«Atomelektrostacijas (AES) būvniecība ir ļoti dārgs projekts, un, iespējams, Kaļiņingradas AES drošības aspekts būs zemāks, nekā varētu vēlēties.»
To Energoforumā saka viens no Latvijas kodolenerģijas lielākajiem ekspertiem Latvijā Fizikālās enerģētikas institūta izpētes vadītājs profesors Viktors Zēbergs. Viņš gan piebilst, ka daudz vairāk nekā par jaunceļamo Kaļiņingradas AES esot jābažījās par to, ka, piemēram, Sanktpēterburgā un citviet Krievijā darbojas tādi paši reaktori, kāds bija Černobiļā. Gan V. Zēbergs, gan a/s Latvenergo Izpētes un attīstības departamenta vecākais plānošanas inženieris Valdis Gavars uzskata, ka par Lietuvas jaunbūvējamās Visaginas AES drošību turpretim neesot ko šaubīties. «Drošības un atbildības līmenis ES,
būvējot AES, ir tik augsts, ka, piemēram, Somijā jau vairākus gadus neizdodas pabeigt AES, jo nemitīgi pieaug drošības prasības, kuras ir jāievieš,» tā V. Zēbergs. Savukārt V. Gavars norāda, ka katrs jaunas paaudzes kodolreaktors ir 100 reizes
drošāks par iepriekšējo. «Kodolreaktori tiek ekspluatēti jau pietiekoši ilgi, lai visi ar tiem saistītie riski – cilvēciskie, ārējie, tehnoloģiskie, utt. – būtu izanalizēti,» skaidro V. Gavars, «un, lai arī nekas šajā pasaulē nav 100% drošs, par modernajām AES varam teikt, ka par to drošību domāts visvairāk». Jautājumā par to, vai abas tik tuvu esošās AES no elektroenerģijas pārdošanas viedokļa nebūs Baltijas reģionam pārāk daudz, it īpaši ņemot vērā, ka Kaļiņingrada pēc divu TEC uzcelšanas deficītu pēc elektroenerģijas nejūt, V.Gavars uzskata, ka brīvais tirgus šo situāciju sakārtos. «Visas AES reģionā būs bāzes jaudas elektrostacijas, ka svarīgs būs ES regulējums un ES dalībvalstu solidaritāte un nostāja attiecībā pret lētāku elektroenerģiju no trešajām valstīm un tās elektroenerģijas vairumtirdzniecībā piedalīsies uz vispārējiem principiem. Biržā katra elektrostacija uz nākošajām 24 stundām nosauks savu cenu, un patērētāji izvēlēsies lētāko. Trešo valstu pārstāvji, Baltijā tie ir Krievija un Baltkrievija, tirgū, vismaz pašlaik, piedalās ar īpašiem noteikumiem.» Savukārt V. Zēbergs uzskata, ka svarīgs būs ES regulējums un ES dalībvalstu solidaritāte un nostāja attiecībā pret lētāku elektroenerģiju no trešajām valstīm. «Krievija var piedāvāt lētāku elektroenerģiju, un ir svarīgs jautājums, vai kāda no ES dalībvalstīm nekritīs kārdinājumā, it īpaši, ja zinām, ka Vācija līdz 2022. gadam ir apņēmusies slēgt visas savas AES. Tas, visticamāk, nozīmēs elektroenerģijas deficītu, un šajā gadījumā, ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, ir liels jautājums, vai kāda no ES dalībvalstīm nepārkāps ES valstu savstarpējās norunas.»
DB jau rakstīja, ka Kaļiņingradas AES būvnieks Krievijas kompānija Rosatom šovasar rīkoja vairākus starptautiskus pasākumus, lai pārliecinātu sabiedrību par savu staciju drošību. Šo sanāksmju laikā iebildumi no ārvalstu dalībnieku puses attiecībā uz Kaļiņingradas AES drošību nebija dzirdami. Kaļiņingradā ir plānots uzbūvēt divus 1170 MW AES blokus, no kuriem pirmo paredzēts pabeigt jau 2016. gadā. Tur saražotā elektroenerģija paredzēta gan Krievijas, gan Baltijas, kā arī Polijas, Skandināvijas un Vācijas vajadzībām.