Eiropas Centrālās bankas (ECB) paredzētie eirozonas banku stresa testi var kļūt par pamatīgu triecienu iestādes uzticamībai, ja atkārtosies līdzīgs scenārijs kā 2011. – 2012. gadā, kad ECB vairākas bankas atzina par darboties spējīgām, bet nedaudz vēlāk tās piedzīvoja ievērojamas problēmas.
No nākamā gada septembra lielākās eirozonas uzraudzīs Eiropas Centrālā banka (ECB). Pirms tam ECB veiks banku bilances novērtējumu, kā arī 130 banku stresa testus, vēsta Wall Street Journal. Procesa veiksme būs atkarīga no ECB spējām stāties pretim spēcīgām politiskajām interesēm un tās administratīvā aparāta sekmīgai darbībai.
Eirozonas «kodols» tur aizdomās Eiropas Monetārās savienības perifērijas valstis par savu parādu patieso apmēru slēpšanu. Savukārt perifērijas valstīm aizdomīgs šķiet tieši eirozonas kodols, bet Itālija uzticamību nerada nevienam, norāda Wall Street Journal. Tam par iemeslu ir atšķirīgās likumdošanas un metodes, kādas valstis izmanto, lai reģistrētu «sliktos parādus», tādējādi, iespējams, ļaujot bankām noslēpt savu problēmu patiesos apjomus. Saskaņā ar dažādiem aprēķiniem, piemēram, Spānijā un Itālijā, ieviešot vienotu banku pārraudzību, «slikto kredītu» apjoms varētu pieaugt pat par vairākiem procentpunktiem.
Eiropas Savienība plāno izstrādāt vienotus noteikumus, taču tiem vēl ir jāsaņem Eiropas Komisijas atbalsts un, visticamāk, tie nekļūs par saistošiem līdz 2014. gada beigām. Tādējādi nav zināms, vai nacionālie regulatori ļaus ECB nodarboties ar aktīvu kvalitātes pārbaudi balstoties likumdošanā, kas vēl nav stājusies spēkā.
Nopietns eirozonas banku sistēmas vājums ir saistīts arī ar daudzu kredītiestāžu saņemto lēto centrālo banku finansējumu, kas savulaik tika paredzēts kā īslaicīgs pasākums, lai bankām dotu iespēju pārveidot savu darbību, palielināt kapitāla līmeni un tikt vaļā no sliktajiem aktīviem. Šobrīd izskan bažas, ka dažas bankas no šī finansējuma ir palikušas pārlieku atkarīgas.
Banku pārraudzības sistēmas veidošana, kamēr vairākas bankas joprojām ir vājas, ir saistīta ar daudziem riskiem. Ja kredītiestādes būs pārāk vājas, lai izsniegtu aizdevumus, ekonomikai būs grūtības atgūties. Sistēma apdraudēs nākotnes satricinājumi, bet pārrobežu institūciju veidošana radīs jaunus politiskos un institucionālos izaicinājumus, noslēdz Wall Street Journal. Medijs gan piezīmē, ka pilnībā topošo banku pārraudzības sistēmu varēs novērtēt tikai pēc zināma laika.