Ķīna, kas ir pasaulē lielākā enerģijas patērētāja, aizvien plašāk investē kodoltehnoloģiju attīstībā, apsverot dažādu revolucionāru kodolreaktoru būvēšanu, vēsta Reuters.
Pasaules sabiedrība ir sākusi visai skeptiski skatīties uz atomenerģijas iegūšanu. Tomēr Ķīna cer palielināt atomenerģijas ražošanu no 10,8 GW pašlaik līdz 70 – 80 GW 2020. gadā. Lai spētu to sasniegt, Ķīnai nekas cits neatliek kā plaši investēt kodolenerģijas attīstībā, īpašu uzmanību pievēršot nākošās paaudzes kodolreaktoriem un tehnoloģijām.
Kodolsintēzes reaktori varētu būt lieliska atbilde Ķīnas enerģijas trūkumam, tiem nav nepieciešamība pēc plašiem zemes gabaliem, kur glabāt izlietoto kodoldegvielu, vai ūdens resursiem; tie nerada CO2 izmešus un ir daudz drošāki. Problēma ir tikai tajā, ka kodolsintēzes process ir grūti kontrolējams un bīstams.
Eksperti cer, ka Ķīnas investīcijas liks pasaules valstīm sarosīties un piešķirt finansējumu kodolsintēzes attīstībai, tādā veidā varētu tikt pie lēta un droša enerģijas avota.
Pekina jau ir piešķīrusi plašus līdzekļus kodolsintēzes tehnoloģiju attīstībai, kā arī aktīvi iesaistījusies Starptautiskā Kodoltermiskā eksperimentālā reaktora (ITER) būvēšanā. ITER būs pasaulē lielākais, eksperimentālais kodolsintēzes reaktors. Tas tiek celts Francijā un savu darbību varēs uzsākt 2019. gadā. ITER ir Eiropas Savienības, Indijas, Japānas, Ķīnas, Krievijas, ASV un Dienvidkorejas kopprojekts, kura izmaksas tiek lēstas 15 miljardu eiro apmērā.
Tomēr ITER daudzreiz ir saskāries ar finansējuma trūkumu un plašu kritiku, kas norāda uz to, ka kodolsintēzes procesa kontrolēšana vēl joprojām ir apšaubāma.
Pašā Ķīnā tikmēr tiek pievērsta nopietna uzmanība dažādu kodoltehnoloģiju attīstīšanai. Piemēram, Ķīnas pilsētā Čengdu uzsākts darbs pie pārdroša kodolsintēzes projekta, ko pats projekta vadītājs profesors Duans Ksuru (Duan Xuru) sauc par «cilvēka radītu sauli».
Atšķirībā no tradicionālās kodolenerģijas iegūšanas, kas norisinās šķeļot atomus, kodolsintēzes laikā notiek kodolu saplūšana. Lai notiktu kodolsintēze, ir jāpanāk augsta temperatūra un milzīgs spiediens. Šādā veidā enerģiju ražo Saule un zvaigznes.
Kā vēstīts, Ķīna jau ir paziņojusi, ka investēs radioaktīvā torija reaktoros. Ražošanas atkritumi šādos reaktoros būs tūkstoš reižu mazāk bīstami. Pašu reaktoru darbība būs daudz stabilāka. Uz zemeslodes torija ir pitiekami, lai ar enerģiju apgādātu cilvēci tūkstošiem gadu.