Dabasgāzes tarifi, sākot ar 1. maiju, tikai nedaudz atpaliks no cenām, ko par gāzi maksās Rietumeiropas valstis.
A/s Latvijas Gāze (LG) valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis intervijā Db atklāj, ka gāzes tarifi šogad varētu augt vidēji par 50 %, bet tuvāko trīs gadu laikā - vēl par 20 līdz 30 %.
Jau ilgu laiku tiek spriests par to, ka jau pavasarī Latvijā varētu būt lielāki dabasgāzes tarifi. Cik liels tad ir gaidāms šis tarifu pieaugums?
Galvenais, ko mēs pērn gribējām panākt, viesojoties ar toreizējo premjeru Aigaru Kalvīti pie Gazprom vadītāja Alekseja Millera, bija vienošanos noslēgt ar visām trīs Baltijas valstīm trīsgadīgu gāzes piegādes līgumu, kurā būtu noteikta gāzes cena ar formulu, kas darbotos visus trīs gadus. Līdz šim katru gadu pieauga mazuta cenas un mainījās arī gāzes cenas. Tādējādi Gazprom katru gadu mums mainīja gāzes pārdošanas cenu un mums caur regulatoru bija jāmaina tarifi visiem mūsu patērētājiem. Nepatīkamākais šajā situācijā bija tas, ka mēs ar Gazprom šo līgumu parasti parakstījām gada beigās, kad visiem siltumražošanas uzņēmumiem budžeti jau ir gatavi, bet mēs tiem nevarējām pateikt, cik būs jāmaksā par gāzi. Pašiem mums bija budžets bez pareizas gāzes iepirkšanas cenas. Regulatoram iesniedzām tarifu projektu apJauno gadu, kas nozīmē, ka reāli jaunos tarifus varējām piemērot, sākot ar maiju. Tādējādi LG kā kompānija un arī mūsu patērētāji bija ļoti sliktā stāvoklī. Tagad beidzot izdevās pārliecināt Gazprom, lai mums iedod tādu formulu, kas darbotos vismaz trīs gadus.
Tātad šis noslēgtais gāzes piegādes līgums ar Gazprom nemainīsies tuvākos trīs gadus?
Nu... Nedrīkst teikt vārdu "nekad" - to nu es esmu sapratis. Līgumā ir punkts, kurā teikts, ka šo līgumu var mainīt reizi trīs gados. Šāds punkts parasti tiek iekļauts visos līgumos Eiropā. Ja galīgi dzīvē, kurināmā tirgū notiek ārkārtīgi brīnumi, ja izrādīsies, ka līguma nosacījumi absolūti neatbilst tiem kurināmā tirgus brīnumiem, tad pārdevējs vienu reizi trīs gados var izmantot iespēju mainīt līgumu.
Un tomēr — kāds vidējais tarifu kāpums tad ir gaidāms šogad?
Jāņem vērā, ka būtiski ir samazinājusies mazuta ieguve Persijas līcī un Meksikas līcī, savukārt Krievija nav palielinājusi tā ieguves apjomus. Irāka vēl nav atguvusies, nav iegājusi tirgū. Tādējādi tirgus pieprasījums ir milzīgs, bet resursi nepieaug. Šādā situācijā mazuta pārdevējs var prasīt jebkuru cenu, skaidri zinot, ka pircējs nekur nedēsies - maksās. Bet gāze iet līdzi mazuta cenām, un ir jāsaprot, ka nevar būt tā, ka viens kurināmā veids ir ļoti dārgs, bet otrs maksā ļoti lēti. Pasaulē tā nenotiek. Savukārt man gāze ir jāpārdod par tās iepirkšanas cenu plus iepriekšējā gada ražošanas izmaksas, plus inflācija, plus algu pielikums darbiniekiem.
Bet cik lielā mērā tad pieaugs vidējais gāzes tarifs?
Gāzes tarifs patērētājiem būs vidēji 50 % lielāks.
Kādas ir jūsu prognozes — kad tas varētu stāties spēkā?
Iepriekšējos 2 gadus mums ir izdevies ar regulatoru vienoties, ka jaunie tarifi stājas spēkā ar 1. maiju.
Visu laiku ir ticis runāts par nepieciešamību izlīdzināt Latvijas un Eiropas gāzes cenas. Vai līdz ar šo tarifu kāpumu tas būs izdarīts?
Jā! Praktiski mēs būsim tuvu vidējām gāzes iepirkšanas cenām, pērkot par gandrīz tādām pašām cenām gāzi, par kādām Eiropa to iepērk no Gazprom. Mums būs nedaudz zemākas cenas.
Pateicoties tam, ka ir mazākas transportēšanas izmaksas?
