Eirozonas dalībvalstu finanšu ministri trešdienas rītā paziņoja, ka panākuši progresu pārrunās par banku savienības izveidi un jo sevišķi par finansējumu mehānismam, lai slēgtu grūtībās nonākušās bankas pirms tās iedragā ekonomiku.
Tomēr ministri atteicās sniegt detalizētu informāciju, kas liecina, ka joprojām pastāv nesaskaņas, jo sevišķi Francijas un Vācijas starpā attiecībā uz banku savienības ieviešanu.
Atbildot uz žurnālistu jautājumu, vai ir panākta vienošanās par finansējumu Kopīgajam mehānismam banku finanšu problēmu risināšanai (SRM), Eirogrupas prezidents Jerūns Deiselblūms sacīja: «Mēs šajā jautājumā esam nogājuši tālu ceļu.»
Atsakoties sniegt sīkāku informāciju, viņš norādīja, ka sasniegts ir pietiekami daudz, lai viņš būtu optimistiski noskaņots pirms trešdien paredzētās sanāksmes ar pārējiem Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu finanšu ministriem.
Tikmēr Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šeible pēc septiņu stundu ilgušās sanāksmes īsā komentārā pavēstīja, ka progress ir panākts.
Savukārt viņa Francijas kolēģis Pjērs Moskovisī norādīja, ka ministriem tagad ir «vienota vīzija, kāds būs SRM ar finansējuma avotiem, uz kuriem mēs varam paļauties».
ES ekonomikas un monetāro lietu komisārs Olli Rēns sacīja, ka šajā sanāksmē panāktais progress nodrošinās iespējas banku savienības izveidei, kas uzraudzīs, restrukturizēs un, ja būs nepieciešams, slēgs grūtībās nonākušās bankas bez nepieciešamības izmantot nodokļu maksātāju naudu.
SRM darbosies paralēli Vienotās uzraudzības mehānismam (SSM), par kuru vienošanās jau panākta un ko pārvaldīs Eiropas Centrālā banka (ECB), kas lielās bankas uzraudzīs tieši, bet mazās finanšu institūcijas netieši ar nacionālo varasiestāžu starpniecību.
SRM paredzēts izveidot līdzekļu fondu, ko finansēs pašas bankas, lai segtu finanšu institūciju likvidēšanas izmaksas. Taču starpposmā, kamēr šis fonds tiek izveidots, ir nepieciešamība nodrošināt pagaidu finansējumu, lai SRM spētu darboties.
Viena iespēja ir izmantot eirozonas glābšanas fondu - Eiropas Stabilitātes mehānismu (ESM) -, kas izveidots, lai glābtu bloka dalībvalstis, vai iegūt līdzekļus no valdībām, lai arī šī iespēja atkal potenciāli ietver nodokļu maksātājus.
Vācija iebilst pret šādu vēršanos pie ESM un pauž iebildumus arī citos jautājumos, tostarp par SRM plānoto vadīšanu.
Paredzēts, ka ES dalībvalstu finanšu ministri trešdien sanāksmē panāks galīgo vienošanos par šo projektu, lai to būtu iespējams prezentēt ES līderu samitā, kas norisināsies ceturtdien un piektdien.