Vienīgais, kas Citadeles pārdošanas procesā ir neskaidrs, – kādēļ tas tiek tik slikti izskaidrots.
Reputācija Citadeles pircējiem no ASV ir pārāk dārga, lai ar to riskētu salīdzinoši nelielā darījuma dēļ, par Ripplewood Holdings un to piesaistītajiem plašāk nezināmajiem investoriem saka uzņēmējs un investors Džerijs Virts.
Mūsu sarunas iemesls ir tāds, ka jūs it kā pazīstot ASV investorus no Ripplewood Holdings.
Kompānijas vadītāju Timu Kolinsu es zinu pēc viņa reputācijas Amerikas investoru un baņķieru vidē. Amerika ir liela zeme, un mēs neesam tik tuvu pazīstami. Tomēr viņš ir finanšu industrijā labi zināms cilvēks, un daudzu gadu gaitā viņš Ripplewood ir veicis ar Citadeli pēc būtības salīdzināmus investīciju darījumus, tikai daudz lielākā mērogā.
Piemēram, Shinsei Japānā.
Japāna ir labs piemērs. Man nav īpašu zināšanu par to, tomēr es gadiem ilgi sekoju lieliem amerikāņu investīciju darījumiem un ASV biznesa ziņām, un tā aina ir visai ticama un skaidra. T. Kolinss ir arī Citigroup direktoru padomē, ka ir viena no ASV lielākajām bankām.
Sliktai pārvaldībai, necaurskatāmam biznesam un sliktai reputācijai uz kompānijām Amerikā ir milzīgs iespaids, un to negrib neviens. Zināmā mērā tas tā ir arī Latvijā, tomēr Amerikā šādu kompāniju biznesu tirgus tiešām soda.
Un kā ir ar Ripplewood partneriem, kas ir pieaicināti Citadeles pirkšanai?
Nav ne jausmas, kas tie tādi ir. Tomēr es zinu, ka tādam uzņēmējam kā T. Kolinss šī pat ne tuvu nav lielākā investīcija viņa karjerā, un šādam darījumam ir reputācijas risks. Tāpēc manā izpratnē nav ne mazākās jēgas, ka Ripplewood būtu pieaicinājuši investīcijām cilvēkus, kas būtu nedraudzīgi pret Latviju vai ar neskaidru pagātni.
Vai sabiedrības skepsei par bankas Citadele pārdošanas darījumu ir pamats?
Ir labi, ka sabiedrībā ir iespēja šaubīties par šādām lietām un savas bažas publiski izteikt. Ir zināmi pretēji piemēri, teiksim, valstī uz austrumiem no mums, un biznesa vide tur ir daudz sliktāka. Tā kā debašu esamība ir ļoti laba.
Ir arī jāatzīst dažus skeptiķu argumentus – piemēram, Citadeles pārdošanas darījums tiešām ir visai slepens, tiešām nav skaidrības arī par summu, kas par šo banku tiek maksāta. Un šī summa, par kuru mēs neoficiāli dzirdam – varbūt 74 miljoni eiro, tiešām nešķiet gana liela, salīdzinot ar to summu, ko valsts no nodokļu maksātāju naudas ir ieguldījusi visā Parex bankas glābšanas un restrukturēšanas pasākumā.
Starpība konkrēti Citadelē ir kādi 36 miljoni eiro.
Jā, un šeit jāņem vērā divi aspekti. Pirmām kārtām pašlaik pārdota tiek Citadele, kas nav Reverta – otra izveidotā banka pēc Parex sadalīšanas. Tāpēc tirgus cena par Citadeli nav saistāma ar visu summu, ko valsts ir ieguldījusi Parex izraisītās krīzes saglābšanā.
Kāds ir jūsu labums, piekrītot šai intervijai?
Esmu Latvijas patriots. Man šeit ir vairāki biznesi, un es turpināšu šeit investēt. Šī ir laba valsts, kur investēt. Esmu strādājis Amerikas Tirdzniecības palātā un Ārzemju investoru padomē, kur esmu veicinājis Latvijas kā investīciju galamērķa atpazīstamību.
