Pašreiz ir nevis eiro krīze, bet gan Eiropas identitātes krīze. Proti, uzticības krīze, kad iedragāta uzticēšanās dalībvalstu starpā, pasaules acīs un finanšu tirgu priekšā. Un tā vietā, lai nodotos grieķu spārdīšanai, «skatieties uz Vāciju un Franciju, kas noteikumus pārkāpa pirmie», gadskārtējā starptautiskajā drošības un ārpolitikas forumā Rīgas konferencē norādīja Baltijas Attīstības foruma priekšsēdētājs Uffe Ellemans-Jensens.
Konference, kas piektdien un sestdien risinās Melngalvju namā, Rīgā, tiek atklāta ar principiālu diskusiju – vai eiro ir ekonomisko grūtību risinājums vai problēma.
Premjers Valdis Dombrovskis diskusiju sāk, izsakot šaubas, vai vispār ir tāda «eiro krīze», jo vienotā valūta uzrāda labu sniegumu, salīdzinot ar citām pasaules valūtām. Tāpēc, pēc premjera domām, krīze ir valdību tēriņu lauciņā, kur jāievieš fiskālo disciplīnu. Tāpēc īstermiņā Eiropas problēma ir atgriešanās un turēšanās pie Mārstrihtas kritēriju ievērošanas. Fiskālās disciplīnas līgums un saistītie lēmumi (piemēram, par eirozonas glābšanas mehānismu ESM) norāda, ka ES ir arī politiskā apņēmība un pamazām tiek radīti instrumenti uzticamai fiskālajai politikai.
Dombrovskis arī norāda uz ECB apņemšanos darīt visu nepieciešamo, lai glābtu eirozonas problemātiskās valstis, kā garantiju, ka nepieciešamais «ugunsmūris» ap monetāro vienību ir pietiekami biezs (konkrētākas detaļas par ECB aktīvāko lomu gan ir gaidāmas, cerams, tikai nākamajā ceturtdienā). «Jā, tā ir naudas drukāšana,» Dombrovskis saka par ECB aktīvāko lomu, tomēr tā ir pašreizējā nepieciešamība un garants, ka eirozona turēs savas finanšu saistības un arī spēs ekonomiski atkopties.
Par ECB lomu Dombrovskim piekrīt arī Igaunijas prezidents Tomass Ilvess. Par inflāciju, ko paredzami varētu radīt šāda iejaukšanās, Ilvess saka, ka, «ja būs inflācija, tad ne tik daudz Mario Dragi, bet daudz vairāk gan Bena Bernankes dēļ», atsaucoties uz ASV Federāli rezervju vadītāja ceturtdienas paziņojumu par praktiski neierobežoto dolāru «piedrukāšanu».
Ilvess arī norāda, ka eirozonas valstīm kopējais vidējais valsts parāds ir krietni mazāks par tādu ne-eiro valsti kā Lielbritāniju vai citām pasaules ekonomiskajām lielvarām – ASV, Ķīnu un Japānu. Pēc Igaunijas prezidenta domām arī pēdējā laikā kritušie interešu procenti, ko finanšu tirgi prasa par Spānijas un Itālijas vērtspapīriem norāda, ka eirozona ir uz pareizās politikas ceļa. To pašu norāda arī valdību noturēšanās parlamentu vēlēšanās, kam pēdējais piemērs ir Nīderlande – elektorāts atbalsta pašreizējo politiku, kur liels uzsvars ir uz taupību un uzticamības atjaunošanu un noturēšanu. Tāpēc, pēc Ilvesa vārdiem, žēlošanās par eirozonu nav balstīta statistikas realitātē.
Lietuvas premjers Andrjus Kubiļus kā nākamais runātājs pajoko, ka viņš arī ir apņēmies uzvarēt vēlēšanās pēc mēneša. Kā tikko atgriezies no Ķīnas, kur bija vienlaikus ar V. Dombrovski, Kubiļus uzsver, ka Eiropas izaicinājums jebkurā gadījumā principā ir globālā konkurētspēja, nevis specifiskas eiro problēmas. Viņš norāda, ka ES kopš 1950. gadiem ir gājusi no vienas krīzes uz otru un aizvien no tām ir iznākusi tikai spēcīgāka. Redzams, ka tā būs arī šoreiz – ja ņemam vērā neseno fiskālās disciplīnas līgumu, nosprausto kursu uz banku ūniju, EK priekšsēža iniciatīvu lielākai «federalizācijai» utt., un tas noteikti tai dos papildus spēku arī globālajai konkurētspējai. Katrā ziņā Māstrihtas kritēriju ievērošana, pēc Kubiļus domām, ir gan veids, kā izkļūt no pašreizējās krīzes eirozonā, gan vēlāk noturēties uz ceļa. Viņš gan atturas nosaukt jebkādas prognozes, kad Lietuva varētu pievienoties eiro. Galvenais ir «mājas darbi» – Māstrihtas kritēriji, un pārējais sekos savā laikā.
Tēmu turpinot, Baltijas Attīstības foruma priekšsēdētājs Uffe Ellemans-Jensens norāda, ka pašreiz ir nevis eiro krīze, bet gan Eiropas identitātes krīze. Proti, uzticības krīze, kad iedragāta uzticēšanās dalībvalstu starpā, pasaules acīs un finanšu tirgu priekšā. Un tā vietā, lai nodotos grieķu spārdīšanai, «skatieties uz Vāciju un Franciju, kas noteikumus pārkāpa pirmie, tā bruģējot ceļu citiem, kas tika mudināti tos neievērot», viņš saka. Tiesa, vācieši no eiro ir ieguvuši ārkārtīgi daudz. Līdz ar lielāku kooperāciju starp dalībvalstīm un uzticības atjaunošanos eiro labumi pēc viņa domām noteikti atgriezīsies.
Savukārt Varšavas Ekonomikas augstskolas profesors Lešeks Balcerovičs norāda, ka pašreizējās problēmas ir krīzē ierauto valdību apšaubāmās maksātspējas dēļ. Tāpēc uzdevums ir instrumentu radīšana, kas valstu kreditēšanu padarītu saprātīgi pieejamu.
Viņaprāt, starptautiskie glābšanas pasākumi ir kā aspirīns – tie mazina kaites simptomus, bet neārstē. Tiešām derīgi ir tikai saistošie noteikumi, kas nāk līdzi aizdevumiem, tādēļ fiskālā disciplīna ar vai bez tiem ir pašreizējās krīzes un eirozonas turpmākās sekmīgas pastāvēšanas pamatā.