Dažu aktīvu vērtība līdz ar pandēmiju piedzīvojusi gluži vai kosmisku pieaugumu. Šajā sarakstā pēdējo dienu laikā jāmin virtuālā valūta Dogecoin, kuras cena kopš aprīļa pirmās puses palēkusies teju par 500% un sasniegusi 40 ASV dolāru centu atzīmi.
Jāpiebilst, ka vēl pagājušā gada beigās šī virtuālā veidojuma vērtība tās tirdzniecības vietnēs internetā bija nepilns pus ASV dolāra cents. Tas nozīmē, ka kopš tā brīža cenas pieaugums mērāms jau gandrīz 10 tūkst. procentu apmērā.
Faktiski virtuālajai valūtai, kas sākotnēji tika radīta kā joks un satīra par esošo situāciju virtuālo valūtu frontē (pamatā par to pašu bitkoinu), nu pavisam reāli tiek piešķirta arvien lielāka vērtība. Šī veidojuma mīšanā iesaistoties arvien plašākai cilvēku masai, manāmas prognozēs, ka tā cena jau drīz vien aizsniegsies līdz vesela ASV dolāra un pēc tam – 10 ASV dolāru atzīmei. Jau tagad Dogecoin kapitalizācija pārsniedz, piemēram, autoražošanas leģendas – uzņēmuma Ford – kapitalizāciju.
"Tas ir absurdi. Neko tādu neesmu redzējis. Šī ir viena no tām lietām, kas, sākoties kāpumam, var arī turpināt pieaugt," The Wall Street Journal teicis pat viens no Dogecoin izstrādātajiem Billijs Markus.
Mīmi un burbuļi
Katrā ziņā virtuālo valūtu vilciens brauc uz priekšu, un cena turpina pieaugt arī vairākiem citiem tradicionālākiem aktīviem. Pēdējā laikā bieži tiek norādīts, ka radusies gluži vai perfekta vide mazo investoru spekulācijām. Pandēmijas mājsēdes režīmi nozīmē, ka investīciju veikšanai ir vairāk laika. Turklāt Rietumvalstu gadījumos pandēmijā patērētāju uzkrājumi ievērojami pieauguši. Tāpat pati ieguldīšana pēdējos gados kļuvusi daudz vieglāk pieejama (tā iespējama, piemēram, ar viedtālruņa mobilo aplikāciju starpniecību) un daudz lētāka (sarukušas komisiju maksas).
Notiekošais ("visa kā" straujš cenu pieaugums) tādējādi ik pa laikam izpelnās salīdzinājumus ar burbuli. Valdot šādam fonam, piemēram, Bloomberg Intelligence eksperts Maiks Makgloans norādījis, ka nupat savā Dogecoin investīciju stratēģijā ar viņu dalījies santehniķis. Protams, nekad nevar teikt tā, ka kādu amatu darītajiem nevar būt unikāls ieskats attiecībā uz ieguldījumiem un citām problēmām. Tomēr Volstrītā ir sena paruna – tu zini, ka ir burbulis, ja taksists sāk tev sniegt ieguldīšanas padomus. Leģendām apvīts ir arī gadījums, ka kāds investors tieši pirms Lielās depresijas pārdevis savas akcijas pēc tam, kad savā ieguldīšanas stratēģijā ar viņu dalījies zēns, kurš viņam pucējis kurpes.
"Tirgus nekad nemainīsies. Šis tirgus turklāt ir aktuāls "24/7", un cilvēkiem tam ir vieglākā pieeja kāda tā ir bijusi vēsturē. Tas ir piemērs vienkāršai azartspēļu izklaidei līdz brīdim, kad spēlmaņi zaudēs pārāk daudz naudas, jo tie kazino būs uzņēmušies pārāk lielu risku," piebilst M. Makgloans.
Faktiski, tas, kas aizsākās kā "mīms" nu ir kļuvis par masu intereses un pat sajūsmas objektu, kas vienā mirklī nu arī izkalis bariņu ar jauniem miljonāriem.
Nelielam skaidrojumam – interneta mīms ietver darbības, tēlus, jēdzienus, populāras frāzes vai citus elementus, kas no personas uz personu ar kūlas ugunsgrēka cienīgu ātrumu izplatās tiešsaistē. Dažkārt tiek uzsvērts, ka interneta dalībnieki izveidojuši savu kultūru, kur šī vide līdz ar pandēmiju pat tā kā vienojusies kopīgām mērķim finanšu spekulāciju pasaulē. Tas tiek salīdzināts arī ar zivju baru okeānā, kas, atbaidot savus naidniekus, kopā veido lielu un draudīgu siluetu. Piemēram, Tesla vadītāju Īlonu Masku, kas šo visu raksturojis tā: "tas, kas kontrolē mīmus, kontrolē visumu".
