Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijas Rosatom meitsabiedrība Atomprojekt izsludinājusi divus konkursus par Kaļiņingradas apgabalā plānotās Baltijas atomelektrostacijas (AES) teritorijas izpētes darbiem. Kā uzskata Lietuvas eksperti, tas varētu liecināt, ka Rosatom apsver iespējas atsākt apturētos spēkstacijas būvdarbus.
Kā vēsta portāls Kgd.ru, viens konkurss izsludināts par vides radioekoloģiskā monitoringa darbiem AES apkaimē, otrs - par būvlaukuma ģeodinamisko izpēti. Darbus paredzēts finansēt par Rosatom līdzekļiem.
Izdevums arī atgādina, ka Kaļiņingradas apgabala gubernators Nikolajs Cukanovs pērn augustā atzinis, ka Baltijas AES būvdarbi nenotiek. Pēc viņa teiktā, tam esot «tikai viens vienkāršs iemesls - Eiropas Savienība negrib pirkt elektroenerģiju».
Tomēr gubernators paudis pārliecību, ka AES būvdarbi atsāksies. Tikmēr Baltijas AES direktors Vitālijs Trutņevs iepriekš izteicies, ka direkcija ir gatava apturētos būvdarbus atsākt jebkurā laikā.
Kā uzskata Lietuvas enerģētikas ministrs Roks Masjulis, pagaidām ir pāragri minēt, ko Rosatom grib panākt. Viņš pieļāvis, ka tas varētu būt saistīts ar Lietuvas pēdējā laikā pausto stingro nostāju jautājumā par Baltkrievijā topošo Astravjecas AES, tomēr aicinājis «nogaidīt un paskatīties».
Tikmēr viņa priekštecis ministra amatā Arvīds Sekmoks ziņu aģentūrai BNS sacījis, ka šos izpētes darbus var uztvert kā «zondēšanu, lai pārbaudītu, vai būvniecību varētu atsākt». «Galīgo lēmumu, vai tas tiks turpināts, būtu jāpieņem Krievijas centrālajai vadībai. Tas ir signāls, ka Baltijas AES varētu tikt celta,» viņš norādījis, atgādinot, ka Kaļiņingradai elektroenerģija būtu vajadzīga vienīgi eksportēšanas nolūkam un daļu no tās varētu tikt mēģināts novirzīt uz Baltijas valstīm.
Kā ziņots, Masjulis pagājušā gada nogalē vēstulē Latvijas, Igaunijas, Polijas un Somijas kolēģiem aicināja kaimiņvalstis neiepirkt elektroenerģiju no topošajām atomelektrostacijām Baltkrievijā un Krievijas Kaļiņingradas apgabalā, jo tā tiktu ražota, pārkāpjot starptautiskās normas par kodoldrošību, vides aizsardzību un starpvalstu ietekmes uz vidi novērtējumu. Viņš arī norādīja, ka šie projekti «rada negodīgu konkurenci elektroenerģijas ražošanā», un aicināja šo jautājumu nekavējoties un detalizēti ir apspriest vispirms reģionālajā, bet pēc tam Eiropas Savienībā līmenī.
Baltkrievijas Astravjecas AES būvdarbu ģenerāluzņēmēja ir Rosatom meitsabiedrība Atomstrojeksport. Minska paziņojusi, ka pirmais šīs spēkstacijas reaktors varētu sākt darboties 2018.gadā.