Šodien Ķīnas centrālā banka jau trešo reizi šogad par 25 bāzes procentpunktiem līdz 6,56% paaugstināja savu galveno banku refinansēšanas likmi. Tādējādi Ķīna apliecināja, ka tās galvenā prioritāte paliek cīņa ar augstāku inflāciju, nevis rūpes par ekonomikas izaugsmes bremzēšanos, raksta Reuters.
Inflācija Ķīnā maijā sasniedza 5,5% atzīmi, kas ir augtākais līmenis pēdējo 34 mēnešu laikā. Galvenie cenu pieauguma vaininieki ir augstās pārtikas cenas un karstais Ķīnas nekustamā īpašuma tirgus. Analītiķi norāda, ka Ķīnas banka ir sevišķi norūpējusies par augtāku patēriņa cenu līmeni, jo pieaugošas cenas, kas Ķīnā veicina aizvien izteiktāku iedzīvotāju noslāņošanos, var būt stimuls pieaugošai iedzīvotāju neapmierinātībai un varbūt pat nemieriem, kas vērsti pret valdību.
Ķīnas valdības padomdevēja CCIEE (China Center for International Educational Exchanges) pārstāvji apliecinājuši, ka Ķīna var būt spiesta palielināt likmes vēl vairāk, ja inflācija spītīgi turēsies augstākos līmeņos. «Ja inflācija samazināsies, nebūs vajadzība celt likmes. Ja cenas kāps, var sekot turpmāki likmju palielinājumi,» tā CCIEE pārstāvji.
Augstākas procentlikmes lielā mērā var ietekmēt Ķīnas iekšzemes patēriņu, un pastāv bažās, ka Ķīnas ekonomikas bremzēšanās negatīvi var ietekmēt arī pārējo pasaules ekonomiku (piemēram, caur citu valstu eksportu). Jānorāda, ka jūnija dati atklājuši, ka Ķīnas vadošā ražošanas indeksa vērtība sarukusi līdz zemākajam līmenim pēdējo 28 mēnešu laikā.
Tiesa gan, pēdējā laika Ķīnas CB procentlikmju un obligāto banku rezervju palielināšana mērķēta uz to, lai atvēsinātu Ķīnas sakarsušo nekustamā īpašuma tirgu. Šobrīd ir pietiekami daudzi eksperti, kas šai valstij pareģo smago piezemēšanos. Arī slavenais investors Džordžs Soross norādījis, ka Ķīnas ekonomika ir «mazliet burbulī», un Ķīnas CB pārāk vēlu sākusi realizēt iegrožojošāku monetāro politiku.
Katrā ziņā situācija ir pietiekami sarežģīta. Cerams, ka procentu likmju kāpums nopietni neapdraudēs Ķīnas iekšējā patēriņa pieaugumu, drīzāk gan to ieliks veselīgos rāmjos, vienlaikus strauji nenobremzējot valsts ekonomisko attīstību, jo pretējā gadījumā tas var kalpot par iemeslu jaunam haosam finanšu tirgos.