Monopols Latvijas Gāze plāno prasīt regulatoram atļauju palielināt dabasgāzes tarifus par 50 līdz 60 %, un tie var stāties spēkā ar 2007. gada 1. maiju.
Kompānijas valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis intervijā Dienas biznesam uzsver - ja netiks ļauts veikt šādu tarifu palielinājumu, viņš "vienos vārtos" gūs uzvaru Stokholmas tiesā. Turklāt vēl viens, nākamais gāzes tarifu kāpums esot gaidāms jau sākot ar 2008. gadu.
Kāds ir iemesls tam, ka Latvijas Gāze atkal startē ar šādu cenu kāpuma projektu?
Vidējā gāzes iepirkuma cena šogad ir 145 dolāri par 1 000 kubikmetriem, bet Eiropā šī cena bija ap 280, bet atsevišķām valstīm - pat 300 dolāriem. Var jau teikt, ka Austrumu onkulis ir slikts, taču mums jau vairākus gadus iepriekš tika pateikts, lai mēs gatavojamies, ka arī pie mums būs Eiropas gāzes cenas. Faktiski par to mēs tikām brīdināti jau no 2000. gada. Tagad, kad Latvija ir ES, par to vispār nav runas - mums šī cena būs, atņemot no tās vienīgi tranzīta izmaksas, kādas rodas Gazprom, lai piegādātu gāzi, piemēram, caur Ukrainu citām valstīm - mūsu gadījumā nekādu tranzīta izmaksu nav. Turklāt pasaules energoresursu tirgu jau neregulē gāze, to dara nafta - OPEC. Situāciju šajā jomā nekādi nevar mainīt - tā nu pasaulē ir iegājies, ka gāzes cena absolūti ir piesaistīta mazuta cenai. Kolīdz naftas cenas aug, attiecīgi palielinās arī gāzes cenas. Bet mazuta cenas šogad ir augušas prātam neaptveramos apmēros - četru gadu laikā tās ir augušas trīskārtīgi.
Tajā pašā laikā banku eksperti ir norādījuši, ka energoresursu cenām pasaules tirgū ir tendence kristies... Mūsu banku eksperti? Nu kas tad tie par ekspertiem... Nupat OPEC eksperti apsēdās pie galda un konstatēja, ka viņi īsā laika periodā ir zaudējuši 100 dolārus uz vienu naftas tonnu. Tas ir ārprāts! Priekš kam viņiem ciest tādus zaudējumus - viņi taču ir biznesmeņi. Tādējādi viņi apspriedās un nolēma samazināt ražošanas jaudas. Tirgū nav jālaiž tik daudz naftas. Mazuta cenas nekritīs - apmēram pēc pāris nedēļām tās ies uz augšu, un tā iemesls būs minētais OPEC lēmums. Situāciju iespaidojis arī ļoti siltais laiks - tik silts rudens kā tagad nav bijis kopš 1934. gada - arī gāzes patēriņš Latvijā ir krities. Tas, ka mazuta cenas varētu kristies, ir rožains sapnis.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir nolēmusi nepieņemt izskatīšanai LG iesniegto kārtējo tarifu kāpuma projektu. Kāda būs jūsu turpmākā rīcība šajā sakarā?
Regulatora rīcība bija pareiza - es to ļoti labi saprotu. Kad regulatoram tika iesniegts šis pieteikums, mums bija gatavs līguma projekts ar krieviem, ar Gazprom par gāzes piegādes cenām, un es biju pārliecināts, ka mēs pagūsim to parakstīt un tuvākajās dienās iesniegt to regulatoram. Taču izrādās, ka šis process ir garāks, nekā mēs iedomājāmies, un līguma projekts, ko mēs bijām sagatavojuši, tiek pārskatīts. Tagad mums jau tiek piedāvāta daudz augstāka cena, nekā bija iepriekš sagatavotajā līguma projektā.
Kāds īsti ir iemesls tam, ka jums līdz šim nav izdevies parakstīt līgumu ar Gazprom par jaunajām gāzes piegādes cenām?
Mums vienmēr patīk vilkt vienkršo līniju, uzsverot, ka tas ir Krievijas politiskais spiediens uz Latviju. Nekādā gadījumā. Te runa ir par tīri ekonomisku Gazprom jautājumu risinājumu - kāpēc Baltijas valstīm, kas ir ES valstis, pārdot gāzi lētāk nekā citām ES valstīm. Tiek uzskatīts, ka, ja jau mums kāds produkts ir lētāk, tad mēs kropļojam Eiropas tirgu kopumā, jo jebkurai produkcijai, kuras ražošanā tiek izmantota gāze, izmaksas ir zemākas un nav vienāda konkurences situācija tirgū. Pat no ES cilvēku puses esmu dzirdējis šādu viedokli, ka tādā veidā tiek izkropļota ekonomika, ka tā ir nepareiza ekonomiskā politika no Krievijas puses. Tādējādi tas, kā pašreiz tiek celtas gāzes cenas, ir ekonomiski absolūti pamatots.
