AS Latvijas Gāze būtu gatava gazificēt vairākas pilsētas un pagastus, ja šim mērķim būtu līdzfinansējums no ES struktūrfondu līdzekļiem.
Ar šādu priekšlikumu pie Ministru prezidenta Aigara Kalvīša ir vērsies AS Latvijas Gāze valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis. Viņš norāda, ka šobrīd ir veikti tehniski ekonomiskie aprēķini Tukuma, Alūksnes, Gulbenes, Ludzas un Smiltenes pilsētu, kā arī Jūrmalas ciemu līdz Engurei un vairāku apdzīvotu vietu ap Saulkrastiem gazifikācijai.
Lieli kapitālieguldījumi
Pēc aptuvenām aplēsēm būvniecības izmaksas varētu sasniegt ap 38.8 milj. Ls, no kuriem Latvijas Gāze pēc akcionāru lēmuma ir gatava investēt 17.3 milj. Ls, bet no ES struktūrfondiem tādējādi būtu nepieciešami 21.5 milj. Ls. Šie cipari iegūti, vērtējot Latvijas Gāzes akcionāru uzstādījumu, ka uzņēmuma investīciju projektiem kapitāla atdeves diskonta likme ir 8.4% gadā. Kopumā būtu jāizbūvē gāzes vadi 336.8 km garumā. Pēdējo 5 gadu laikā AS Latvijas Gāze ir realizējusi vairākus gazifikācijas projektus, investējot 35 milj. Ls un uzbūvējot gāzes vadus nedaudz vairāk kā 1000 km garumā. Bez tam perspektīvā A. Dāvis pieļauj, ka tiks gazificēts viss Rīgas rajons, kurā tiek novērota strauja ekonomiskā izaugsme un ir ļoti liels pieprasījums pēc dabasgāzes.
"Latvija ir vienīgā valsts ES, kura bez savām atradnēm ziemā pilnībā nodrošina visas valsts patēriņu, pateicoties Inčukalna pazemes gāzes krātuvei, un līdz ar to šī unikālā situācija ir jāizmanto," uzsver A. Dāvis. Viņš savu teikto arī pamato ar to, ka, lai arī Latvijai nav savu gāzes atradņu, tomēr atšķirībā no Eiropas valstīm, kurām pērn radās sarežģījumi ar Krievijas gāzes piegādēm, tāda riska nav.
Lietuva jau rīkojas
"Kāpēc lai to nedarītu, ja Lietuvas valdība šādu nostāju jau ir atbalstījusi un ar ES struktūrfondu līdzekļiem tiks izveido ta gāzes infrastruktūra uz vairākām Lietuvas pilsētām, kur līdz šim tādas iespējas nebija," jautā A. Dāvis.
Viņaprāt, šo apdzīvoto vietu gazifikācija ne tikai uzlabotu vietējo iedzīvotāju dzīves kvalitāti, bet arī radītu daudz lielākas iespējas dažādu ražotņu piesaistei, tostarp ārvalstu investīciju piesaistei. "Gazificētās teritorijās ir daudz vieglāk piesaistīt investorus nekā ar tādiem pašiem nosacījumiem apdzīvotajās vietās, kurās nav gāzes infrastruktūras," atzīst A. Dāvis. Viņš atzīst, ka bez ES struktūrfondu līdzfinansējuma būšot ļoti grūti, vietām pat neiespējami realizēt vairāku pašvaldību gazifikāciju projektus.
Jaunas iespējas
Pašvaldību gazifikācija - dabasgāzes infrastruktūras izveide pavērtu jaunas iespējas šajās teritorijās attīstīt tautsaimniecību, jo kur ir pieejama dabasgāze, tur arī ir iespējams piesaistīt lielākas investīcijas, secina Ministru prezidents Aigars Kalvītis.
Viņš atzīst, ka šobrīd nav izvērtētas iespējas valstij līdzdarboties pašvaldību gazifikācijas projektos un nav arī vērtētas iespējas šo plānu realizācijai piešķirt līdzekļus no ES struktūrfondiem. Vēstuli ar idejām premjers ir saņēmis, tomēr diskusija ar Latvijas Gāzes pārstāvjiem par konkrētiem pasākumiem līdz šim neesot notikusi un līdz ar to konkrētas atbildes pašlaik neesot iespējams sniegt.
"Atbalstu priekšlikumus gazificēt pašvaldības, jo tādējādi šīs teritorijas gūs jaunas iespējas piesaistīt investorus un arī pašmāju uzņēmējus jaunu projektu īstenošanai un tādējādi veicināt reģionu attīstību," uzsver reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs.