Lietuvai nav oficiāli apstiprinātas informācijas par to, kad Baltkrievija plāno iedarbināt netālu no abu valstu robežas uzcelto Astravjecas atomelektrostaciju (AES), trešdien paziņojis Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas vadītājs Daiņus Gaižausks, komentējot neoficiālas ziņas, ka šī spēkstacija varētu tikt iedarbināta jau piektdien.
Baltkrievijas Enerģētikas ministrija otrdien paziņoja, ka Astravjecas AES pirmā reaktora "fiziskas iedarbināšanas operācijas plānots sākt jau tuvākajās dienās".
Lietuva iepriekš paudusi bažas, ka šo spēkstaciju, ko tā uzskata par nedrošu, paredzēts iedarbināt, "apzināti pieskaņojoties vēlēšanu kalendāram" pirms svētdien, 9.augustā, gaidāmajām valsts prezidenta vēlēšanām.
"Šobrīd nevaram teikt, ka Astravjecas AES netiks iedarbināta piektdien. Varu tikai sacīt, ka viss tiek darīts steigā. Nav veikti visi izmēģinājumi, kas saistīti ar drošību, kā arī stresa testi," Gaižausks norādījis pēc komitejas sēdes, kurā apspriesta Lietuvas sagatavotība kodolspēkstacijas iedarbināšanai kaimiņvalstī.
Pēc viņa sacītā, Lietuvai ir "maksimāli jaunākā informācija" par Astravjecas AES, bet tā nav oficiāli apstiprināta. Saskaņā ar Lietuvas rīcībā esošajām ziņām Astravjecas atomelektrostacijai vēl nav darbības licences.
"Mēs zinām, kā notiek procesi Baltkrievijā. Pēc pašreizējās informācijas, piektdien spēkstacijai būtu jātiek iedarbinātai," atzinis Gaižausks.
Viņa vārdiem runājot, "droši var apgalvot, ka riski Lietuvas nacionālajai drošībai pieaug".
"Iespējams, Baltkrievija šobrīd arī nepiekristu Astravjecas AES iedarbināšanai, bet ir ļoti spēcīgs spiediens no [Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijas] "Rosatom", un mēs domājam, ka spēkstacija tiks iedarbināta, pakļaujoties šim Krievijas spiedienam," norādījis Seima komitejas vadītājs.
Tikmēr Baltkrievijas Ārkārtējo situāciju ministrijas Kodoldrošības un radiācijas drošības departaments ("Gosatomnadzor") paziņojis, ka mainījis Astravjecas AES reaktoru licencēšanas kārtību, paredzot, ka tiks izdota nevis viena kopēja licence spēkstacijas ekspluatācijai, bet atsevišķas licences katram reaktora iedarbināšanas posmam.
"Regulators konsekventi un, ņemot vērā AES sagatavotību, izdos atļaujas katram pirmā reaktora iedarbināšanas posmam, bet, pabeidzot visus posmus, tiks izskatīts jautājums par ekspluatācijas licences izdošanu pirmajam reaktoram," teikts departamenta paziņojumā.
Baltkrievija savas AES būvei ir izraudzījusies vietu aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas - Grodņas apgabala Astravjecas rajonā. Turklāt dzesēšanas vajadzībām plānots izmantot ūdeni no Neres upes, kas tālāk tek cauri Lietuvas galvaspilsētai.
Minska apgalvo, ka tās būvētā spēkstacija atbildīs visaugstākajiem drošības standartiem, taču Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko iepriekš īpaši uzsvēris, ka Astravjecas AES jāuzceļ pēc iespējas lētāk. Lietuvas vērtējumā spēkstacijas būvniecībā notiek negodīga un plaša izdevumu samazināšana uz drošības rēķina.
Plānots, ka Astravjecas AES būs divi reaktori, katrs ar 1200 megavatu jaudu. Otro reaktoru plānots iedarbināt aptuveni gadu pēc pirmā.