#Globāli nozīmīgākie akciju tirgi pagājušonedēļ piedzīvoja pamatīgu kritumu, un tā rezultātā nu jau oficiāli var teikt, ka atrodamies cenu korekcijas stadijā.
Globāli nozīmīgākie akciju tirgi pagājušonedēļ piedzīvoja pamatīgu kritumu, un tā rezultātā nu jau oficiāli var teikt, ka atrodamies cenu korekcijas stadijā.
Par pēdējo gadu izpārdošanām ASV akciju tirgū lasāms raksta galerijā!
LASI ARĪ:
Pēc kritumiem atkal nāk kāpumi
Biržu indeksi pieaug ASV un sarūk Eiropā, naftas cenas krītas
Straujais akciju kritums: veselīga korekcija vai sākums dziļākām problēmām?
Banku analītiķi: Svārstības starptautiskajos finanšu tirgos Latvijas ekonomiku ietekmē maz
Papildināta - FOTO: Akciju izpārdošana pasaules tirgos turpinās
Beidzot atgriezusies cenu viļņošanās
#1/9
2010. gads –
Janvārī ASV aizsākas akciju cenu samazināšanās par 8%. Kritums turpinās līdz februāra pirmajai nedēļai. Šī paša gada aprīlī sākas jauna cenu lejupslīde, kas turpinās līdz jūlijam. Šī krituma laikā S&P 500 indeksa vērtība sarūk par 16%. Šajā periodā notiek arī slavenais viens no pirmajiem tik milzīgiem tā saucamajiem «Flash Crash», kad 2010. gada 6. maijā ASV akciju tirgus Dow Jones Industrial Average indeksa vērtība dažās minūtēs sarūk aptuveni par 9% un pēcāk pāris minūšu laikā zaudēto atgūst. Tas vērtspapīru tirgoņus skaidri nostāda jaunās realitātes priekšā, ka pie ievērojamām tirgus cenu izmaiņām var būt vainojamas automātiskās algoritmu tirdzniecības sistēmas/ roboti, kas vienā mirklī no pārdošanas var pārslēgties uz pirkšanu un otrādi (kamēr cilvēkam šādos brīžos atliek vien plātīt rokas). Neskatoties uz visu, S&P 500 indeksam šo gadu izdodas noslēgt ar guvumiem par 12,7%.
#2/9
2011. gads –
Reitingu aģentūra Standard & Poor’s ASV atņem augstāko iespējamo novērtējumu pēc tam, kad šajā valsī ir politiskais jūklis saistībā ar parādu griestu palielināšanās jautājumu. Rezultātā S&P 500 indeksa vērtība no 7. jūlija līdz 8. augustam sarūk par 17%. Pēc septiņiem mēnešiem šie zaudējumi ir atspēlēti. Visu gadu S&P 500 gan noslēdz aptuveni pa nullēm.
#3/9
2012. gads –
Tirgus dalībnieki satraucas, ka ASV Federālo rezervju sistēma varētu atturēties no tālākiem bezprecedenta ekonomikas balstīšanas pasākumiem. Rezultātā no aprīļa līdz jūnijam S&P 500 indeksa vērtība sarūk gandrīz par 10%. Tāpat 2012. gadā ASV prezidenta vēlēšanu iznākuma neskaidrība un nepārliecinoši darba tirgus dati no 18. oktobra līdz 15. novembrim S&P 500 indeksam liek noplanēt par 7,1%. Zaudējumi visai ātri tiek atspēlēti un 2012. gadu ASV akcijas noslēdz ar 13,4% lieliem guvumiem.
#4/9
2013. gads –
Šajā gadā ASV akcijas iztiek bez kādiem palielākiem krituma periodiem un S&P 500 vērtība pieaug aptuveni par 30%.
#5/9
2014. gads –
Janvārī vērojamais investoru izmisums skar attīstības valstu vērtspapīrus. Rezultātā šajā mēnesī arī ASV akciju cena sarūk par 3,6%. Tad nāk februāris, kura laikā akciju cena pieaug par 4,3%. Pēc tam ASV akciju vērtības pieaug vēl piecus mēnešus pēc kārtas. 2014. gada oktobrī akciju tirgus skar straujāks izpārdošanas vilnis saistībā ar bažām par Ebolas vīrusa izplatīšanos un kvantitatīvas mīkstināšanas beigām. Rezultātā ASV akciju cena sarūk aptuveni par 5%. Zaudējumi ātri tiek atspēlēti, un 2014. gadu S&P 500 indeksam izdodas noslēgt ar guvumiem 11,5% apmērā.
#6/9
2015. gads –
Augustā investoru panika saistās ar negaidītu Ķīnas valūtas devalvāciju, kur noskaņojumu pasliktina kārtējais Grieķijas parādu sāgas eskalācijas vilnis. S&P 500 indekss sešu sesiju laikā zaudē 11% savas vērtības. Pēc diviem mēnešiem šie zaudējumi jau ir atspēlēti. Visu 2015. gadu S&P 500 noslēdz ar nelieliem mīnusiem 0,7% apmērā.
#7/9
2016. gads –
Gada sākumā ir aktuālas bažas par Ķīnas ekonomikas bremzēšanos un augošiem šīs valsts parādiem. Tas trīs nedēļu laikā S&P 500 indeksu nogāž par 11%. Šajā laika posmā ir 13 tirdzniecības sesijas, kuru skatījumā S&P 500 vērtība sarūk vismaz par 1%. Februāra vidū, kad ASV akciju cenas ir sarukušas līdz 22 mēnešu zemākajam līmenim, ir daudz spriedumu par lāču tirgu (lai piepildītos lāču tirgus definīcija, cenām no iepriekšējām augstienēm jāsarūk vismaz par 20%). Bažas pēkšņi pāriet, un aizsākas straujš akciju cenu pieaugums. Jau aprīļa vidū visi gada sākuma zaudējumi ir atspēlēti un visu gadu S&P 500 indeksam izdodas noslēgt ar guvumiem 9,5% apmērā.
#8/9
2017. gads –
Akciju cenas gandrīz visu laiku pakāpeniski virzās tikai augšup. Dažādi cenu svārstīguma indikatori tuvinās vai sasniedz antirekordus. Rezultātā S&P 500 indeksam gadu izdodas noslēgt ar pieaugumu gandrīz par 20%.
#9/9
2018. gads –
Janvāra pirmā puse ASV akcijām ir viena no veiksmīgākajām vēsturē. Tiesa gan, mēneša beigās sākas izpārdošana, kas notiek bez kādu būtisku ziņu iznākšanas. No 2017. gada beigām līdz 26. janvārim ASV S&P 500 indeksa vērtība bija pieaugusi par 7,5%. Neskaitot 9. februāra tirdzniecības sesiju, tā kopš iepriekšējā gada beigām jau ir sarukusi par 3,5%.