Japānas inženieri piektdien ir secinājuši, ka Fukušimas AES iespējams vajadzēs aprakt ar smiltīm un betonu, lai izvairītos no katastrofālas radiācijas noplūdes, vēsta Reuters. Tā ir pirmā reize, kad Japāna tādā veidā ir spiesta atzīt, ka tās izvērstie reaktora dzesēšanas pasākumi nesniedz gaidītos rezultātus, norāda aģentūra. Līdzīgs paņēmiens tika izmantots lai apkarotu radiācijas noplūdi no Černobiļas AES.
Tomēr Japāna vēl joprojām cer, ka tai izdosies atrisināt kodolkrīzi, atjaunojot elektrības padevi reaktoru dzesēšanas sistēmai. «Reaktoru aprakšana nav neiespējama, bet pašlaik galvenais ir mēģināt tos atdzesēt,» skaidroja kompānijas Tokyo Electric Power Co. pārstāvis. Līdz šim Japāna ir centusies dzesēt reaktorus, izmantojot jūras ūdeni, ugunsdzēsēju mašīnas un izgāžot virs tiem ūdeni no helikopteriem.
Tomēr reaktoru dzesēšana var ilgt vairākas nedēļas, norādīja ASV Kodolenerģētikas komisijas priekšsēdētājs Gregorijs Jačko. Nav zināms arī tas, kādā stāvoklī ir kodolreaktoru dzesēšanas sitēma – ir visai iespējams, ka AES notikušie sprādzieni ir to pamatīgi bojājuši. Tomēr valdība cer, ka sistēma būs darba kārtībā.
Tikmēr Japāna ir paaugstinājusi Fukušimas AES kodolkrīzes bīstamības līmeni Starptautiskajā kodoldrošības skalā (INES) līdz 5. līmenim. INES skalā ir 7 līmeņi, kur pēdējais nozīmē plaša apmēra kodolkatastrofu, līdzīgu tai, kāda piemeklēja Černobiļu 1986. gadā.
Savukārt tie darbieki, kas, riskējot ar savām dzīvībām un esot pakļauti lielam apstarojuma līmenim, joprojam atrodas cietušajā AES, jau ir kļuvuši par nacionāla mēroga varoņiem, vēsta pasaules ziņu aģentūras.
Jau ziņots, ka Japānu piemeklēja postoša zemestrīce un cunami, kas izraisīja problēmas Fukušimas AES dzesēšanas sistēmā. Gan Japānas premjers, gan arī Imperators vēršoties pie nācijas aicināja to būt drosmīgai un vienotai, lai cīnītos ar postošāko krīzi, kāda valsti ir piemeklējusi kopš Otrā pasaules kara beigām. Zemestrīces un cunami rezultātā gājuši bojā ap 7 tūkstošiem cilvēku, vairāki desmiti tūkstoši ir pazuduši bez vēsts.