Kopš 2016. gada 1. janvāra jebkuram iedzīvotājam, kurš aizņēmies no licencēta patērētāju kreditēšanas sniedzēja, nav jāatmaksā vairāk par to, ko Saeima uzskatīja par samērīgiem kopējo izmaksu griestiem. Ikdienā aizņēmēju tiesības jaunā regulējuma ietvaros aizstāv nebanku kreditēšanas uzraugs – Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Palūkojoties plašāk, mājsaimniecību izmaksu slogs ir svarīgs arī Latvijas finanšu sistēmas veselībai kopumā. Vai izmaksu slogs ir mazinājies?
Dažos gadījumos, iedzīvotāju ietaupījums ir vērā ņemams. Piemēram, 2015. gadā, aizņemoties 300 eiro uz 10 dienām no kāda ātro kredītu sniedzēja, aizdevuma termiņa beigās iedzīvotājam bija jāatmaksā 318 eiro. 2016. gada sākumā summa bija mazinājusies līdz 313 eiro – par «piecīti» mazāk.
Tomēr garāka termiņa aizdevumiem, kuri jāatmaksā vairākos maksājumos vairāku mēnešu garumā, ietaupījums pakāpeniski apsīkst. Tur procentu likmes vēsturiski ir zemākas nekā ieviestie procentu likmju griesti, un pakalpojuma cenu kā iepriekš, tā tagad nosaka brīvais tirgus. Dati liecina, ka aizdevuma likme ilgāka termiņa aizdevumiem pēdējo trīs gadu laikā nav samazinājusies nevienā no kredītu veidiem.
Vai ļoti īsa termiņa aizdevumi (līdz 1 mēnesim) ir tik populāri, lai iedzīvotāji pamanītu nozīmīgu ietaupījumu savos maciņos? Patērētāju tiesības un aizsardzības centra dati liecina, ka ir. Tie veido aptuveni ceturto daļu no jauna darījumu apjoma. Ik mēnesi Latvijā joprojām tiek izsniegti vidēji 60 tūkst. šādu aizdevumu par vidējo summu nedaudz zem 200 eiro.
Nebanku aizdevumi Latvijas iedzīvotājiem izmaksā dārgi. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, pērn iedzīvotāju kopējās aprēķinātās procentu izmaksas par ātrajiem kredītiem, dažāda veida patēriņa kredītiem un lombardiem bija ap 100 milj. eiro.
Salīdzinot ar banku ienākumiem, tas ir daudz. Kopējais nebanku kredītportfelis mājsaimniecībām ir teju 10 reizes mazāks nekā bankām, bet mājsaimniecību izdevumi ir tikai divreiz mazāki.
Taču izmaksas beidzot sarūk. Pusotru gadu pēc izmaiņām likumdošanā mājsaimniecību izdevumu slogs ir stabilizējies, neskatoties uz to, cilvēki turpina aizņemties arvien vairāk. Proti, pērn kopējais nebanku kredītportfelis (neskaitot līzingu) pieauga par 14%, bet iedzīvotāju izmaksas auga lēnāk – vien par 9%. Salīdzinot ar 2014. gadu, maksājam apmēram tikpat, lai gan esam aizņēmušies krietni vairāk.
Aplēses liecina, ka ātro kredītu cenas griesti Latvijas iedzīvotājiem 2016. gadā šādi ietaupīja līdz 5 milj. eiro.
Tā ir labvēlīga tendence. Ietaupītos līdzekļus iedzīvotāji var uzkrāt, piemēram, hipotekārā kredīta pirmajai iemaksai nākotnē. Papildus tam, zemākas izmaksas pasargā no iestigšanas ēnu ekonomikā. Lieli procentu maksājumi var kļūt par nepanesamu slogu, ievelkot parādu jūgā, un motivē slēpt savus reālos ienākumus. Turklāt parādu uzkrāšana sabojā kredītvēsturi. Lai veidotos veselīga Latvijas finanšu sistēma, ir svarīgi, lai Latvijas iedzīvotāji neuzkrāj pārlieku lielu izmaksu slogu. Ieviešot ātro kredītu cenas griestus, ir sperts nepieciešamais solis vēlamajā virzienā.
Ko mājsaimniecībām sola nākotne? Par spīti cenu griestiem un asajai konkurencei, nebanku kredītu popularitāte nav mazinājusies. Salīdzinot ar 2014. gada beigām, kad sākās diskusijas par likumdošanas grožu pievilkšanu, jauno darījumu apjoms pieaudzis par vairāk nekā 40%. Ātros kredītus kā nebanku kreditēšanas dzinējspēku pārņēmuši patēriņa kredīti – apjomīgāki aizdevumi ar garāku atmaksas termiņu. To veicina pieaugošās iedzīvotāju algas. Proti, līdz ar lielāku rocību iedzīvotāji arvien biežāk vēršas pie nebanku aizdevējiem, lai veiktu kādu lielāku pirkumu, nevis «savilktu galus».
Tātad, pirmkārt, iedzīvotāju rēķini par nebanku aizdevumiem turpinās augt, pat ja ātro kredītu bums apsīks, jo pieaug iedzīvotāju turība un spēja aizņemties. Otrkārt, procentu likmju griesti arī turpmāk ļaus iedzīvotājiem ik gadu ietaupīt vairākus miljonus eiro, taču tas nebanku kredītu popularitātes vilni nav apstādinājis.
Tas liecina, nozare varēs brīvi attīstīties. Likumdevēja uzdevums ir neieslīgt eiforijā par paveikto un turpināt sekot līdzi, lai attīstība notiktu sabalansēti.