Lai gan patēriņa cenas 2009. gada pēdējos mēnešos samazinājās, gadā vidēji vēl Latvijā vērojama inflācija 3.5 % apjomā, tādējādi pagaidām inflācija ir starp tiem eiro ieviešanas kritērijiem, ko Latvija neizpilda.
Tā secina Latvijas Bankas ekonomikas eksperte Krista Kalnbērziņa, norādot, ka netiek izpildīts arī budžeta deficīta rādītājs, kas savukārt turpmākajos pāris gados Latvijai būs galvenais pārbaudījums.
Saskaņā ar Latvijas Bankas informāciju, vēl pērn septembrī Māstrihtas kritērijs pēdējo 12 mēnešu vidējai gada inflācijai bija 1.8 %. Lai gan informācijas par inflācijas kritēriju 2009. gadā vēl nav, tomēr maz ticams, ka tas būs ievērojami lielāks. Saskaņā ar nosacījumiem, Latvijā inflācijas līmenis nedrīkst vairāk kā par 1.5 procentu punktiem pārsniegt triju labāko dalībvalstu vidējo rādītāju. Latvijas pašreizējais plāns paredz eiro ieviest 2014. gadā.
Inflācijas gada vidējais līmenis 2009. gadā Latvijā vēl saglabājās gana augsts, jo gada pirmajos trijos ceturkšņos patēriņa cenu gada pārmaiņas joprojām bija pozitīvā teritorijā, deflācija bija vērojama vien gada nogalē.
K. Kalnbērziņa atzīmējusi, ka vairāk nekā 65% patēriņa groza cenas 2009. gadā bija zemākas nekā 2008. gada beigās. Gada laikā cenas visnozīmīgāk mazinājušās pārtikas produktiem, īpaši augļiem un dārzeņiem, kā arī piena produktiem, arī ar mājokli saistītiem pakalpojumiem. Tāpat arī nozīmīgi zemāki nekā pirms gada bija dabasgāzes un siltumenerģijas tarifi. Vēl lielāku cenu kritumu kavējuši piedāvājuma faktori: valsts finansējuma apmēra samazināšana īpaši veselībā un izglītībā un pasaules naftas cenas.
«Iepriekšējā gada beigās vērojamā deflācija, kas, sagaidāms, turpināsies arī šī gada laikā, rada pamatu izmaksu konkurētspējas atjaunošanai un veicinās eksporta orientētas ekonomiskās aktivitātes pieaugumu,» tā eksperte.
Pēc viņas lēstā, gaidāms, ka tuvākajos mēnešos cenu kritumu turpinās noteikt zemais pieprasījums, tomēr piedāvājuma faktori, tādi kā energoresursu cenu pieaugums, kā arī dažādi administratīvi lēmumi, piemēram, jau spēkā stājušās Rīgas satiksmes tarifu izmaiņas, kā arī gaidāmās izmaiņas likumā par akcīzes nodokli, bremzēs cenu krituma tempu.
Latvijas Bankas eksperte sagaida, ka 2010. gadā deflācija vidēji sasniegs 3.8% un tā nebūs ilglaicīga, un pie mērenas patēriņa cenu inflācijas atgriezīsimies jau 2011. gada nogalē.