Atbilstoši tam tarifu projektam, ko jūs bijāt iesnieguši SPRK, maksimālais to kāpuma apjoms tika plānots 37 % apmērā. Cik liels tas ir, balstoties uz jauno līguma projektu ar Gazprom?
Minētie 37 % bija atbilstoši cenu kāpinājumam no Krievijas puses. Ja Krievija palielina savas piegādes cenas par 37 %, tad arī mēs esam spiesti palielināt tarifus šādā apmērā - tas ir tikai loģiski. Un šeit pat netiek ņemts vērā, ka gala cenu patērētājam veido produkcijas, kas tiek iepirkta no Krievijas cena plus manas pakalpojumu izmaksas - cik man izmaksā katru 1 000 kubikmetru gāzes glabāšana Inčukalnā, cik izmaksā gāzes transports pa maģistrālo sistēmu, cik izmaksā tās transports pa sadales sistēmu pilsētā, ciematā līdz patērētāja agregātam. Arī šie pakalpojumi šodien man ir kļuvuši dārgāki - saistībā ar inflāciju, ar cenu kāpumu elektroenerģijai un citiem pakalpojumiem, celtniecības sadārdzināšanos. Lai es varētu veikt remontdarbus, man ir vajadzīgi daudz dažādi materiāli, transports, kā arī darbaspēks. Tādējādi man ir jāpaaugstina arī pakalpojumu izmaksas.
Nupat esmu saņēmis vēstuli no Gazprom par to, kāda varētu būt gāzes piegādes cenu formula nākošajam gadam. To izvērtējot, ir labi redzams, ka, mazuta cenai esot 300 dolāri par tonnu, iepirkšanas cena šogad ir 141, bet nākamgad - 217 dolāri par 1 000 kubikmetriem, kas nozīmē 54 % pieaugumu. Tā ir realitāte, neņemot vērā to, ka man vēl ir jāpaaugstina pakalpojumu tarifi.
Tātad vidējais gāzes tarifu pieaugums, kuru jūs gatavojaties pieteikt SPRK, ir 54 %?
Jā! Vēl jau man nav parakstīts līgums ar Gazprom, bet ceru, ka jau mēneša laikā tas būs, un tad es iešu uz regulatoru. Loģiski, ka SPRK noraidīja ieriekšējo tarifu projektu, jo tad līguma vēl nebija.
Bet kāds varētu būt šis gāzes tarifu kāpums pa patērētāju grupām?
Minētie 54 % ir tas kāpums, par kādu man tiek palielināta gāzes iepirkuma cena. Kopumā mums ir astoņas patērētāju grupas, un katrai no tām tiek piemērota cena atkarībā no tā, cik daudz katra no tām patērē gāzi. Vismaz par tik lielu apjomu, cik tiek palielināta iepirkuma cena, man ir jāpalielina vidējais tarifs plus jāiekļauj pakalpojumu izmaksas, kas arī ir pieaugušas. Es rēķinu, ka Latvijas Gāzes regulatoram pieprasītais vidējais dabasgāzes tarifa pieaugums pret šo gadu var svārstīties no 50 līdz 60 %.
Kāds tad ir nākamais termiņš, ar kuru jūs prasīsiet ļaut palielināt gāzes tarifus?
Es to varu prasīt tikai likumos paredzētajos termiņos. No projekta iesniegšanas dienas regulatoram ir tiesības 10 dienu laikā pateikt, tiek vai netiek tas pieņemts izskatīšanai, bet pēc tam SPRK ir tiesības četrus mēnešus to izskatīt. Kad šie četri mēneši būs pagājuši, man mēnesi iepriekš būs jābrīdina visi patērētāji par to, ar kuru datumu tarifi palielināsies. Sanāk, ka tas varētu notikt ar nākamā gada 1. maiju.
Jūs savulaik intervijā Db norādījāt, ka jau ar 2007. gadu Latvijā būs Eiropas gāzes cenas. Vai ar šobrīd prasīto tarifu kāpumu šīs Eiropas cenas tiks sasniegtas un Latvijai ar dabasgāzes tarifu kāpumu nebūtu jārēķinās ilgu laiku?
