Jauna eksplozija un ugunsgrēks Japānas zemestrīces bojātajā atomelektrostacijā noveduši pie augsta radiācijas līmeņa, kas var negatīvi ietekmēt cilvēku veselību, ziņo BBC. Pastiprinoties radiācijas noplūdei var notikt smaga kodolkatastrofa.
Otrdienas rītā, atomelektrostacijas (AES) Fukušima 1 otrajā reaktorā noticis sprādziens, kā rezultātā reģionā ir paaugstinājies radiācijas līmenis. Pats reaktora apvalks sprādzienu ir izturējis. Ugunsgrēks izcēlies arī ceturtā reaktora izlietotās kodoldegvielas krātuvē. To izraisīja ūdeņraža gāzes sprādziens, raidot atmosfērā radioaktīvos izmešus. Liesmas vēlāk ir izdevies noslāpēt. AES pašlaik strādā 50 cilvēki, kuru dzīvībai draud nopietnas briesmas.
Runājot televīzijā Japānas premjerministrs Naoto Kans sacījis, ka pastāv vēl lielāka radiācijas līmeņa risks. Ministru prezidents aicinājis tos cilvēkus, kuri dzīvo 30 kilometru rādiusā ap atomelektrostaciju, uzturēties telpās, vai arī pēc iespējas ātrāk pamest iespējamo radiācijas piesārņoto reģionu.
Pēc Japānas meteroloģiskā dienesta datiem, vējš pašlaik pūš Klusā okeāna virzienā, tāpēc tiek uzskatīts, ka radioaktīvie izmeši nokļūs tajā. «Radioaktīvajā mākonī» esot iebraucis arī ASV flotes lidmašīnu bāzes kuģis «Ronald Reagan», kura apkalpe saņēmusi mēneša radiācijas devu stundas laikā. ASV flotes kuģi steidzīgi pametuši attiecīgo okeāna apgabalu.
Pret Japānas valdību pastiprinās pārmetumi, ka tā slēpj informāciju par notiekošo AES.
Jau ziņots, zemestrīces un cunami rezultātā AES Fukušima 1 tika sabojāta reaktoru dzesēšanas sistēma novedot pie sprādzieniem pirmajā, trešajā un otrajā reaktorā. Arī piektajā un sestajā ir problēmas ar dzesēšanas sistēmu. Japānas valdība cenšas kodolkrīzi ierobežot un dzesēt reaktorus ar jūras ūdeni.
Gadījumā, ja reaktoru apvalki neizturēs, apkārtējā vidē var nonākt milzīgs daudzums radioaktīvo materiālu. Radiācijas piesārņojums var skart Tokiju un pat Dienvidkoreju un ASV rietumu piekrasti.
Atomelektrostacija atrodas apmēram 250 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Tokijas, kur arī paaugstinājies radiācijas līmenis. Tokijā, kā ziņo rietumvalstu žurnālisti, situācija saglabājas mierīga, tomēr parādās arī panikas pazīmes.
Japānu pagājušās nedēļas piektdienā piemeklēja 8,9 balles spēcīga zemestrīce un cunami, kas izraisīja plašus postījumus. Oficiāli dabas katastrofā bogā gājušo skaits ir sasniedzis 2,414 cilvēkus, daudzi tūkstoši ir pazuduši bez vēsts.