Valdības uzdevums nav tikai «griezt un griezt», bet tai ir uzdevums arī skatīties, vai tajā brīdī, kad eksports, kas patlaban ir ekonomikas lielākais dzinējspēks, samazinās, saglabātos iekšējais patēriņš.
Tā, komentējot valdības lēmumu par šā gada valsts budžeta grozījumu griestiem 70 miljonu latu apmērā, LNT raidījumā 900 sekundes sacīja ekspremjers un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Godmanis.
«Valdības uzdevums ir, protams, izpildīt to, kādas ir saistības gan valdības vadītājam, gan arī tagad Saeimai, kas nobalsoja par finanšu stabilitātes paktu, kas nosaka, ka neatkarīgi ne no kā mums strukturālais budžeta deficīts ir jāsamazina līdz 0,5% 2015. gadā. Man šeit ir skats priekšā, kā mēs ejam šajā plānā 12., 13., 14., 15. gadā. Patlaban mums centrālās valdības budžets ir daudz labākā stāvoklī, nekā tam vajadzētu būt, ja mēs šo plānu pildām. Un tā rezerve, kas mums ir, kā vakar [Latvijas Bankas prezidents Ilmārs] Rimšēvičs teica, ir 175 miljoni, tāpēc tie 70 miljoni ir mazāk nekā puse,» sacīja Godmanis.
«Otrkārt, ir ļoti svarīgi, lai mēs nebalstītos tikai uz eksportu, tāpēc, ka eksports ir ļoti dzenošs spēks, taču tas ir ļoti atkarīgs no ārpuses situācija. Kā līdzsvarot, ja eksportā kaut kas samazinās? Svarīgs ir iekšējais patēriņš, kas mums šeit, paldies Dievam, patlaban ir ar plusu. Valdības izdevumu palielinājums stimulē šo patēriņu,» tā ekspremjers.
I. Godmanis arī norādīja, ka papildus budžeta finansējums nav saistīts ne ar kādiem algu palielinājumiem. «Tur nav nekas tāds, kas pēc tam 13., 14., 15. gadā izraisītu mīnusu. Tur faktiski ir licenču iepirkumi, kavētie maksājumi par remontiem – visas tās lietas, kas diemžēl ir jāmaksā, un, ja jūs to nemaksāsiet, tad pēc kāda laika tas maksās vairāk,» saka Godmanis.
Viņš kopumā šādu valdības soli vērtē kā pozitīvu un pareizu, Latvijai esot ceļā uz eirozonu.
Jau ziņots, ka šī gada 10. jūlijā valdība vienojās par šā gada valsts budžeta grozījumu griestiem 70 miljonu latu apmērā. Patlaban finansējuma sadalījums vēl nav zināms, taču tas tiek solīts tuvāko dienu laiku.
Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Karīna Korna iepriekš informēja, ka lielākais pieprasījums bija no Satiksmes ministrijas puses. Līdzekļi esot nepieciešami Latgales attīstības programmas īstenošanai, autoceļiem, pārvadātāju zaudējumu segšanai. Tāpat tika minētas iemaksas Eiropas Savienības budžetā, kā arī Kultūras ministrijas pieprasītie līdzekļi kultūras iestādēm.