Nesasniedzam mēs vēl Eiropas cenas. Paliek vēl neliela atšķirība. Jāņem vērā, ka viena lieta ir sasniegt Eiropas līmeni attiecībā uz iepirkuma cenu, bet otra - pārdošanas cena, un arī šeit mums ir jāsasniedz Eiropas līmenis, bet to mēs tagad vēl nesasniegsim. Darba algas mums tomēr ir nesalīdzināmi zemākas nekā daudzviet citur Eiropā. Daudzi, protams, bļauj par mūsu tarifiem, bet, salīdzinot ar daudzām citām Eiropas valstīm, mūsu pārdošanas cenas vēl ir ļoti zemas, un ir tikai dabīgi, ka tām ir jāizlīdzinās. Protams, paies vēl diezgan ilgs laiks kamēr tas notiks, un šīs cenas vienalga būs zemākas. Pašreiz mūsu patērētājiem gāzes cenas ir aptuveni trīs reizes zemākas nekā vidēji Eiropā, bet, palielinot tās par minētajiem 60 %, šī atšķirība būs divas reizes.
Bet kad tādā gadījumā mēs varam gaidīt nākamo tarifu kāpuma projektu?
Protams, viss vēl var mainīties, bet, atbilstoši tām sarunām, kas man ir bijušas ar Gazprom, pēdējais kāpums, lai izlīdzinātu pārdošanas cenu ar Eiropu, būs sākot ar 2008. gadu. Jāsa-prot, ka, piemēram, Vācijā "plītnieki", kas gāzi izmanto tikai tāpēc, lai ieslēgtu savu plīti, par 1 000 kubikmetriem gāzes pagājušajā ziemā maksāja 820 dolārus, Anglijā - pat 1 000 dolārus, vēl dažās citās valstīs - 700 dolāri, bet Latvijā - nedaudz pāri 200 dolāriem. Tā ir jūtama atšķirība. Ar visu to, ka mums tagad palielinās gāzes cenu, mēs vēl atrodamies superlabā situācijā. Iepirkšanas cena mums būs gandrīz vienāda ar Eiropu, bet pārdosim vienalga nesalīdzināmi lētāk nekā Eiropā.
Uzņēmēji vairākkārt ir norādījui, ka gāzes tarifu kāpums notiek pārāk bieži pat divas reizes gadā. Kāpēc nav iespējams šos tarifus noteikt ilgtermiņā vismaz uz diviem trīs gadiem, kur ir problēma?
Nav jau problēmu! Mēs vienkārši saudzējām savus uzņēmējus, savus patērētājus, lai neizraisītu viņiem briesmīgu šoku. Tā cena, ko mēs liksim 2008. gadā, varēja būt jau pirms trīs gadiem. Tad uzreiz būtu Eiropas cenas uz daudziem gadiem un viss būtu kārtībā. Trīs Baltijas valstis guva akcionāru izpratni, ka ir jāņem vērā, ka mūsu ekonomiskais stāvoklis, mūsu maksātspēja ne tuvu nav Eiropas līmenī. Tāpēc mēs lūdzām akcionāriem, lai šis cenu izlīdzināšanas process notiek pakāpeniski. Un tas arī ir pakāpenisks - cenu palielināšana notiek katru gadu. Tas paaugstinājums, kas būs tagad, ir lielākais, ja salīdzina ar to, kā cenas tika paaugstinātas iepriekš. Vienmēr jau atradīsies kāds, kas visu kritizēs, jo visi jau redz tikai tarifu kāpumu.
Kāda būs jūsu rīcība, ja tomēr tiks nolemts neļaut Latvijas Gāzei palielināt dabasgāzes tarifus?
Ziniet, manā skatījumā jāņem vērā informācija par to, kas notiek Eiropā šajā jomā. Tāpat ir mainījusies mūsu politiķu, valdības, regulatora izpratne par energokompleksa nozīmi Latvijā, par cenu tendencēm pasaulē. Regulatora pārstāvji tik daudz reižu ir braukuši uz Eiropu, dažādiem semināriem, kuri zina, kādas ir gāzes cenas jebkurā Eiropas valstī, kāds ir cenu veidošanās mehānisms, kādas ir izmaksas utt. Turklāt regulators laika gaitā ir kvalitatīvi audzis. Tādējādi es pilnībā nepieļauju, ka varētu atkārtoties tas gājiens, kas bija savulaik, kad mums trīs reizes tika noraidīts tarifu projekts.
Toreiz jūs startējāt Stokholmas tiesā ar jēdzienu "saprātīgā peļņa"...
Jā! Kad šos projektus noraidīja, mēs bijām spiesti vērsties Stokholmas tiesā. Jebkurš cilvēks šodien saprot, ka, noraidot mūsu gāzes tarifu pie tādām cenām, kādas ir Eiropā, mēs, kā mēdz teikt, vienos vārtos uzvarēsim Stokholmas tiesā.
Tarifu projekta noraidīšanas gadījumā atkal esat gatavs vērsties Stokholmas tiesā?
Pilnīgi! Un to naudiņu, ko mēs nesaņemsim, mēs vienalga dabūsim no valsts budžeta. Pilnīgi mierīgi! Te nav absolūti nekādu šaubu.