No bitkoina burbuļa plīšanas var izvilt mācību – ja kaut kas izskatās pārāk labi, lai tā būtu patiesība, vairumā gadījumu tā tas galu galā arī ir.
Ir teiciens – kas augstu kāpj, tas zemu krīt. Ko tādu bieži vien var attiecināt uz tādu aktīvu cenām, kas pēc galvu reibinoša pieauguma agrāk vai vēlāk mēdz piedzīvot smagu piezemēšanos. Labāk, protams, ir, ja cenu kritums aprobežojas ar vienu aktīvu klasi, nevis, piemēram, plosoties krīzei, vērtība gāžas pilnīgi visam. Ja tā, tad šādi mirkļi ļauj gūt zināmas mācības. Šogad to sniedza notikumi virtuālo valūtu tirgū – ja vēl pagājušā gada Ziemassvētku vakariņās varēja izvērsties plašāka runa par to, kas tas tāds bitkoins ir un kā tas nākas, ka šāda virtuāla veidojuma vienības cena nupat sasniegusi gandrīz 20 tūkst. ASV dolāru atzīmi, tad tagad, šķiet, drīzāk varētu gudri teikt – jā, tā jau domājām (protams, pēc kara jau visi gudri).
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Aptuveni pirms gada bitkoins strauji «izlēca mainstrīmā» (bitkoina fenomens kļuva par masas intereses objektu), kas šim tirgum deva milzīgas un tūlītējas «dividendes». Savukārt nu šī veidojuma vērtība 12 mēnešu laikā sarukusi aptuveni par 85% līdz gandrīz trīs tūkst. ASV dolāru atzīmei. Tas gan joprojām bitkoi- nu padara aptuveni divas ar pusi reizes dārgāku par unci zelta. Virtuālo valūtu tirgum kļūstot populārākam, gluži kā sēnes pēc lietus tajā bija vērojami dažādi krāpnieciski gadījumi. Tāpat viss notiekošais nozīmēja, ka uz šī tirgus pusi tiek pavērsta regulatoru stingrā acs.
Šajā ziņā gan tāpat ir interesanti parunāt par burbuļiem, kad cilvēki pērk lietas, kuras viņi zina, ka ir pārvērtētas (arī parējās masas iespaidā, jo ir bail palaist garām peļņu), ar cerību tās pārdot vēl dārgāk kādam vēl lielākam muļķim. Ar eiforijas un burbuļu «tirgošanu» lielākajai daļai gan nesokas diez ko labi. Precīzi pateikt, kad tieši būs aktuāla cenu samazināšanās, ir neiespējami, un vēsture pierādījusi, ka tas var turpināties krietni ilgāk, nekā gaidīts – līdz brīdim, kad tie neizbēgami tomēr sprāgst. Bloomberg izceļ, ka bieži sanācis tā, ka vēsturē bezmaz vai anekdotiski tieši pirms burbuļa plīšanas kāds vienmēr zīmīgi izceļ cenu pieauguma neievainojamību. Šoreiz šis gods pienākoties Džonam Makafijam, kurš ir virtuālās drošības uzņēmuma McAfee dibinātājs. Viņš pagājušogad tieši pirms bitkoina cenas rekorda «tvītoja»: «Bitkoins nu atrodas pie 16,6 tūkst. ASV dolāriem. Tie no jums, kas, vecās skolas mudināti, domā, ka šis ir burbulis, vai nu vienkārši nesaprot jauno blokķēdes matemātiku, vai arī jūs neesat pietiekami interesējušies. Burbuļi matemātiski šajā jaunajā paradigmā ir neiespējami. Tāpat ir ar korekcijām un visu citu.» Protams, bitkoins pašlaik nebūt vēl nav miris.
Lai nu kā, ierindas investoram notikušais var sniegt labu mācību/pieredzi, kas saka – finanšu burbuļi ir pavisam reāli un, ja nebūsi uzmanīgs, tie ātri var pazudināt tavus uzkrājumus.
Visu rakstu Sagaidījām derīgu burbuļmācību lasiet piektdienas, 21.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!