtniecības projekti pasaulē tiks apturēti.
Rosatom ir paziņojusi, ka laika posmā līdz 2030. gadam nodrošinās pārdošanas apjomus 50 miljardu ASV dolāru apmērā ik gadu. Šāds kompānijas apgalvojums varētu šķist dīvains, jo Japānas kodolkrīze liks pasaules valstīm divkārt pārdomāt pirms celt jaunus reaktorus, norāda New York Times.
Tomēr Rosatom ir pārliecināta, ka to gaida ziedu laiki. Jau vēstīts, ka pagājušajā nedēļā Krievijas premjers V. Putins personīgi devās uz Baltkrieviju, lai noslēgtu līgumu par AES celtniecību šajā valstī. «Mūsu rīcībā ir liels uzlabotu tehnoloģisku risinājumu arsenāls, lai nodrošinātu stabilu un drošu atomelektrostaciju darbību,» žurnālistiem skaidroja V. Putins.
Arī Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs, atrodoties vizītē Turcijā, izmantoja izdevību, lai slavētu valsts kodolreaktoru drošību. Krievija ir noslēgusi līgumu ar Turciju par AES celtniecību seismiski aktīvā reģionā valsts dienvidos. «Pat skatoties kontekstā ar pašreizējiem notikumiem Japānā, nav nekādas vajadzības radikāli mainīt drošības standartus,» stāstīja D. Medvedevs. AES celtniecības Turcijā izmaksas būs 20 miljardi ASV dolāru.
Eksperti gan norāda, ka Krievijas reaktori drošības ziņā ne ar ko neatšķiras no citu valstu celtajiem. Rosatom reklamētie VVER reaktori principā ir tādi paši kā Fukušimas AES GE Mark I tipa reaktori, skaidro The New York Times. Tāpēc, neskatoties uz Rosatom reklāmas kampaņām, tos var piemeklēt tās pašas problēmas, kas piemeklēja Japānas AES. Krievijas kodolenerģijas sektoram nav arī pietiekoši neatkarīgas uzraudzības, kas liek baidīties par to vai ātras peļņas ieguves dēļ netiks upurēta kvalitāte.
Pēdējos gados Krievijas atomenerģijas industrijai ir bijuši lieli ienākumi no kodolreaktoru celtniecības ārvalstīs, galvenokārt atīstības valstīs tādās kā Indija un Ķīna, kuru neapmierināmā enerģijas apetīte tur tās piesaistītas pie atomenerģijas, norāda New York Times. Krievi apgalvo, ka kodolreaktorus ceļ jebkur un jebkam. Pašlaik Rosatom būvē 15 jaunus reaktorus dažādās pasaules valstīs un, tai vēl ir 30 pasūtījumi.
Tomēr, kamēr Krievija cenšas eksportēt savus pasaulē drošākos rektorus, tai nav naudas, lai aizvietotu novecojušos reaktorus pašmājās, tai skaitā arī vienpadsmit nedrošos Černobiļas stila reaktorus, norāda The New York Times.