Vietējais uzņēmums "Exceed" sadarbībā ar "ReadSpeaker" izstrādājis jaunu tehnoloģiju - latviešu valodas balss sintezatoru "Oskars".
Tā ir sintezēta, dabiski skanoša balss, kas tekstu pārvērš skaņā. To var izmantot izglītībā, medicīnā, apraides sistēmās, valsts pārvaldē utt. "Sākotnēji sintezators tika izstrādāts, lai palīdzētu vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem, bet ar laiku sapratām, ka pielietojums ir daudz plašāks. Produkti neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem ir tikai 10% no risinājumiem, kur to var izmantot. Piemēram, sintezatoru var izmantot publiskās apraides sistēmās, sabiedriskā transporta informatīvajos paziņojumos, veselības aprūpē. Pielietojums ir plašs un mēs vēl tikai mācāmies, kā to izmantot," stāsta Gatis Grīntāls, SIA "Exceed" vadītājs.
"Oskars" domāts automatizētai dažādu rakstisku paziņojumu nolasīšanai, piemēram, lai dzelzceļa stacijā ar septiņiem peroniem paziņotu, cikos un no kurienes pienāk un atiet vilciens, kurš reiss kavējas utt. Grafikā visu laiku ir izmaiņas un balss sintezators informāciju par to var atskaņot automātiski bez cilvēka iesaistes, turklāt punktuāli un precīzi. "Tagad Rīgas ielās beidzot parādās elektroniskie stendi, kas palīdz ieraudzīt, pēc cik ilga laika atbrauks tramvajs vai autobuss, bet nākamais solis būtu audiāla informācijas atskaņošana, lai informāciju iegūtu arī tie, kuri to nespēj saskatīt. Jo plašākā veidā informācija tiek piedāvāta, jo pieejamāka tā ir," saka G. Grīntāls. Risinājums tekstus ieraksta speciālā programmā un pēc brīža fails dažādos audio formātos ir pieejams datorā. Tas esot noderīgi ne tikai satiksmē, bet arī veselības sektorā, piemēram, sagatavojot senioriem recepšu instrukcijas audiāli.
Latviešu valodas balss sintezatorā "Oskars" ir ieguldīts vairāku gadu darbs. G. Grīntāls stāsta, ka sākumā cilvēkam, kura balss dzirdama kā "Oskars", bija jāierunā daudz un dažādi teksti - vairāk nekā simt stundu kopgarumā. Ar tiem strādāja trīs cilvēku komanda, kā arī vairāki ārpakalpojumā piesaistīti speciālisti, piemēram, lingvisti un IT speciālisti. "Katrai valodai ir sava specifika, piemēram, latviešu valodā ir platais un šaurais "e", arī "o" izrunā dažādi. Mēs to visu mācām sintezatoram, bet tas vēl nav perfekts. Divu trīs gadu laikā mērķējam panākt 97% precizitāti," viņš teic.
Runājot par to, kā radusies ideja, viņš teic, ka tā saistīta ar uzņēmuma pamatnodarbošanos - SIA "Exceed"izplata, ražo un pielāgo dažādus produktus cilvēkiem ar redzes traucējumiem - gan vājredzīgiem, gan neredzīgiem. "Nodarbojamies ar to jau astoņus gadus un šis ir šaurs un ļoti specifisks tirgus. Vērojot pasaules tendences, redzējām, ka ir vairāki svarīgi produkti cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kur ir iestrādāts balss sintezators un ko paši izmanto, piemēram, izglītībā, bet latviešu valodā tādu nebija. Mēs darbojamies šajā sfērā jau vairākus gadus un saprotam - ja mēs neko nedarīsim, tad neredzīgie cilvēki paliks ar ierobežotām iespējām," saka G. Grīntāls.
Ideja par balss sintezatoru pirmoreiz viņam radās pirms pieciem gadiem, kad G. Grīntāls pētīja iespējas un potenciālās izmaksas. "Tolaik vēl nevarējām pacelt tādas izmaksas, bet pirms diviem gadiem noslēdzām līgumu ar "ReadSpeaker" kas ir izveidojusi vairāk nekā 50 sintezatorus un vairāk nekā 90 dažādas balsis," viņš stāsta.
Vaicāts par investīcijām, G. Grīntāls norāda, ka nevar tās atklāt, jo produkts izstrādāts sadarbībā ar "ReadSpeaker", taču balss sintezatoru izstrāde neesot lēta un vidēji maksā no 100 tūkstošiem līdz pat miljonam eiro.
SIA "Exeed" nodarbojas ar tiflotehnikas jeb speciālo palīglīdzekļu nodrošināšanu cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Sadarbībā ar "ReadSpeaker" uzņēmums ir izstrādājis mācību palīglīdzekli, ar kā palīdzību vieglāk lasīt, iekopējot programmatūrā jebkura veida tekstu vai augšupielādējot dokumentu un pārvēršot to audio informācijā. Tas ir īpaši noderīgs bērniem ar mācību traucējumiem vai disleksiju, bet ir izmantojams ikvienam, jo ļauj informāciju apgūt ne vien sēžot pie galda un lasot, bet arī klausoties pa ceļam uz skolu. "Šis risinājums dod iespēju informāciju uztvert vairākos veidos un palielina mācīšanās efektivitāti," saka G. Grīntāls.
Balss sintezators ir pamatā citiem uzņēmuma piedāvātiem produktiem. Piemēram, "WebReader" ir risinājums valsts un pašvaldību institūcijām, kas tām dod iespēju iestrādāt lasīšanas rīku mājaslapā un tās apmeklētājs no jebkuras pasaules vietas informāciju tīmekļa vietnē var uzzināt audio formātā. "Risinājums nodrošina iekļaujošu mājaslapas lasīšanas pieredzi un palīdz sasniegt lielāku interneta lietotāju loku, tostarp tos, kuriem ir rakstītprasmes grūtības, mācīšanās traucējumi, redzes problēmas, valodas apguvējus, vecāka gadagājuma cilvēkus un ikvienu, kurš vēlas piekļūt digitālajam saturam," skaidro G. Grīntāls.
Produktu vidū ir arī tiešsaistes lasītājs "DocReder", kas nodrošina dokumentu nolasīšanu audio formātā, un "SpeechMaker" - audio failu veidotājs tiešsaistē, kas nodrošina iespēju ātri un vienkārši izveidot dažādu formātu un valodu audio failus, ko ir iespējams izmantot, piemēram, audio grāmatu veidošanā, instrukciju aprakstu izveidē, pārbaudes darbu klausāmo daļu sagatavošanā, elektronisko krājumu pārvēršanā audio formātos, audio celiņu izstrādē un daudzviet citur.