Neesot pazīmju, ka globālā ekonomika bremzējas – drīzāk ir otrādi, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Lai gan šā gada pirmajos rudens mēnešos tirgus dalībnieki satraucās par pasaules ekonomikas izaugsmes jautājumiem, šobrīd šādas bažas lielā mērā jau, šķiet, ir vēsture. Daudzu lielāko akciju tirgus raksturojošo indeksu vērtības ir sasniegušas jaunus rekordus vai ir tuvu tiem. «Neskatoties uz dažu problēmu pastiprināšanos vasaras beigās, nav nekādu pazīmju, kas liecinātu par ekonomikas izaugsmes palēnināšanos globālā mērogā – gluži pretēji. Pasaules lielākās ekonomikas ASV trešā ceturkšņa izaugsmes dati pārsniedza tirgus prognozes par 0,5 procentpunktiem, arī Ķīnas izaugsme bija labāka par gaidīto. Lai gan situācija eirozonas valstīs un Japānā rada bažas, dati par noskaņojumu uzņēmumos joprojām liek gaidīt straujāku ekonomikas izaugsmi nākamajos mēnešos. Tieši uzņēmumu finanšu rezultātu ziņā trešais ceturksnis visā pasaulē ir izrādījies labāks, nekā prognozēts. Visos uzņēmējdarbības sektoros, izņemot enerģētikas sektoru, bija novērojama izaugsme gan peļņas, gan apgrozījuma ziņā. Spēcīgie rezultāti ir palielinājuši tirgus uzticēšanos uzņēmumu un pasaules ekonomikas prognozēm un ir palīdzējuši akciju cenām atkopties no oktobra zemākajiem līmeņiem. Paātrinoties globālās ekonomikas izaugsmei, ir sagaidāms arī uzņēmumu ienākumu pieaugums. Nākamā gada ienākumu prognozes pavisam noteikti tiks koriģētas, kā jau tas parasti notiek, tuvojoties gada noslēgumam. Tomēr pašlaik šķiet, ka arī 2015. gads būs samērā labvēlīgs uzņēmumu peļņas ziņā,» optimistisks ir Nordea Private Banking Ieguldījumu pārvaldes vadītājs Atis Krūmiņš.
Balstīs lēta nafta
Eksperts arī norāda, ka jaunākais faktos, kas stimulē ekonomiku, nedaudz pārsteidzoši, bet ir straujais naftas cenu samazinājums. Naftas pieprasījuma pieaugums, iespējams, bijis mērenāks, nekā tika gaidīts, tomēr galvenais faktors, kas ietekmējis cenas samazinājumu, bijis straujais piedāvājuma pieaugums. Pirmkārt, tirgū strauji ieplūst ASV slānekļa nafta, un, otrkārt, vairākas ietekmīgas Jēlnaftas Eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) valstis ar Saūda Arābiju priekšgalā samazinājušas savas melnā zelta pārdošanas cenas, lai saglabātu tirgus daļu. «Lētāka nafta caur enerģētikas un transporta izmaksām samazinās arī citu produktu cenas. Rezultātā patērētājiem būs vairāk līdzekļu ikdienas tēriņiem, un tas palielinās kopējo pieprasījumu. Pateicoties izmaksu samazinājumam, uzlabosies arī daudzu citu nozaru uzņēmumu spēja pelnīt. Tiesa gan, enerģētikas uzņēmumu ienākumi kritīsies. Turklāt naftas cenu kritums pazeminās īsa un vidēja termiņa inflāciju, kas ļaus centrālajām bankām nesteigties ar procentu likmju palielināšanu,» skaidro A. Krūmiņš.
Ballīte turpināsies
Nordea Private Banking eksperts pauž pārliecību, ka ballītē mūziku un gaismu nenogriezīs arī varenās pasaules centrālās bankas, par ko zināms tirgus dalībnieku uztraukums valdīja nedaudz agrāk. «Domāju, pie apstākļiem, kas liecinātu par ekonomikas izaugsmes pavājināšanos, centrālās bankas būtu gatavas atbalstīt izaugsmi ar visiem iespējamiem līdzekļiem. Turklāt jaunākais šādas situācijas piemērs bija novērojams oktobra beigās, kad Japānas banka palielināja savas aktīvu iegādes programmas plānotos apjomus. Tas attiecas arī uz Eiropas Centrālo banku, kura arī, visticamāk, aktivizēs papildu ekonomikas stimulēšanas mehānismus, nevis rīkosies pretēji. Procentu likmes ASV nākošgad, iespējams, kādā brīdī tiks arī palielinātas, tomēr, ņemot vērā zemo inflāciju, tirgum uz to būs jāgaida ilgāk, nekā iepriekš prognozēts. Kopumā monetārā politika joprojām būs stimulējoša un nodrošinās atbalstu finanšu tirgum. Tas nozīmē, ka centrālās bankas nepaziņos par investoru ballītes beigām, bet gan drīzāk piedāvās papildu atbalstu, ja situācija pasliktināsies,» uzskata analītiķis.
Eiropa pievilcīga
Pašlaik, pēc ekspertu teiktā, investoriem arī būtu vērts padomāt par vairāku vecā kontinenta uzņēmumu akciju iegādi.
Visu rakstu Portfeļos vajagot palielināt akciju īpatsvaru lasiet 11. novembra laikrakstā Dienas Bizness.