Piemaskavas reģions iekūlies pamatīgos parādos, un nekas neliecina, ka būs labāk. Visai drīz krievu teiciens «mums kā Grieķijā – viss ir» varētu iegūt nelāgu piepildījumu, jo Rjazaņas apgabals Krievijā ir uz maksātnespējas robežas, ziņo laikraksts Kommersant.
Pašlaik reģiona valdības parādsaistības ir 17 miljardi rubļu jeb 300 miljoni latu, kas šogad pieaugs vēl par 90 miljoniem un pārsniegs 75% no vietējā budžeta ienākumu daļas. Vietējā politiskā opozīcija – komunisti, Taisnīgā Krievija un Yabloko uzskata, ka jāseko bankrotam un «pārvaldības no ārpuses» ieviešanai, ko Eiropā pazīst arī kā tehnokrātisku valdību. Pati vietējā valdība turpina apgalvot, ka ierakstās Krievijas finanšu ministrijas noteiktajos rāmjos.
Vēl nesen gadu mijā reģions ir ņēmis aizdevumu budžeta deficīta dzēšanai 11,5 miljonu latu apmērā, ziņo laikraksts. Tā avots vietējā pārvaldē skaidro, ka budžeta saistības nav izdevies pildīt nepietiekamās ienākumu nodokļa iekasēšanas dēļ. Proti, ekonomiskā situācija nav tik spoža, lai pildītu visas budžetā ietvertās saistības, bet ar nodokļiem apliekamās bāzes attīstība gubernatoru maz interesējot, Kommersant sūdzas vietējās komunistu frakcijas vadītājs. Ražošanai reģionā nav attīstības tendences, tāpēc paredzams, ka budžeta situācija kļūs tikai sliktāka.
Opozīcija sakās jau labu laiku vēršam uzmanību uz to, ka tērētajai budžeta naudai nav ekonomiskās atdeves, bet valdošās Vienotās Krievijas pārstāvji aizvien atteikuši, ka visi taču dzīvojot uz parādiem vien – lai paskatās taču uz Grieķiju un Spāniju! Iznākumā «griešana» ir klāt arī Rjazaņā, un šogad reģiona tēriņi veselības aprūpei būs par miljardu rubļu (20 miljoniem latu) mazāki, bet publiskā sektora algas – iesaldētas.
Finanšu un ekonomikas politikas mazspēju reģionā politiskā opozīcija skaidro ar šādas politikas faktisko trūkumu. Pērn rudenī pārvēlētais gubernators Oļegs Kovaļovs esot smagi slims, un «šodien apgabals faktiski ir nevadāms,» laikrakstam komentē Valsts domes komunistu frakcijas deputāts Vladimirs Fedotkins.
Viņš arī atgādina, ka uz Rjazaņas finanšu problēmām jau ir norādījusi Krievijas valsts kontrole jeb Revīzijas palāta. Bīstama situācija kontrolieru vērtējumā ir arī Tveras, Tulas un Smoļenskas apgabalā. Reģionu valdībām gan ir zināma amortizācija, situāciju Kommersant komentē kāds avots, jo vienmēr ir iespēja «sarunāt ar valsts bankām».
Kaut šāds variants negrezno gubernatora tēlu, politologs Jevgeņijs Minčenko laikrakstam komentē, ka tas valdošos politiķus nesatrauc. Pieredze Krievijā liecina, ka pie varas var veiksmīgi noturēties ar administratīvo resursu un iekšējā politiskā «tirgus» palīdzību.