Šogad pat aptuveni 15% palielinājies īres mājvietu Rīgā meklējošo ārvalstu studentu skaits. Uzņēmuma SIA Rent in Riga veiktā tirgus analīze liecina, ka izīrētājs no vairākiem kopā mītošiem ārzemju studentiem par to pašu dzīvojamo platību var saņemt pat 20% lielāku īres maksu nekā no vietējiem īrniekiem, informē Rent in Riga valdes loceklis Jānis Lipša.
Viņš skaidro, ka ārvalstu studentu skaita pieaugums Rīgā rada iespēju nopelnīt vairāk tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuriem ir izīrējams vismaz trīs guļamistabu dzīvoklis Rīgas centrā vai tuvajā Pārdaugavā, kas atrodas sakoptā namīpašumā. Pats dzīvoklis var nebūt ideālā stāvoklī. «Piemēram, ja ģimene ar bērniem vēlas īrēt 3 vai vairāk guļamistabu dzīvokli Rīgas centrā, tad par pieņemamiem netiek uzskatīti varianti ēku augšējos stāvos bez lifta, turklāt dzīvoklim jābūt labā stāvoklī, vēlams svaigi izremontētam. Turpretī trīs ārvalstu studentiem nav pretenziju īrēt 6. stāva četristabu dzīvokli ēkā bez lifta, viņi arī pievērš mazāk uzmanības remonta svaigumam. Apvienojušies ārzemju studenti par šādu mājokli bez komunālajiem maksājumiem mēnesī var maksāt ap 750 eiro, kamēr vietējai ģimenei šāda summa būs par lielu,» stāsta J. Lipša.
Ārvalstu studenti dzīvesvietu īrēt izvēlas galvenokārt trijatā un katrs no viņiem īrei bez komunālajiem maksājumiem var atvēlēt 200 - 300 eiro mēnesī, kamēr Latvijas studenta rocība šim mērķim ir 50 - 100 eiro. Rent in Riga novērojumi liecina, ka vispieprasītākie ārvalstu studentu vidū ir dzīvokļi Rīgas centrā, ar 3 vai 4 guļamistabām, turklāt ārvalstu studenti ir uzticami, kārtīgi īrnieki, kuri bez iebildumiem ir gatvi samaksāt dzīvokļa īpašniekam drošības depozītu 2 mēnešu īres maksas apmērā.
«Grūtāk atrast īrētu dzīvesvietu ir vienu semestri vai īsāku laiku Latvijā studējošiem ārvalstniekiem, jo lielākā daļa dzīvokļu īpašnieku vēlas īres līgumu slēgt vismaz uz vienu gadu,» piebilst J. Lipša.
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) informē, ka augstskolā šā gada vasaras uzņemšanā ārvalstu studentu skaits, salīdzinot ar aizvadīto mācību gadu, pieaudzis par nepilniem 10%, bet kopumā jaunajā akadēmiskajā gadā RSU studē 1270 ārvalstnieki, kas ir 17,6% no visa šīs augstskolas studentu skaita.
Kopumā Rīgā mājokļu īres cenas paaugstinās jau kopš 2010. gada, kad tās 2008. un 2009. gadā samazinājās līdz pat 60%. Vidējais īres cenu pieaugums gadā ir 10 - 15%, taču jau vairākus gadus pieprasījums pēc kvalitatīviem īres mājokļiem pārsniedz pieprasījumu, bet tomēr īrnieki nav gatavi pārmaksāt par īrēto dzīvokli un rūpīgi izvērtē katru piedāvājumu.