Tiem uzņēmējiem, kuri importē preces no trešajām valstīm, kuras neievēro Eiropas Savienībai līdzvērtīgus CO2 emisijas ierobežojumus (nosacījumus), no 2026. gada būs jāmaksā attiecīgs nodoklis, kurš papildinās ES maku, pagaidām tikai jāiesniedz attiecīgs pārskats.
To paredz pērn spēkā stājusies Eiropas Savienības CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) regula. „Tā ir ļoti būtiska līdzšinējo spēles nosacījumu maiņa, kuras reālo ietekmi varēs novērtēt tikai pēc 2026. gada, kad stāsies spēkā prasība veikt attiecīgos maksājumus (tehniski - jāpērk importēto preču ražošanas procesam atbilstošo izmešu atļaujas),” regulas nozīmi skaidro Sorainen partneris nodokļu un muitas jautājumos Jānis Taukačs.
Viņš skaidro, ka regulas galvenā ideja ir aplikt ar papildu maksājumiem to preču importu, kuras ES CO2 izmešu ierobežošanas nosacījumu dēļ ir izdevīgāk ražot ārpus ES. Būtībā šādā veidā ES cenšas līdzsvarot spēles noteikumus tiem, kas ražo ES, ar ražotājiem ārpus ES, arī atturot ES ražotājus no idejas pārcelt ražošanu uz valstīm ārpus ES ar relaksētākiem izmešu ierobežojumiem.
Pagājušā gada augustā pieņemta arī Ieviešanas regula par detalizētiem ziņošanas pienākumiem, kā arī Eiropas Komisija publicējusi attiecīgās vadlīnijas, IT risinājumus utt. Regula paredz pienākumu preču (izejmateriālu, komplektējošo detaļu) importētājiem, kas ieved preces no trešajām valstīm, iesniegt atskaiti par atsevišķu kategoriju importēto preču CO2 izmešiem to ražošanas procesā. Pašlaik regula attiecas uz siltumnīcefektu izraisošo gāzu tiešajām emisijām, kas rodas cementa, dzelzs un tērauda, alumīnija, mēslošanas līdzekļu, ūdeņraža, kā arī elektroenerģijas produktu ražošanā, taču ir paredzēts, ka līdz ar pārejas perioda beigām Eiropas Komisija izvērtēs attiecīgā mehānisma darbību un vērtēs, vai paplašināt tā darbības jomu, tajā iekļaujot vairāk produktu un pakalpojumu, kā arī vērtēs, vai tajā aptvert tā dēvētās netiešās emisijas, kas rodas, piemēram, no preces ražošanai patērētajiem energoresursiem.
„Pārskats par 2023. gada 4.ceturksnī veikto preču importu jau bija jāiesniedz līdz 2024. gada 31.janvārim, un arī importētāji Latvijā šo atskaiti sagatavoja un iesniedza,” skaidro J. Taukačs. Viņš brīdina, ka tiem importētājiem, kas nesniedz ziņojumus, paredzētas sankcijas – no sākuma administrācijai jāatgādina, bet ignorēšanas gadījumā sods paredzēts no 10 līdz 50 eiro par katru nedeklarētu izmešu tonnu.
Visu rakstu lasiet žurnāla Dienas Bizness 11.jūnija numurā!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.