Maksātnespējīgo fizisko personu skaits turpina pieaugt; politiķiem būs jāizšķiras starp aizdevējiem un vieglprātīgiem kredītņēmējiem - vēlētājiem.
Tā kā arvien aktuālāks kļūs jautājums par iespēju šiem cilvēkiem sākt dzīvi no jauna, politiķiem būs jāizdara salīdzinoši smaga izvēle - nedarīt neko, veikt «kosmētisko remontu» maksātnespējīgo fizisko personu sakarā vai arī atvēzēties uz kādiem kardināliem soļiem, piemēram, parādu dzēšanas termiņa saīsināšanu, šo personu šķirošanu atkarībā no tā, vai tas ir kredītņēmējs vai galvinieks. Tiesa, «piedodot» parādniekiem, jārēķinās, ka būs arī zaudētāji - kredītu aizdevēji bankas, kuras nespēs atgūt aizdoto naudu.
Kā situāciju raksturoja viens no aptaujātajiem, tad politiķiem būs jāizšķiras starp tiem, kuri nespēj samaksāt kredītus, taču var būt svarīgs elektorāta slānis vēlēšanās, vai arī jānostājas kredītu devēju - banku - pozīcijās. Daudziem gan šķiet, ka kardināla izšķiršanās par labu vienai vai otrai pusei nenotiks. Vēl vairāk - parādu piedošanas gadījumā tām fiziskajām personām, kuras būs ar tiesas lēmumu atbrīvotas no atlikušā parāda segšanas, iespējas aizņemties naudu būs apgrūtinātas (ja kāds vispār vēlēsies aizdot), jo Kredītbirojā jau būs dati par nespēju samaksāt iepriekšējo kredītu.
SIA Lursoft pētījums par pasludinātajām maksātnespējām pret fiziskām personām rāda 77,4% lielu kāpumu šā gada septiņos mēnešos salīdzinājumā ar analogu laiku pērn. «Paradoksāli, bet situācijā, kad uzskata, ka Latvija ir veiksmīgi pārvarējusi ekonomisko krīzi, tieši fiziskām personām pasludināto maksātnespēju skaits tikai pieaug,» secina SIA Lursoft pārstāvis Ainars Brūvelis. Viņš atzīst, ka fiziskām personām pasludināto maksātnespēju īpatsvars jau sasniedzis teju 62% no kopumā pasludinātajām maksātnespējām. Pērn analogā laikā to īpatsvars bijis vien 44,7%. «Fizisku personu maksātnespēja kļūst par dominējošo, un tas jau ir pamatīgs signāls politiķiem,» tā A. Brūvelis.
«Nenoliedzami, ka par maksātnespējīgām atzīto fizisko personu skaits Latvijā ir lielāks nekā Igaunijā (Lietuvā tikai no nākamā gada fizisko personu varēs pasludināt par maksātnespējīgu), un katrai maksātnespējīgai personai ir savs stāsts, tomēr, pirms rīkoties ir vajadzīga detalizēta izpēte,» secina zvērināts advokāts Ģirts Rūda. Viņš nenoliedz, ka Latvijā šogad vidēji ik mēnesi par maksātnespējīgiem tiek atzīti vairāk nekā 100 cilvēku. «Tas šķiet daudz, tomēr šis skaitlis ir salīdzinoši mazs pret tiem desmitiem tūkstošiem cilvēku - kredītņēmēju, kuri ik mēnesi maksā savus maksājumus bankām,» rāda Ģ. Rūda. Viņš gan steidz piebilst, ka nav zināmas parādu summas, kuru dēļ cilvēks tiek pasludināts par maksātnespējīgu.