Spēcīgai Eiropai ir nepieciešams attīstīts un integrēts finanšu tirgus, trešdien konferences "Ceļā uz labāku nākotni. Finanšu sektora ieguldījums ilgtspējīgā izaugsmē" ("Financing a Better Future: The Vital Role of Finance in Achieving Sustainable Growth") atklāšanā sacīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.
Atsaucoties uz skotu vēsturnieka Nialla Fērgusona pausto, ka finanšu inovācijas ir neaizvietojams faktors cilvēces labklājības progresā, Kazāks norādīja, ka ir visi iemesli ticēt, ka tas turpināsies arī nākotnē.
Viņš arī atzīmēja, ka ieguldījumi, kas Eiropas ekonomikai ik gadu nākamo sešu gadu periodā būtu papildus nepieciešami, lai nodrošinātu enerģijas pārkārtošanu, stiprinātu aizsardzības spējas, ieņemtu vadošu pozīciju digitālo tehnoloģiju jomā un ar nozīmīgām inovācijām sekmētu darba ražīgumu, ir aptuveni 4,5% no ES iekšzemes kopprodukta (IKP).
Lai finansētu šādas nepieredzētas papildu ieguldījumu vajadzības, būtu nozīmīgi jāmaina ES finanšu tirgus risinājumi un struktūra. Tam būtu jākļūst mazāk sadrumstalotam un daudz integrētākam nekā šobrīd, kā arī mazāk jāpaļaujas uz banku finansējumu. Proti, lai ES iegūtu vadošo lomu būtiskās nozarēs, piemēram, mākslīgā intelekta jomā, kurā tā šobrīd atpaliek no tirgus līderiem, vajadzīgs daudz lielāks pašu kapitāla īpatsvars finansējumā. Turklāt būtu jāuzlabo arī banku sektora finansēšanas spējas, minēja Kazāks.
Tāpat viņš norādīja, ka ir nepieciešamībai pabeigt Kapitāla tirgus savienību un Banku savienību, kā arī ir jāmainās mentalitātei, kas, visticamāk, būs sarežģītākais uzdevums.
Latvijas Bankas prezidents arī minēja, ka ES mājsaimniecības uzkrāj daudz vairāk nekā ASV mājsaimniecības, lai gan labklājības ziņā tās būtiski atpaliek no ASV mājsaimniecībām. Šīs atšķirības pamatā nosaka mazāka peļņa, kuru ES mājsaimniecības saņem no ieguldījumiem kapitāla tirgos.
Kazāks arī atzīmēja, ka peļņa kapitāla tirgos ir cieši saistīta ar risku. "Eiropā mēs no riska cenšamies izvairīties daudz vairāk nekā mūsu ASV partneri," viņš sacīja, atzīmējot, ka tiek ieguldīts konservatīvos finanšu instrumentos, piemēram, banku noguldījumos vai valdības parāda vērtspapīros, kamēr ASV iedzīvotāji ir uzņēmīgāki un iegādājas riskantākus, ienesīgākus finanšu aktīvus, piemēram, akcijas.
Viņš norādīja, ka pēc ļoti nepieciešamām korekcijām, kuras sekoja pārmērīga riska uzņemšanās periodam divtūkstošo gadu vidū, šobrīd bankas Latvijā aizvien vairāk cenšas izvairīties no riska. Aizdevumu attiecība pret IKP ir sarukusi no aptuveni 100% augstākajā punktā globālās finanšu krīzes laikā līdz 28%.
"Lai gan 100% jaunai tirgus ekonomikai - tādai kā Latvijā 2008.gadā - bija pārmērīgi, pašreizējie 28% ir skaidrs piemērs tam, ka svārsts ir novirzījies pārāk tālu uz pretējo pusi," sacīja Kazāks, piebilstot, ka attiecīgajā periodā ir samazinājusies arī aizdevumu attiecība pret noguldījumiem - šobrīd uz katriem noguldītajiem 10 eiro aizdevumos tiek izsniegti vien septiņi eiro, kas ir acīmredzami nepietiekami.
Viņš arī atzīmēja, ka pretstatā situācijai, kāda Latvijā bija pirms 15 gadiem, šobrīd ir izveidoti uzkrājumi. Taču šie uzkrājumi netiek pārveidoti veiksmīgos ieguldījumos tādā apmērā, kāds ir nepieciešams, lai stātos pretim nākotnē gaidāmajiem izaicinājumiem.
"Neaicinu atgriezties pie divtūkstošo gadu neapdomīgās aizdošanas prakses vai pie tādu augsta riska ārvalstu klientu apkalpošanas, kas mums iepriekš sagādājuši problēmas. Taču, ja gribam atjaunot tautsaimniecības izaugsmi un finansēt pienācīgu daļu no ES turpmākajām ieguldījumu vajadzībām, ir svarīgi, lai bankas uzņemas izsvērtu risku, nevis pilnībā izvairās no tā," sacīja Kazāks.
Tāpat viņš atzīmēja, ka veselīgam finanšu tirgum ir jāietver ne tikai bankas, bet pilnīgs finansēšanas iespēju diapazons, tostarp riska kapitāls, privātais kapitāls, sākotnējais publiskais piedāvājums un parāda vērtspapīri.
"Spēcīgai Eiropai nepieciešams attīstīts un integrēts finanšu tirgus," sacīja Kazāks, norādot, lai to panāktu, ir nepieciešami politiski lēmumi ES līmenī.
Viņš arī pauda, ja Eiropa ir spēcīga, arī Latvija, kā tās daļa, tāda būs.