Latvija ir paveikusi efektīvu fiskālo konsolidāciju un palīdzējusi samazināt tekošā konta deficītu par vairāk nekā 10% kopš 2008. gada, sacīja Eiropas centrālās bankas (ECB) prezidents Mario Dragi, tādēļ nav brīnums, ka daudzi novērotāji minējuši Latviju par piemēru eirozonas dalībniecēm.
Ziņa papildināta ar pēdējām četrām rindkopām.
«Daudziem joprojām ir neatbildēti jautājumi par eiro ieviešanu, bet vēlos apliecināt, ka ir daudz pamatotu iemeslu pašlaik pievienoties eirozonai. Jaunās dalībvalstis īpaši var mācīties no esošo dalībvalstu pieredzes. Pirmkārt, esam uzzinājuši, ka eiro ir darboties spējīgs, esam sapratuši, kāda veida politika var nodrošināt labklājību, un ka nepieciešams pabeigt EMS institūciju izveidi,» Rīgā notiekošajā eiro konferencē sacīja Dragi.
Kopš 1999. gada eirozona izaugusi līdz vairāk nekā 330 miljonu lielai saimei, tā veido vairāk nekā 15% no pasaules ieguldījumu apjoma, eiro kļuvis par spēcīgu rezervju valūtu, sacīja ECB prezidents. «Šajā laikā ECB saglabājusi cenu stabilitāti, neraugoties uz smagu krīzi, esam aizstāvējuši valūtu no nepamatotām bailēm, tas nozīmē, ka valstis, kas pievienojas var būt drošas, ka centrālais pilārs ir stabils,» tā viņš.
«Latvijas valsts iestādes veic pasākumus, lai nepieļautu cenu celšanu, kas balstīta uz pieredzi ko guvušas iepriekšējās valstīs, aicinu arī citas valstis to darīt,» konferencē sacīja Dragi.
Viņš arī apgalvoja, ka ECB īstenos komunikācijas kampaņu, lai nodrošinātu, ka Latvijas iedzīvotāji zina par eiro.
«Valstīm jānodrošina ilgtspējīgu konverģenci, tas nozīmē vairāk nekā noteiktā laikā izpildītus konkrētus mērķus. Centieni jāuztur arī pēc pievienošanās. Reiz pievienojušās valstis veica novirzi no kursa. Svarīgi izvairīties no krasa kāpuma un krituma cikla pēc iestāšanās eiro un jānodrošina, ka darbaspēka norise veicina turpmaku konkuretspējas attīstību,» uzsver ECB vadītājs, piebilstot, ka, saglabājot pareizu politisku orientāciju, Latvija nodrošinājusi tādu kursu, kas eirozonā ļaus stabili attīstīties.
«Pievienojoties eirozonai, valstij nebūs fiksēts valūtas kurss, valsts piedalīsies lēmumu pieņemšanā par visu eirozonu. Kopēja suverenitāte nenozīme identitātes zaudēšanu, piemēram, Malta un citu mazu valstu identitāte nav zudusi. Pievienošanās eirozonai ir vēsturiska apņemšanās sasniegt kopēju labklājību. Latvija izdara apņemšanos pareizā laikā, kad tā paveikusi grūtu darbu, un sācies īstas ekonomikas un monetaras savienības izveides process,» saka M. Dragi.
M. Dragi norāda, ka daudziem ir pazīstama filma Sapņu komanda 1935, kas ir viena no pagājušā gada populārākajām filmām Latvijā un stāsta par Latvijas basketbola izlasi, kas 1935. gadā uzvarēja pirmajā Eiropas basketbola čempionātā. Filmā parādīts, kā spēlētāji pārvarēja ne vienu vien šķērsli, lai uzvarētu šajās sacensībās, un cik nenovērtējama nozīme bija viņu dedzīgajam komandas garam.
Šis stāsts sasaucas ar Latviju un eiro divos veidos, uzsver ECB vadītājs. Pirmkārt, tas atgādina par Latvijas vēsturisko vietu Eiropā. Kopš Rīga 1282. gadā kļuva par Hanzas savienības locekli, šim reģionam bijusi svarīga loma Eiropas integrācijā. Nākamajā gadā, ieviešot eiro, Latvija nostiprina savu vietu Eiropas pašā sirdī.
Otrkārt, šis stāsts spilgti parāda latviešu apņēmību tiekties pretim saviem mērķiem, uzsver ECB vadītājs. 2008. gadā krīze deva valstij smagu triecienu, taču cilvēki parādījuši apbrīnojamu apņēmību pārvarēt grūtības un izpildīt kritērijus.
«Valsts sargājusi iedzīvotāju labklājību un nodrošinājusi finanšu stabilitāti, noturot valūtas kursu noteiktā piesaistes koridora robežās, neraugoties uz spiedienu no dažiem ārējiem padomdevējiem, kas ieteica devalvāciju,» saka M. Dragi.