Japānas inženieri ir uzsākuši slāpekļa gāzes iepumpēšanu vienā no Fukušimas atomelektrostacijas (AES) reaktoriem, lai tādējādi novērstu ūdeņraža sprādzienu, vēsta BBC.
Slāpeklis tiek pumpēts pirmajā reaktorā, kurā pirms dažām nedēļām jau notika ūdeņraža gāzes sprādziens. «Ūdeņraža gāzes eksplozijas iespēja pašlaik nav augsta,» skaidroja Japānas valdības pārstāvis Jukio Edano. «Tomēr ar slāpekļa palīdzību mēs šo iespēju varam padarīt vienādu ar nulli.» Gāzes pumpēšana var aizņemt līdz pat sešām dienām.
Ūdeņradis reaktorā uzkrājas pateicoties tam, ka, saglabājoties zemam ūdens līmenim, degvielas stieņi ir daļēji atklāti un tāpēc pārkarst. Tālāku ūdeņraža sprādzienu novēršana pašlaik tiek uzskatīta par prioritāti, tāpēc, ka tie varētu izplatīt radiāciju un sagraut reaktorus. Japānas inženieri apsver iespēju pumpēt slāpekli arī otrajā un trešajā reaktorā.
Strādnieki beidzot ir atklājuši arī radioaktīvā ūdens izcelsmes vietu un plaisu reaktora sienā, pa kurieni tas izplūda, ir noslēguši. Joprojām turpinās vietas atbrīvošana stipri piesārņotajam ūdenim, izgāžot mazāk piesārņoto ūdeni okeānā. Japānas valdība ir norādījusi, ka šis ūdens satur pārāk mazu radiācijas daudzumu, lai varētu nopietni kaitēt cilvēku veselībai, tomēr vietēji zvejnieki par valsts lēmumu ir ārkārtīgi saniknoti. Japānas valdība un Fukušimas AES operators energokompānija TEPCO ir apsolījusi kompensēt gan lauksaimnieku, gan arī zvejnieku zaudējumus.
Trešdienas vakarā ANO jonizētās radiācijas eksperts Volfgangs Veiss skaidroja, ka organizācija neuzskata, ka Fukušimas AES kodolkatastrofa nopietni apdraudēs cilvēku veselību. Lai gan vēl ir pārāk agrs, lai runātu par situācijas ietekmi, tomēr līdzšinējie dati liecina, ka radiācijas noplūde no Fukušimas AES ir daudz mazāka nekā tā bija Černobiļas katastrofas laikā 1986. gadā.
Tomēr vairākas reģiona valstis joprojām nervozi seko līdzi vēstīm par radiācijas izplatību – Dienvidkorejas Genkido apgabalā daudzas skolas, baidoties no radioaktīvā piesārņojuma, ir pārtraukušas nodarbības ārpus telpām. Tomēr Dienvidkorejas Kodoldrošības aģentūra norāda, ka radioaktīvais piesārņojums, kas ir nonācis līdz valstij, nerada draudus cilvēku veselībai.