Jādomā, ka Latvijas iedzīvotājiem jau agrāk gadījies prātot, ko tad ar savu sakāmo ir gribējis pateikt Valsts prezidents Valdis Zatlers. Taču brīdī, kad viņa teiktais attiecas uz valstij ļoti svarīgiem jautājumiem, mazliet konkrētības nenāktu par ļaunu.
Otrdienas vakarā teiktajā uzrunā tautai V. Zatlers lika saprast vien to, ka, lai gan iepriekš uzticētie uzdevumi Saeimai un valdībai izpildīti nepilnīgi, Saeimu viņš tomēr šobrīd neatlaidīs. Prezidents vairs neizvirzīja nekādus ultimātus ar konkrētiem termiņiem, taču norādīja uz vairākiem jauniem «mājasdarbiem», kas valsts gudrākajām galvām ir jāizpilda «tuvākajā laikā». Un te nevar nepamanīt, ka tieši tik, cik konkrēti un skaidri uzstādīti bija V. Zatlera iepriekšējie norādījumi, draudot ar Saeimas atlaišanu, tieši tik vispārināti ir tie uzdevumi, ko viņš nosauca otrdien.Kā pirmo no veicamajiem uzdevumiem Valdis Zatlers minēja nepieciešamību Saeimai pieņemt grozījumus šā gada budžetā, ievērojot vienošanos ar Starptautisko Valūtas fondu. It kā mums būtu iespēja to nedarīt! Lai saņemtu ārvalstu aizdevumu, valdībai būs jāievēro tai izvirzītie nosacījumi vai arī savas ieceres jāsaskaņo ar starptautiskajiem aizdevējiem.
Otrām kārtām — varam tikai minēt, kā, pēc prezidenta domām, varētu izpausties «priekšnodokļu un avansa maksājuma sloga» atcelšana. Protams, jau sen tiek runāts par to, ka prasība maksāt peļņas nodokļa avansa maksājumus, pat īsti nezinot, būs peļņa vai ne, ir absurda — turklāt vēl ekonomiskās krīzes laikā, kad iepriekšējā gada finansiālās darbības rezultāti kardināli varētu atšķirties no šogad saņemtā. Tāpat ir skaidrs, ka uzņēmējdarbību noteikti atvieglotu iespēja nemaksāt priekšnodokli vai vismaz pēc iespējas ātrāk saņemt tā atmaksu, jo pašreizējos apstākļos šī iesaldētā nauda — bezprocentu kredīts valstij — lieti noderētu pašiem uzņēmējiem. Taču te jāatzīmē, ka neviens no Db aptaujātajiem nodokļu ekspertiem tā arī nebija drošs, kādas īsti darbības šajā sakarā V. Zalteram varētu būt bijušas padomā vai kā to vispār iespējams veiksmīgi īstenot. Vienkārši atceļot šos maksājumus un nepārstrādājot PVN likumu, var rasties pārrāvums nodokļu veidā saņemtās naudas daļā, un to valsts šobrīd nevar atļauties. Jājautā: ja uzņēmēji šajā ziņā beidzot tiek sadzirdēti, tad uz kā rēķina šie miljoni tiks kompensēti? Cerams, ka ne ar jaunu nodokļu ieviešanu.
Tikpat neskaidras ir norādes arī par to, ka «jāturpina darbs pie politiskās vides pārveidošanas». Vai ar frāzi par «partiju atkarības mazināšanu no viņu finansētājiem» ir jāsaprot, ka vajadzētu pāriet uz partiju finansēšanu no valsts budžeta? Un, lai cik svarīgi būtu ar dažādiem līdzekļiem nodrošināt «kvalitatīvi jaunas» Saeimas vēlēšanas, vai tas patiešām nodrošinās to, ka «kvalitatīvi» būs arī «kvalitatīvajās vēlēšanās» ievēlētie tautas kalpi?
Ņemot to visu vērā, tā arī nepamet sajūta: tā kā ultimāta termiņš bija beidzies un Saeima un valdība savu mājasdarbu «it kā» bija izpildījusi, Valdim Zatleram kaut kas bija jāsaka. Taču izskatās, ka viņš iemācījies no galvas kāda cita uzrakstītu pantiņu.