Nedēļas laikā bitkoina cena sarūk vēl par trešo daļu
Pēdējo nedēļu laikā vērojama ne tikai akciju cenu samazināšanās. Vēl dramatiskāki notikumi ir virtuālo valūtu tirgū, kur to flagmaņa – bitkoina – vērtība nedēļas laikā vien ir samazinājusies aptuveni par trešo daļu un paslīdējusi zem 4 tūkst. ASV dolāru atzīmes. Rezultātā šī veidojuma vērtība tā tirdzniecības vietnēs internetā kopš savām pagājušā gada beigu virsotnēm ir sarukusi jau par 80%. The Wall Street Journal finanšu uzņēmuma NEO Global Capital eksperti notiekošo raksturo ar vienu vārdu – panika.
Vēl salīdzinoši nesen bija dzirdami paredzējumi, ka bitkoina cena vienā mierā aizsniegsies līdz 50-60 tūkstošiem ASV dolāru, un bija pat runas, ka galu galā bitkoina cenu redzēsim pie miljona dolāru atzīmes. Visam tam palīdzēja cilvēku spēja notikumiem līdzi sekot uzreiz ar viedtālruņu palīdzību un tas, ka bitkoina fenomens kļuva par masas (mainstream) intereses objektu. Naudas plūdus šīs virtuālās valūtas virzienā stimulēja arī dažādu jaunu fondu esamība, kas radās gluži kā sēnes pēc lietus. Tiesa gan, nu sāk izskatīties, ka, pasaules valdībām strādājot pie šīs nozares regulēšanas, bitkoina cena var noplanēt pat zem 1000 ASV dolāru atzīmes. Bitmonētas tirdzniecību periodiski ir pavadījuši arī dažādi krāpniecības, naudas atmazgāšanas un hakeru uzbrukumu skandāli.
Tāpat WSJ piebilst, ka šo veidojumu sākuši pārdot daži lielie investori un esot sākusi zust interese par tā saucamo bitkoina rakšanu (bitkoinu var «atrakt», ar datoru resursu palīdzību risinot matemātiskus uzdevumus). «Bitkoina cenu vienmēr būtiski ietekmē pieprasījuma un piedāvājuma intensitāte. Ja tā racēji pārtrauks rakt, bitkoins nestrādās. Tas nozīmē, ka mazināsies ticība visam šim kopējam tirgum. Ja tas notiks, cilvēki bitkoinu pārdos vēl vairāk,» WSJ klāsta kāda riska kapitāla fonda eksperti.
DB jau vairākkārt ziņojis, ka bitkoina tirgū ir ievērojami riski, un daudzi šo situāciju salīdzinājuši ar pirmo plašāk zināmo ieguldījumu apmātību, kas radās Nīderlandē jau XVII gadsimtā un, lai arī cik neticami tas kādam varētu šķist, bija saistīta ar tulpju sīpoliem. Vispārējais trakums un arvien tālāka cenu pieauguma gaidas noveda pat tik tālu, ka atsevišķi tulpju sīpoli bija tikpat vērti, cik nams pie kanāla Amsterdamā.
Visu rakstu Bitkoinu panika lasiet 27. novembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!