Šonedēļ iznākušie dati parāda, ka Latvija ar uzviju izpilda visus Māstrihtas kritērijus, lai nākamgad pievienotos eirozonai, norāda Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna.
Eurostat otrdien publicētie dati liecina, ka Latvijā martā bija trešā zemāka 12 mēnešu vidējā gada inflācija (1,6%) pēc Grieķijas (0,6%) un Zviedrijas (0,8%). Tas nozīmē, ka cenu stabilitātes kritērijs ir bijis 2,5%. Savukārt, ilgtermiņa procentu likmju kritērija aprēķinam tiek izmantotas tās pašas valstis, izņemot Grieķiju (jo tā ir palīdzības programmā un pašlaik nevar aizņemties starptautiskajos finanšu tirgos).
Tādējādi Latvija atkal tiek salīdzināta pati ar sevi un izpilda arī procentu likmju kritēriju. Visticamāk, Eiropas Centrālā banka un Eiropas Komisija savos konverģences ziņojumos izmantos aprīļa nevis marta datus, bet gaidāms, ka arī aprīlī šīs kritērija vērtības būs tādas pašas vai ļoti līdzīgas, uzskata eksperte. Arī budžeta deficīts pērn ir bijis 1,2% un valsts parāds 40,7% no IKP, kas ir ievērojami zem kritērijos noteiktiem 3% un 60%. Budžeta deficīts un attiecīgi arī parāds ir būtiski samazinājušies tieši pēdējos divos gados.
To, ka budžeta deficīts izrādīsies krietni labāks par sākotnēji prognozēto, visa gada garumā liecināja dati par budžeta izpildi un ekonomikas spēja uzturēt straujo attīstības gaitu, norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. Šogad budžeta deficīts tiek plānots 1,4% no IKP, taču, ņemot vērā šā gada izaugsmes prognozes un līdzšinējo budžeta izpildes gaitu, šā gada nosprausto mērķi pārspēt diezin vai izdosies.
Spiediens palielināt tēriņus turpina pieaugt, kā arī tuvojas vēlēšanas, viņš uzsver, turklāt vairs nav bažas par inflācijas kritērija izpildi. Tomēr galveno lomu saglabās ekonomikas izaugsmes gaita, atzīst eksperts. Globālās ekonomikas, kā arī vairums reģiona valstu izaugsmes perspektīvas pēdējā laikā ir pazeminātas, kas varētu būt papildus argumenti, lai valdība šogad meklētu papildus iespējas investīcijām. Tādējādi sagaidāms, ka valdība šogad lūkos iekļauties noteiktajās budžeta deficīta prognozēs, nemēģinot apsteigt noteikto bezdeficīta budžeta grafiku. Tikmēr parāda īpatsvars pret IKP turpinās mazināties, paredz SEB bankas analītiķis, norādot, ka tādēļ būtiski ir saglabāt ekonomiskās politikas prognozējamību. Tā pamazām sāk atmaksāties, jo cena, par kādu Latvija spēj pārfinansēt parādu, ir sarukusi un varētu turpināt uzlaboties. Tādejādi ieguvēji ir visi, jo atbrīvojas līdzekļi citiem mērķiem, norāda eksperts.
Kopumā publicētie dati ļauj domāt, ka Eiropas centrālās bankas un Eiropas Komisijas novērtējums, kas tiek gaidīts jūnija sākumā, būs Latvijai labvēlīgs, uzsver L. Strašuna.