Arvien biežāk laiku pa laikam informatīvajā telpā tiek pieminēti podkāsti. “Klausies jaunāko podkāstu ceturtdien!”, “Zīmols X ir izveidojis podkāstu sēriju, kurā stāsta par …”, un vēl, un vēl. Bet kas tas podkāsts īsti ir? Ko tas nozīmē, kāpēc tie kļūst arvien populārāki, un kur ir pieejami podkāsti latviešu valodā? Uzzini raksta turpinājumā!
Kas ir podkāsti?
Podkāsts (no angļu “podcast”) ir viens no internetā pieejamiem audiopārraižu veidiem. To var klausīties pastaigas laikā, braucot sabiedriskajā transportā uz darbu vai pat darbā, darba laikā. Tas ir satura medijs, kas nepaņem pilnīgi visu klausītāja uzmanību, kā to dara video vai rakstiskie satura mediji (blogi).
Kādi ir podkāstu veidi?
Kā it visam, arī podkāstiem ir vairāki veidi jeb tipi:
1. intervijas tips;
2. solo tips;
3. multi-vadītāju tips.
Turpinājumā iepazīsties tuvāk ar katru no podkāstu veidiem!
1. Intervijas tips
Viens no visu laiku populārākajiem podkāstu veidiem ir intervijas tips, kura ietvaros viens vai divi vadītāji katrā raidījumā intervē citu viesi. Savu popularitāti šis tips ir izpelnījies ar to, ka nav nepieciešams veikt milzīgus sagatavošanās darbus un visu pārraides “svaru” nest uz vienas personas pleciem. Tā vietā sagatavošanās priekšdarbi ietver jautājumu sagatavošanu, ko uzdot šim intervējamajam cilvēkam. Pēc tam viss ir atkarīgs no vadītāja prasmēm veidot un vadīt sarunu.
2. Solo tips
Solo tipa podkāstus veido vadītāja monologs, un šī stila saturs parasti ir balstīts uz vadītāja viedokli par dažādām tēmām, saistīts ar ziņām un jaunumiem, jautājumu – atbilžu formāts vai jebkas cits, ko var pasniegt viena persona.
3. Multi-vadītāju tips
Šī tipa podkāstiem ir divi vai vairāk vadītāji, kas ļauj pārraidi veidot dinamiskāku nekā solo podkāstu. Tipiski multi-podkāsti sastāv no diskusijām starp cilvēkiem ar atšķirīgiem viedokļiem un perspektīvām, kas palielina šī izklaides veida vērtību. Šis tips patiks tiem, kas priekšroku dod sarunām un debatēm, nevis monologiem. Turklāt, šī tipa pārraides ļauj vadītājiem vieglāk noturēt klausītāja interesi, tā kā raidījumā piedalās vairāki cilvēki ar dažādām idejām un viedokļiem.
Kādēļ podkāsti kļūst arvien populārāki?
Viens no iemesliem, kādēļ podkāstu popularitāte strauji palielinās, ir to ērtums. Šī medija lietotāji var klausīties pārraides skrienot ikvakara krosiņu, gatavojot ēst, ravējot dārzu, vadot auto un daudzās citās situācijās. Tā ir iespēja uzņemt informāciju, paralēli nodarbojoties ar citām lietām.
Tāpat ieguvums no podkāstiem ir arī iespēja mācīties un pilnveidoties, netērējot kaudzi naudas. 2020. gada ietvaros sabiedrības uzmanība tika pievērsta sociālajām problēmām, un podkāsti kalpoja kā iespēja par tām uzzināt ko vairāk un iepazīties ar to cilvēku stāstiem un pieredzēm, kas saskaras ar konkrētajām sociālajām problēmām. Tas ļauj uzzināt dažādus viedokļus un ieraudzīt situāciju no vairākiem skatupunktiem.
Turpinot par izglītību – podkāstu klausīšanās sniedz iespēju auditorijai uzzināt vairāk par viņus interesējošajām tēmām. Tāpat Tu kā klausītājs vari apgūt ar savu darba nozari saistītu informāciju, gūt vērtīgas atziņas par skolas vai studiju eksāmenu tēmām vai apgūt jaunas prasmes.
Trešais podkāstu popularitātes stūrakmens ir pavisam vienkāršs – kvalitatīva izklaides iespēja. Līdzīgi kā radio un TV šovi.
Un ceturtā podkāstu piedāvātā vērtība, kas veicina to popularitāti, ir iespēja nokļūt līdzīgi domājošu cilvēku kompānijā. Šeit vadītāji bieži vien “ir uz sakariem” ar saviem klausītājiem, izmantojot dažādus sociālos tīklus, jaunumu paziņojumus (“newsletter”) un pat savas mājaslapas, radot cilvēkiem iespēju iepazīties un izveidot draudzības ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem.
Kur klausīties?
Tagad, kad esi iepazinies ar podkāstiem – zini, kas tie ir, un saproti, kāpēc tie kļūst arvien populārāki –, Tu esi izlēmis papētīt podkāstu piedāvājumu. Kur un kā tos meklēt? Izmanto veco, labo Google meklētāju. Ko rakstīt meklēšanas lodziņā? Ir divi varianti:
1. ja zini tēmu, par kuru vēlies klausīties podkāstu, meklētāja lodziņā raksti “podcast about …” un ievieto tēmu, piemēram, “podcast about crypto currencies”, un meklēšanas rezultātos Tev parādīs podkāstus par kriptovalūtām;
2. ja nezini konkrētu tēmu, par ko gribi klausīties podkāstu, bet gribi kaut ko interesantu, raksti meklētājā “best podcasts”. To vari precizēt arī ar gadu, lai atrastu, piemēram, 2021. gada labākos podkāstus. Tāpat vari meklēšanas frāzi rakstīt arī citā valodā – tajā, kurā vēlies klausīties.
Negribi klausīties podkāstus svešvalodās? Kur klausīties latviešu valodā? Ienāc EHR mājaslapā!
Ko piedāvā EHR?
EHR interneta radio ne vien iespējams klausīties online vairak kā 20 dažādus mūzikas kanālus, bet atradīsi arī podkāstu sadaļu, kurā Tevi gaida gan humoristiski raidījumi, kur garāmgājēji tiek izaicināti pabeigt vadītāja iesākto populāro latviešu dziesmu, gan nopietnas sarunas par dzīvi, kultūru, mūzikas industrijas aizkulisēm, diskusijas un debates, dažādi ieteikumi, kā dzīvot zaļāk un atpūsties aktīvi, kā arī, protams, labākā mūzika un daudz kas cits. Ienāc EHR mājaslapā un izbaudi kvalitatīvākos podkāstus latviešu valodā bez maksas!