Tāpat es uzskatu, ka Latvijas kā investīciju galamērķa vēsts diemžēl ne vienmēr ir tikusi pausta pietiekami skaidri un sekmīgi. Kad nu šā Citadeles darījuma sakarā man dod iespēju izteikties, es to labprāt daru, jo, manuprāt, šis Latvijai ir labs darījums.
Tam ir vairāki iemesli. Pirmām kārtām, šāda līmeņa starptautiska investora piesaiste ir ļoti spēcīgs signāls par uzņēmējdarbības vidi šeit – ka šeit ir investīcijām labvēlīga jurisdikcija. Tā ir ļoti nozīmīga vēsts, ko Latvijai ir jāturpina sūtīt pasaulē nemitīgi, un šis ir viens piemērs un gadījums šādai iespējai. Pēdējā laikā tādu nav bijis daudz, un šī iespēja ir jāizmanto.
Otrām kārtām, pati Citadeles gatavība pārdošanai ir laba vēsts, jo gan sabiedrībā, gan biznesa aprindās bija liels jautājums, vai valstij vajag ieguldīt Parex glābšanā? Un – vai Citadele kļūs par banku ar labu reputāciju? Šeit nu mums ir atbilde. No pārvaldības viedokļa tā ir bijusi ļoti laba, tā ir guvusi balvu kā Baltijas valstīs vislabāk pārvaldītā valsts kapitālsabiedrība, un tas investoriem nozīmē ļoti daudz. Un nu jums ir šis investors, kas par to ir gatavs balsot ar savu naudu un reputāciju.
Ņemot vērā, ka valsts acīmredzot neatgūs vairākus desmitus miljonus Citadeles pamatkapitālā ieguldīto līdzekļu, vai tas aizvien ir labs darījums?
Es teiktu, ka zināt, kas ir investors un kādi ir viņa plāni, ir svarīgāk par cenu. Es, protams, nezinu mums arī kolektīvi nezināmos Ripplewood konkurentus, kas arī piedalījās konkursā. Ļoti iespējams, ka viņi piedāvāja drusku vairāk naudu, tomēr šādā publiskā iepirkumā svarīgāka ir nevis lielākā peļņa, bet gan labākais piedāvājums. Latvijā to pamazām mācās; mēs visi to pamazām mācāmies, un tā tiešām ir.
Pēc Ripplewood vārdiem spriežot, viņu mērķis ir izvērst Citadeles darbu vietējā tirgū. Es nesaku, ka cenai nav nozīmes, tomēr lielāka tā ir paredzamajai ietekmei uz visu ekonomiku, kas no šāda darījuma izrietēs. Un ja plāns ir labs un ticams, kāds tas Ripplewood gadījumā acīmredzami ir, tad tas līdz ar plašāku izrietošo ietekmi ir daudz, daudz svarīgāk par tiem miljoniem, kas varētu nākt kopā ar salīdzinoši sliktāko plānu.
Protams, labāk būtu, ja valdība gūtu peļņu, tomēr visa Parex glābšana bija ar citu jēgu, un ja Citadeli izdodas pārdot, paredzot tās biznesa attīstību un labvēlīgu ietekmi uz ekonomiku, tas ir labs darījums.
Ir dzirdētas runas, ka pārpirkto Citadeli jau pēc gada varētu pārdot par 300 miljoniem eiro.
Pamatojoties uz ko? Un kāpēc ne par miljardu? Es nepārzinu Citadeles bilanci, tomēr mans kā pieredzējuša investora minējums ir, ka šī nav īstermiņa investīcija.
Latvijas valsts pieaicināja Société Générale par konsultantu, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) ir mazākuma akcionārs, un ja šie spēlētāji būtu redzējuši ātras rekonstrukcijas iespēju, viņi to būtu izdarījuši jau pērn, lai celtu aktīvu vērtību šogad. Pat pati ēka ar visu ļoti labo īrnieku iekšā pašlaik tirgū nemaksā tik, cik tā savulaik ir novērtēta, un tur ne ar kādu restrukturizāciju nekas nav maināms.
Visu interviju Šī ir laba valsts, kur investēt lasiet otrdienas, 14. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!