Neskatoties uz ekonomisko situāciju Latvijā, pagājušais gads gāzes apgādes kompānijai AS Latvijas Gāze (LG) bija sekmīgs, un varbūt nedaudz pārsteidzoši, bet daudz palīdzēja arī Dievs.
Tā šodien, sapulcē uzrunājot LG akcionārus, teica kompānijas valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis. Viņš atgādināja par pagājušās ziemas gaisa temperatūrām un piebilda, ka, pateicoties tik aukstai ziemai, gāzes patēriņš palielinājās par 24% pret budžetā paredzēto. Tas, viņaprāt, ir ļoti daudz.
Līdz ar to arī finanšu rādītāji bijuši necerēti labi. Pagājušajā gadā piedzīvots pēdējos gados lielākais neto apgrozījums, bet peļņa bija otra lielākā pēdējos gados.
Dāvis teica, ka nav viena gada notikuma, ko īpaši izcelt, bet minēja vairākus, viņaprāt, svarīgākos.
Viens no tiem ir ar Eiropas Komisijas (EK) līdzfinansējumu īstenotais projekts, kas paredz Daugavas pārvada izbūvi un urbumu modernizāciju.
Dāvis uzsvēra, ka pēc piecu gadu darba EK beidzot sadzirdējusi uzņēmumu, un, pateicoties veiktajam darbam, izveidojusies ļoti laba sadarbība.
LG valdes priekšsēdētājs atminējās, ka pirms dažiem gadiem vērsies pie toreizējā Eiropas Savienības (ES) enerģētikas komisāra Andra Piebalga, vaicājot, kāpēc tik būtiskam objektam kā Inčukalna pazemes gāzes krātuve (PGK), no kuras tiek nodrošināta gāze citām ES dalībvalstīm, nevar saņemt EK līdzfinansējumu. «Saņēmu atbildi, ka esat privāta kompānija un pašiem jātiek galā,» stāstīja Dāvis.
Tomēr EK pirmo reizi piešķīrusi LG projektiem līdzfinansējumu, un pērn sākts projekts, kas turpinās šogad. Kopējais EK līdzfinansējums ir desmit miljoni eiro (septiņi miljoni latu), no kuriem 2,5 miljoni eiro (1,7 miljoni latu) atvēlēti Daugavas zemūdens šķērsojuma izbūvei, bet 7,5 miljoni eiro (5,2 miljoni latu) - 15 Inčukalna PGK urbumu modernizācijai.
«Svarīgākais ir tas, ka esam ievēroti EK,» teica Dāvis un norādīja, ka EK pārstāvji LG viesojušies trīs reizes.
Viņš uzsvēra, ka Daugavas cauruļvads ir viens no nopietnākajiem LG objektiem, turklāt tas esot pirmais šāda veida objekts Eiropā ar tik lielu diametru. Pēc LG informācijas, ar horizontālās urbšanas metodi zem Daugavas ūdenskrātuves tika izveidots 1500 metru garš urbums ar diametru 900 milimetri (mm), kā arī krastā sametinātas un pārbaudītas divas ap 775 metrus garas 700 mm diametra gāzesvada caurules, kas paredzētas guldīšanai urbumā.
Vēl Dāvis minēja gāzes sausināšanas iekārtas uzstādīšanu Inčukalna krātuvē, kas izmaksāja desmit miljonus latu, kā arī maģistrālo vadu diagnostiku.
Gāzes sausināšanas iekārta, pēc viņa skaidrotā, paaugstina krātuves efektivitāti. Iepriekšējās divās ziemās izveidojusies situācija, kad vajadzējis diennakts laikā vairāk gāzes piegādāt Igaunijai un Krievijai. Dāvis atzina, ka bija nepieciešams piegādāt vēl vairāk gāzes, taču LG nav bijis šādu tehnoloģisko iespēju.
Pēc viņa stāstītā, pirmo reizi 20 gados krātuve iztukšota gandrīz pilnīgi tukša, palikuši tikai 40 miljoni kubikmetru aktīvās gāzes. Katru dienu nācies kalkulēt, un izveidojusies situācija, ka, vēl nedēļu turpinoties aukstumam, nāktos izmantot bufergāzi. Uzstādot iekārtu, krīzes situācijās varēs labāk nodrošināt Krievijas rietumu daļu, Igauniju un nepieciešamības gadījumā arī Lietuvu.
Savukārt maģistrālo gāzesvadu diagnostiku LG cer pabeigt šogad. Dāvis neslēpa, ka process izrādījies daudz sarežģītāks, nekā likās sākotnēji. Lietuvas virziena gāzesvada diagnostika turpinās jau trešo gadu, līdzīgi ir ar gāzesvadu uz Liepāju. Patlaban pārbaudīti 85% no maģistrālo gāzesvadu kopgaruma.
Viņš piebilda, ka LG pārstāvji arī aktīvi piedalījušies semināros un konferencēs. Cita starpā LG speciālisti kopā ar EK piedalās riska plāna izstrādē visām trīs Baltijas valstīm avārijas situācijām, kā arī stratēģiskā plāna izstrādē desmit gadu periodam gāzes apgādē Baltijas un Skandināvijas valstīs.
Kā ziņots, pagājušajā gadā LG strādājusi ar 26,47 miljonu latu peļņu, kas bija par 32,5% vairāk nekā 2009.gadā, kad LG peļņa bija 19,97 miljoni latu. 2010.gada 12 mēnešos patērētājiem pārdota dabasgāze un sniegti pakalpojumi par 353 miljoniem latu, kas ir par 7,2% vairāk nekā attiecīgajā 2009.gada periodā un par 25% vairāk nekā tika plānots budžetā.
Kompānijas lielākie akcionāri ir E.ON Ruhrgas International ar 47,2% akciju, Gazprom ar 34% un SIA Itera Latvija ar 16%.
Žurnāla Kapitāls, IBS Prudentia un NASDAQ OMX Riga 2010.gada pētījumā 101 vērtīgākais Latvijas uzņēmums LG ar uzņēmuma vērtību 226,18 miljoni latu ierindojas septītajā vietā.