Dāņi prezidentūru sāk ar saspīlētu pašmāju politiku.
Sākot ES rotējošo prezidentūru, Dānija ar premjeri Helli Torningu-Šmiti priekšgalā nākamajā pusgadā apņēmusies panākt lielāku vienotību eirozonas un ārpus tās esošo dalībvalstu starpā. Britu The Economist gan izsaka skepsi, vai, atrodoties ārpus monetārās savienības, Dānijai šai ziņā būs daudz teikšanas, turklāt valdošajiem sociāldemokrātiem ir gana daudz pašmāju problēmu.
Dāņu sociāldemokrāti piedzīvo visu laiku zemāko vēlētāju uzticību – tos atbalsta 19,9% elektorāta. Sava artava šai nepatikā ir dēļ politiķu personisku skandālu virknes, un acīmredzot politiskas dabas pretrunas neapmierinātie vēlētāji saskatījuši arī sociāldemokrātu nespējā saglabāt agrīnās pensionēšanās sistēmu un ieviest nodokli miljonāriem.
Dānija ir viena no deviņām ārpus eirozonas esošajām ES valstīm, kas piekritusi iesaistīties vienotas fiskālās politikas īstenošanā. Pēc ES decembra samita spēkā stājās «sešpaka» – regulu un noteikumu kopums dalībvalstu fiskālās disciplīnas nodrošināšanai. Par spīti dalītajai attieksmei pret jauno vienošanos Dānijas politiķu starpā Torninga-Šmite, karaļnamā Kopenhāgenā iepazīstinot ar ES prezidentūras politiku, solījusi savai valstij panākt «ass lomu» fiskālā pakta ieviešanā. Pakta pretinieki Dānijā prasa referendumu, savukārt tāds eirozonas smagsvars kā Francijas prezidents Nikolā Sarkozī vispār balansē uz nepieklājības robežas, izsakoties par Torningas-Šmites vēlmi aktīvi piedalīties eirozonas problēmu risināšanā.
Latvija līdzīgi Dānijai ir piekritusi fiskālās politikas centralizācijai ES. Ārlietu ministrija komentē, ka mums līdzīgi Dānijai ir interese nepieļaut «divu ātrumu» Eiropas izveidošanos. Viena no mūsu prioritātēm dāņu prezidentūras laikā ir arī lielāki ES tiešmaksājumi Latvijas lauksaimniekiem jaunajā budžeta periodā. Cerību šai ziņā vieš kāda dāņu diplomāta komentārs portālam EUobserver, ka dāņu kreisā valdība ar visām tās iekšējām pretrunām varētu būt pielaidīgāka ES budžeta jautājumos nekā ja pie varas atrastos labēji konservatīvie.