Pirmās kapitālsabiedrības, kas nonāks jaunās pārvaldības paspārnē, varētu būt Valsts nekustamie īpašumi, kā arī kādas citas kapitālsabiedrības, kas nodarbojas ar nekustamā īpašuma pārvaldību, un tās kapitālsabiedrības, kurās valstij ir mazākuma daļas, norāda premjers Valdis Dombrovskis.
Pastāv iespēja, ka arī uzņēmumi Lattelecom un LMT tiks nodoti minētajai kapitālsabiedrību centralizētajai pārvaldei, jo arī Lattelecom ir kapitālsabiedrība, kurā valstij ir mazākuma daļas, LNT raidījumā 900 sekundes norāda premjers.
«Provizoriskais modelis, pie kā mēs strādājam, paredz, ka pakāpeniski notiek valsts kapitālsabiedrību pārvaldību centralizācija ar mērķi uzlabot kapitālatdeves rādītājus. Bet mēs neejam uz tādu ļoti strauju modeli, par ko bija iebildumi arī no valdības sociālajiem sadarbības partneriem, bet ejam pakāpeniski – veidojam institūciju Ministru kabineta pārraudzībā, kas sākotnēji pārņem nekustamo īpašumu pārvaldību, kas pārņem tās kapitālsabiedrības, kurās valstij ir mazākuma daļas, un kas nodrošina metodisko vadību arī pārējām ministrijām attiecībā uz kapitālsabiedrību pārvaldību, kā arī uzrauga šo vadlīniju īstenošanu,» tā Dombrovskis.
Pēc premjera teiktā, uzņēmumiem tas lielas izmaiņas neradīs. Tāpat uzņēmumu pārstāvēs attiecīgie padomes locekļi kapitālsabiedrības padomē, bet, esot centralizētās institūcijas pārraudzībā, notiks darbs arī pie tā, lai nodrošinātu šo pārvaldības un kapitālatdeves uzlabošanu.
«Patlaban mēs redzam, ka šī sistēma ir diezgan izkaisīta. Piemēram, ja mēs ņemam Satiksmes ministriju, tad visu [tās pārraudzībā] uzņēmumu kapitāldaļu turētājs ir Satiksmes ministrijas valsts sekretārs. Vai viņš kā valsts sekretārs, kas jau ir pilna laika darbs, vēl vienlaicīgi spēj kvalitatīvi pārraudzīt ļoti daudz un lielas kapitālsabiedrības? Tas vienmēr ir jautājums, kāpēc mēs ejam u centralizāciju, bet nedarām to forsētā tempā – sākotnēji pārņemam nelielu daļu uzņēmumu un radam vadlīnijas un kopējo labas pārvaldības praksi, ko esošajiem kapitāldaļu turētājiem arī būs jāievēro,» skaidro premjers.