Latvijai var rasties zināmas problēmas ar Māstrihtas kritēriju izpildi un eiro ieviešanu 2014. gadā, raugoties gan no inflācijas, gan budžeta deficīta aspekta.
«Pat ņemot vērā augsto inflācijas spiedienu visā Eiropā, mēs nevaram izslēgt risku, ka Latvijai varētu būt zināmas grūtības izpildīt attiecīgo Māstrihtas kritēriju. Var teikt, kā šī kritērija izpilde vairāk ir atkarīga no tā, kā valdība realizēs fiskālo konsolidāciju nākošajā gadā, » vērtē Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova.
Viņasprāt, inflācija nav tā problēma, uz kuru tagad jākoncentrē visa uzmanība, bet jāņem vērā, ka tā ir spēcīgs signāls, ka nesabalansētība ekonomikā ir pieaugusi.
Komentējot pašreizējo situāciju Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašunsa saka, ka pašlaik vēl izpildām Māstrihtas inflācijas kritēriju, tomēr jau rudenī 12 mēnešu Latvijas vidējā gada inflācija varētu pārsniegt 3% atzīmi.
Patēriņa cenu tendences Eiropas valstīs, pēc ekspertes teiktā, joprojām ir ļoti atšķirīgas – nodokļu paaugstinājumi dažās valstīs uzdzen cenas uz augšu, piemēram Lielbritānijā, Grieķijā. «Tajā pašā laikā, recesiju piedzīvojošā Īrija vēl joprojām ir 12 mēnešu vidēja deflācija. Ir ļoti ticams, ka laikā kad Latvijai būs jāizpilda inflācijas kritērijs, proti, 2013.g. sākumā, tādās valstīs kā Grieķijā vai Īrijā būs ļoti zema inflācija, kas apgrūtinās Latvijai kritērija izpildi,» bažījas L. Strašuna.
Vērtējot notikumus uz kopējā Eiropas Savienības (ES) fona, SEB bankas makroekonomikas speciālists Dainis Gašpuitis vērš uzmanību uz to, ka krīze ir palielinājusi plaisu starp ES valsta ekonomiku attīstībā, kas turpmāk kļūs par nopietnu problēmu.
«Latvijas inflāciju būtiski ietekmēs ārējie faktori, kas ir vieni no pašreizējiem cenu pieauguma noteicošajiem faktoriem. Pašreizējā nenoteiktība ap naftas cenām ir samērā liela un iespējamie scenāriji ir grūti paredzami. Taču visu noteiks nākamā gada konsolidācija, tas ir, vai cik lielā mērā valdība īstenos nodokļu palielināšanu, » paredzamās izmaiņas komentē SEB bankas eksperts.
Savukārt pēc L. Strašunas domām, inflācijas apkarošanas kontekstā būs nepieciešama rīcība no valsts puses, lai ierobežotu cenu kāpumu.
Pēc Latvijas Bankas datiem Māstrihtas kritērijs attiecībā inflāciju uz 2010.gada decembri bija 2,4%. Savukārt Centrālās statistikas datubāžu informācija liecina, ka šā gada februārī 12 mēnešu vidējās inflācijas rādītājs salīdzinājumā pret iepriekšējiem 12 mēnešiem bija vien 0,2%.