Nē! Tas ir iespējams sakarā ar to, ka mēs gāzi uzglabājam Inčukalna krātuvē. Tiks noteiktas divas cenas - vasaras un ziemas gāzei. Taču ziemā, kad gāzes piegādes izmaksas ir vislielākās, mēs gāzi neiepērkam. Tādējādi tie gāzes apjomi, kas Inčukalnā tiks iesūknēti Latvijas vajadzībām, būs nedaudz lētāki.
Šogad pietiekami ilgi netika parakstīts gāzes piegādes līgums ar Gazprom, bija vērojama tāda kā vilcināšanās no šā Krievijas koncerna puses. Kādi tam bija galvenie iemesli?
Nebija vilcināšanās, bija ļoti aktīva darbība. No- slēgt līgumu uz trīs gadiem bija ļoti svarīgi ne tikai kompānijai, bet visai tautsaimniecībai kopumā, bet tas līguma projekts, kas tika piedāvāts sākotnējā stadijā, milzīgi atšķīrās no tā līguma, kura nosacījumus mēs panācām un noslēdzām tikai šā gada 15. janvārī. Tika veikti ļoti daudzi ekonomiskie aprēķini, ekonomiskā analīze, rasti dažāda veida pierādījumi, bija dažādas diskusijas ar Gazprom ekonomiskajiem darbiniekiem, lai pierādītu, ka ir nepieciešams veikt minēto gāzes pārdales sadali - ziemas un vasaras gāzē, izmantojot dažādas aprēķinu formulas, dažādas cenas.
Cik liela tad bija cenu starpība starp to variantu, ko sākotnēji piedāvāja Gazprom, un to, kas tika finālā akceptēts?
Nebūs pareizi, ja es to teikšu.
Kāpēc?
Tāpēc, ka šis līgums ir konfidenciāls, un es negribētu, lai informācija par tā saturu nokļūtu pie lietuviešiem, igauņiem vai ukraiņiem. Arī viņiem ir savi līgumi, un katrs cīnās par saviem nosacījumiem.
Jūsu nosauktās valstis par saņemto dabasgāzi maksās vairāk?
Kā gan es to varu zināt? Viņi taču savus līgumus nerāda. Bija gan tāda runa, ka visām Baltijas valstīm vajadzētu būt vienādai cenai.
Kuluāros izskanēja versija, ka Gazprom ir gribējis Latvijai noteikt piegādei tādu cenu, kas atbilstu cenai, par kādu gāzi piegādā Vācijai vai pat butu lielāka par to. Cik lielā mērā tas atbilst patiesībai?
Es gribētu zināt, vai cilvēki, kas tā runā, piedalījās sarunās ar Gazprom.
Jautāšu citādi — vai jums ar Gazprom ir bijušas sarunas par to, ka Latvijai gāzes piegādes cenas varētu būt tādas pašas kā attīstītajām Rietumeiropas valstīm?
Praktiski tādas runas, ka Latvijā cenām jābūt tādām pašām kā Rietumeiropai, sākotnēji bija. Turklāt mēs šobrīd tiešām esam tuvu šādām cenām. Jāsaprot, ka mēs pērkam produktu, nevis attālumu. Nav svarīgi,no kāda attālumua tas tiek mums piegādāts. Ja es pērku Argentīnas vīnu, tas ir vienādā cenā neatkarīgi no tā, vai tas tiek pirkts ASV, Spānijā vai tepat Latvijā.
Līdz šim gan vairākkārt ir ticis uzsvērts, ka Latvijai būs jāmaksā par gāzi vidējās Eiropas cenas mīnus transportēšanas izdevumi, jo atrodamies līdzās Krievijai…
Presē šāda informācija bija, bet Gazprom tomēr ir ieņēmis manis iepriekš minēto nostāju, un, ziniet, tā ir pareiza pieeja. Pretējā gadījumā mums būtu jāsadala arī Eiropa. Polija atrodas vistuvāk Krievijai, un tāpēc tai ir jāpārdod vislētāk, Vācija ir nedaudz tālāk, un tāpēc tai jāpārdod dārgāk, Francija ir vēl tālāk un tai jāmaksā vēl vairāk, bet Spānija ir pavisam tālu? Nu nav tādas shēmas.
Nav noslēpums, ka Latvijas — Krievijas politiskās attiecības faktiski vienmēr ir bijušas diezgan saspīlētas. Cik lielu lomu tas spēlē sarunās par potenciālo gāzes piegādes cenu, ņemot vērā, ka Gazprom tomēr ir valsts kompānija?