Tas pats Dogecoin līdz ar savi neseno uznācienu radījis veselu jaunu interneta mīmu/joku sēriju, kas acīmredzami pats par sevi stimulē arvien lielāku interesi par šo veidojumu.
Lekšana vagonos
Jāņem vērā, ka notiekošajam, protams, ir maz saistības ar kādām "patiesajām" vērtībām (patiesā vērtība gan vienmēr var būt visai stiepjams jēdziens). Kādas spekulācijas jebkurā brīdī var sabrukt un tad lielus zaudējumus jau var klāties ciest visiem tiem, kas laicīgi nebūs paspējuši izlēkt no agrākā pieauguma vilciena. Faktiski viss ir jauki līdz brīdim, kad parādās kāre fiksēt neseno dāsno peļņu. Cenai sākot šķobīties, pārdevēju kļūst arvien vairāk līdz uz izejas pusi metas arvien lielāka spekulantu masa. Arī kāda pieauguma "buras turētāji" kādā brīdī, domājams, saprot, ka draud palikt pie sasistas siles, kas tiem liek pamest agrāk braši turētās pozīcijas.
Jāņem vēra, ka mazo investoru/interneta aktīvistu bari nav kāds homogēns veidojums – ir tie, kas šo visu izmanto savā labā un tie, kas skrien pakaļ aizejošam vilcienam. Proti, daži veiksmīgākie no vilciena arī izkāpj, kur citi, raugoties uz šo veiksminieku peļņu un baidoties palaist garām tādus pašus guvumus, sēžās iekšā vagonā, kas neizbēgami ripo aizas virzienā. Kopumā gan kādas tirgus apmātības un neracionalitātes vienmēr var tupināties krietni ilgāk, nekā varētu likties un kā, iespējams, gribētu kādi konservatīvāki tendenču vērotāji.
Jau ziņots – vēsturiskā pieredze rāda, ka cilvēki, pērkot populārus aktīvus, periodiski mēdz aizdzīvoties līdz dažādām visai interesantām situācijām. Pirmā plašāk dokumentētā apmātība notika Nīderlandē jau XVII gadsimtā un bija saistīta ar tulpju sīpoliem. Vispārējais trakums un arvien tālāka cenu pieauguma gaidas noveda pat tik tālu, ka atsevišķi tulpju sīpoli bija tikpat vērti, cik nams pie kanāla Amsterdamā. Protams, galu galā šis burbulis sprāga. Jāsecina, ka cilvēku vēlme pirkt populāras, vērtības ziņā strauji augošas lietas nav gājusi mazumā, lai kas tas, šķiet, arī būtu – tulpju sīpols, nepelnošu uzņēmumu akcijas vai kāds pat visai ezotērisks veidojums, kas radies kā joks. Jāņem vērā - tas, ka visi citi kaut ko pērk, nenozīmē, ka tā ir laba investīcija. Protams, vēlreiz jāizceļ, ka burbuļus konstatēt ir ļoti grūti. Ja to izdarīt būtu viegli, tad tie kā tādi nebūtu mūsu realitāte.
Karalis bitkoins atkāpies
Pēdējo dienu laikā populārākās virtuālās valūtas – bitkoina – cena no sava nesenā rekorda atkāpusies teju par 10 tūkstošiem ASV dolāriem. Bitkoina cenu no augstienēm nomest palīdzēja viltus ziņas, ka ASV regulatori ķersies klāt ar šo veidojumu saistīto naudas atmazgāšanas shēmu tīrīšanai. Katrā ziņā jārēķinās, ka šis tirgus ir ļoti volatīls, kur cenas par 15% zemāk var strauji novest kaut vai viens kļūdains "tvīts" no anonīma Twitter konta. Piemēram, Bloomberg daži eksperti izsaka viedokli, ka situācija virtuālo valūtu frontē tiek raksturota kā "karsta" pat no vairāku šo valūtu entuziastu skatupunkta.
Jāteic, ka ilgākā termiņā par bitkoina cenu potenciālu ēnu met arī "zaļuma" jautājums. Proti, šīs valūtas rakšana, kas paredz veselu lērumu datoru darbināšanu ar šādu mērķi, patiesībā ir visai energointensīva. Tas jau minētā "zaļuma" kontekstā bitkoinu drīzāk padara par problēmu nevis risinājumu.