Bankas Citadele spēja atmaksāt valstij noguldījumu pirms noteiktā laika ir pozitīva ziņa, atzina ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Tas rāda, ka izvēlētais bankas restrukturizācijas modelis ir dzīvotspējīgs un to, ka banka iedzīvotāju acīs iemantojusi uzticēšanos, sacīja ministrs.
«Turpmākajā darbā Citadelei jāapliecina, ka tā spēj vairot savu vērtību, neskatoties uz nenoteiktību Eiropas finanšu tirgos, lai valsts pārskatāmā periodā spētu banku nodot privātā akcionāra rokās, atgūstot arī tās kapitālā ieguldītos līdzekļus,» sacīja D. Pavļuts.
Jau vēstīts, ka atrāk par iepriekš plānoto termiņu banka Citadele Finanšu ministrijai atmaksājusi visu valsts termiņnoguldījumu. Par šo noguldījumu no 2010. gada augusta līdz 2012. gada februārim procentu maksājumos Citadele valstij ir samaksājusi 14,7 miljonus eiro.
Pēdējais maksājums 46,94 miljonu eiro apmērā Valsts kasei pārskaitīts 14. februārī. No šīs summas 46,6 miljoni eiro bija termiņnoguldījuma pamatsumma, bet 340 tūkstoši – procentu maksājums valstij par tās noguldījumu. Valsts termiņnoguldījumu ar kopējo summu 203,7 miljonu apmērā Citadele atmaksājusi pusotra gada laikā.
Aizvadītajā gadā banka Citadele izsniegusi vairāk nekā 151 miljonu latu jauno kredītlīdzekļu, kas ir 10% no kopējiem banku sektora jaunizsniegtajiem kredītlīdzekļiem, norāda banka.
Bez termiņnoguldījuma bankai Citadele vēl ir VAS Privatizācijas aģentūra subordinētais aizdevums 64,3 miljonu eiro apmērā, par kuru Citadele no 2010. gada septembra līdz 2012. gada februārim procentu maksājumos valstij samaksājusi 11,4 miljonu eiro.
Tādējādi kopumā pusotra gada laikā Citadele valstij procentu maksājumos par termiņnoguldījumu un subordinēto aizdevumu līdz šim ir samaksājusi 26,1 miljonu eiro. Valsts daļa bankas Citadele kapitālā ir 77,2 miljonu latu jeb 109,8 miljonu eiro apmērā. Šos abus ieguldījumus valsts var atgūt, pārdodot Citadeles akcijas.
Banka Citadele dibināta 2010. gada 30. jūnijā, bet faktisko darbību sāka 2010. gada 1. augustā. 75 % (mīnus vienas) bankas Citadele akciju pieder Latvijas valstij VAS Privatizācijas aģentūra personā, bet 25 % un viena akcija pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.