Es nestrādāju Ārlietu ministrijā, es neesmu diplomāts. Jautājumu par saspīlētajām attiecībām vajag uzdot vai nu (ārlietu ministram) Riekstiņa kungam vai arī Latvijas vēstniekam Krievijā Andrim Teikmanim. Es varu atbildēt tikai par LG un Gazprom attiecībām. Tās vienmēr ir bijušas ļoti labas, pragmatiskas, savstarpēji izdevīgas, ar savstarpēju cieņu vienam pret otru. Pateicoties šādām attiecībām, Gazprom mums deva iespēju attīstīt kompāniju. Tāpēc es negribu vērtēt Latvijas un Krievijas attiecības, bet gan tikai to, ko esmu pats izdzīvojis visu šo gadu laikā.
Tas, ka gāzes piegādes līgums ir noslēgts uz trīs gadiem, diez vai nozīmē to, ka patērētājiem dabasgāzes tarifi visu šo laiku nemainīsies…
Ja nenotiks kaut kādas ārkārtējas situācijas... Arī politikā var būt force majeure apstākļi. Ja nesāksies vēl lielāka konfrontācija ar Irānu, ja pēkšņi nenotiks vēl kādas problēmas Irākā, tad, manuprāt, tirgus paliks tādā līmenī, kādā ir šobrīd. Ja šādi papildu politiskie apstākļi izveidosies, kad kaut kur pasaulē nonāks tuvu bruņoto spēku pielietošanai, dabīgi, ka izmaiņas šeit būs.
Tātad, ja tuvāko trīs gadu laikā neizveidosies kāda no jūsu piesauktajām vai arī kāda cita problēmsituācija un līdz ar to nemainīsies gāzes piegādes līguma nosacījumi, nemainīsies arī tās tarifi Latvijas patērētājiem?
Tarifi mainīsies. Nav taču noteikti konkrēti tarifi - tie ir atkarīgi no mazuta kotācijas. Tomēr nebūs tā, ka šie tarifi mainīsies, piemēram, par 50 %. Manā skatījumā tie varētu mainīties 20 līdz 30 % robežās. Uz priekšu, protams.
Cik lielu jūs prognozējat šā gada LG peļņu?
To es varēšu pateikt tikai tad, kad regulators būs apstiprinājis tarifus. Lai tikai neviens nedomā, ka mēs glābsim Latvijā situāciju saistībā ar inflāciju, neceļot LG vai Latvenergi tarifus. Tik naiviem nevajag būt. Ja mums nebūs naudas, ko investēt, ja mēs savu sistēmu nesavedīsim kārtībā pilnīgi un galīgi, ja to pašu neizdarīs Latvenergo, tad pēc dažiem gadiem tas atsauksies vairākkārtīgi uz slikto pusi. Tad gan inflācija varētu tikt stipri ietekmēta. Nebūtu vēlams, ka tiek pārtrauktas gāzes vai elektrības piegādes, ka kaut kas notiek Inčukalna krātuvē un notiek citi tamlīdzīgi brīnumi - tad gan tās būtu milzīgas izmaksas, lai savestu sistēmu kārtībā. Šodien katrai kompānijai ir jādod iespēja nopelnīt saprātīgi peļņu. Katrs ekonomists zina, ka saprātīga peļņa ir apmēram 10 līdz 15 % no neto apgrozījuma. Šogad mums neto apgrozījums būs ap 300 miljoni latu, un tas nozīmē, peļņai vajadzētu būt 30 miljoni latu. Es tikai rēķinu tā, kā ir pieņemts to darīt pasaules praksē.
Bieži ir diskutēts par to, ka Latvijai būtu jābūvē jauna gāzes elektrostacija…
To mums vajadzēja izdarīt jau pirms 10 gadiem. Ja mēs to neesam izdarījuši, tad tas ir jādara jau rīt. Cik gadus tad mēs vēl turpināsim par to spriest?! Mums ir gatava infrastruktūra, ir pazemes krātuve, kas visstabilāk var nodrošināt ar gāzi jau elektrostaciju. Viss ir - atliek tikai uzbūvēt pašu staciju. LG ir izbūvējusi jaunu 800 mm lielu gāzes vadu, investējot tajā apmēram 5 miljonus latu, tāpat izbūvējām pievadu uz TEC 2, izveidojām jaunu gāzes regulēšanas staciju, kas stundā var padot līdz 300 000 m3 gāzes? Nesaprotu - kas te vēl ko domāt.
Vai, jūsuprāt, Gazprom būtu ar mieru piedalīties šādā projektā?
Kad kopā ar Kalvīša kungu bijām pie A. Millera, premjers teica, ka mēs vēlamies būvēt šādu elektrostaciju, un jautāja, kā viņš to vērtē, vai Gazprom ir ieinteresēts piedalīties šādā projektā. A. Millers atbildēja, ka, ja Latvija sagatavo ekonomisko pamatojumu šadam projektam un dod piedāvājumu Gazprom piedalīties šādā projektā, tad viņi ir gatavi to izvērtēt. Ja tas Gazprom šķitīs interesanti, netiek izslēgta iespēja šādā projektā piedalīties - tāda saruna mums bija.