Globālā patērētāju uzticība stabilizējas pēc 18 mēnešu krituma, tādējādi sniedzot cerību krīzes skartajai pasaules ekonomikai, atsaucoties uz Ipsos Global Public Affairs aptauju, ziņo Reuters.
40% patērētāju globālajā ekonomiskajā lejupslīdē vaino banku un finanšu nozari, bet 19% uzskata, ka vainīgas ir valstu valdības.
Aptaujāti tika 23 000 cilvēku 23 valstīs (Latvija nav starp šīm valstīm) laika posmā no 14.aprīļa līdz 7.maijam.
29% aptaujāto uzskata, ka ekonomiskā situācija viņu valstī ir ļoti laba vai laba, kas ir tikai neliels samazinājums, salīdzinot ar 2008.gada novembra rezultātu, kad tā domāja 31% aptaujāto. 2008.gada aprīlī tā domāja 43% aptaujāto, bet 2007.gada oktobrī - 54%.
«Izskatās, ka mēs esam sasnieguši apakšējo punktu un ir cerības stariņš,» sacījis Ipsos Global Public Affairs pārstāvis Klifords Jangs (Clifford Young).
«Mēs redzam, ka lielākā daļa patērētāju ir nobijušies, viņi ir samazinājuši izdevumus un palielinājuši iekrājumus,» viņš skaidrojis, norādot: «Izaugsme nebūs tik strauja kā lejupslīde, bet ja situācija ASV stabilizēsies, tas būs nopitens atbalsts globālā līmenī.»
«Patlaban stabilizācija notiek galvenokārt ASV, Indijā un Ķīnā,» sacījis K. Jangs, skaidrojot, ka situācija Eiropā joprojām ir nedroša, tāpat kā Krievijā un Brazīlijā.
ASV patērētāju uzticība pieaugusi par diviem procentpunktiem līdz 13%, bet Ķīnā tā uzlēkusi pat līdz 61% no iepriekšējiem 46%. Indijā pieaugums bijis par pieciem punktiem līdz 70%.
Brazīlijā patērētāju uzticība samazinājusies līdz 56% no iepriekšējā 61%, bet Krievijā optimisms nokrities līdz 35% no iepriekšējiem 52%. Eiropā kopā bijis vērojams samazinājums par deviņiem punktiem līdz 23%.
K. Jangs skaidrojis, ka tas ir saistāms ar uzticēšanos valsts institūciju darbam. Piemēram, ASV cilvēki redzējuši valdību veicam ekstremālus soļus ekonomiskās situācijas uzlabošanai. Lai gan tas ir noticis arī Eiropā, tas nav bijis tik pamanāmi.
23 aptaujā iekļautās valstis veidojot 75% no pasaules iekšzemes kopprodukta.