Pirmās nepieciešamības pārtikas precēm būtu jāpiemēro samazinātā PVN likme. Tā uzskata pārtikas produktu ražotāji un nozares eksperti.
Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija (LPUF)neredz nekādus ieguvumus, ko dos PVN pamatlikmes samazināšana par 1%, un par to 17. maijā informēs arī Zemkopības un Finanšu ministrijas. Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure atzīst, ka drīzāk būtu jādomā par darbaspēka nodokļiem un to samazināšanu, kas palīdzētu cilvēkiem, nevis jānodarbojas ar matemātiskiem aprēķiniet excel tabulās, kas reālu un taustāmu labumu cilvēkiem nedos. «Samazinot PVN pamatlikmi no 22% uz 21%,pārtikas cenas samazināsies ļoti niecīgi vai nemainīsies vispār. Piemēram, ja maizes cena ir aptuveni 40 santīmi, tad PVN samazināšana par 1% maizes cenu neietekmēs. Faktiski cenas līdz 1 latam, kādas ir vairumam pārtikas produktu, nemainīsies, pat ja FM panāks 1% PVN samazinājumu. Tam varētu būt tikai īslaicīga ietekme, bet ne ilgtermiņa. Lielāko ieguvumu no PVN pamatlikmes samazināšanas iegūs tieši dārgākās produkcijas tirgotāji, kas Latvijā galvenokārt ir ārvalstu uzņēmumi – importētāji, piemēram, automašīnu un elektropreču tirgotāji,» skaidro I. Šure.
«Esam par PVN likmes samazināšanu pārtikai, tā dara visā Eiropā un mēs varam rīkoties līdzīgi,» norāda Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks. Tas ļautu palielināt iekšējo patēriņu, kas šobrīd nepieaug. Viņš izsakās negatīvi pret plānoto PVN likmes samazināšanu par 1 %, jo to nejutīšot nedz iedzīvotāji, nedz valsts kase, bet tas palikšot tirgotāju maciņos. «Maizīte maksās tikpat, cik tā maksāja, iedzīvotājiem nekādu ieguvumu nebūs,» tā J. Šolks. LPCS aicinās valdību samazināt PVN līdz 7 %, lai pasargātu zemniekus no zaudējumiem pieaugošās produkcijas pašizmaksas palielinājuma dēļ, kā arī sniegtu iespējas iedzīvotājiem iegādāties vairāk piena produktu. Šo aicinājumu atbalstījusi arī Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija, solot attiecīgi samazināt arī preču cenas veikalos.
Pārtikas ražotāji uzskata, ka pašreizējo PVN likmi pārtikai vajadzētu mazināt vismaz uz pusi vai pat vairāk, kas dotu jūtamu atspaidu iedzīvotājiem un pilnīgi citu pienesumu valsts budžetam. «Viens procents – tas ir populistisks lēmums un iedzīvotājiem nedos neko, bet uzņēmējiem būs papildus izdevumi nodokļu administrēšanā, ieskaitot kases aparātus, pavaddokumentus. Ja PVN pirmās nepieciešamības produktiem samazinātu straujāk, tas dotu pienesumu gan tautsaimniecībai, gan katram iedzīvotājam,» tā Latvijas maiznieku biedrības vadītājs, SIA Dona valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs, apelējot pie citu valstu pieredzes samazinātā PVN piemērošanā pārtikai.