Demokrātijas eņģēm čīkstot, Krievijas parlamenta apakšpalāta jeb Valsts Dome ar pavisam nelielu balsu pārsvaru šonedēļ panāca apstiprinājumu valsts dalībai Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO). Nākamnedēļ paredzams apstiprinošs balsojums augšpalātā jeb Federācijas Padomē, tad – prezidenta Vladimira Putina paraksts, un jau augustā Krievija beidzot tiešām būs PTO.
Kaut valdošās partijas Vienotā Krievija caursišanas spējas dēļ par gala iznākumu šaubu nebija, opozīcija PTO dalības ratifikāciju uz brīdi tiešām ja arī ne apšaubīja, tad katrā ziņā situāciju padarīja kutelīgu. Ja kaut kas noietu greizi un līgums netiktu apstiprināts līdz 23. jūlijam, saskaņā ar PTO noteikumiem to Krievijai būtu jāsāk diskutēt ar organizācijas dalībvalstīm no jauna. No Domes 450 deputātiem par līgumu nobalsoja 238, pret – 208, ar visai nelielu rezervi pārvarot 226 balsu minimumu. Pret dalību PTO nelokāmi paliek komunisti, partija Taisnīgā Krievija un liberāldemokrāti. Oponentu viedoklis ir nemainīgs, un arī dalības PTO aizstāvji un īstenotāji to nenoliedz. Kaut pilnīgai pārejai uz brīvo tirgu pēc PTO standartiem dažādās kategorijās dots laiks, ar pirmo Rietumu konkurences šoku Krievijas ražotāji sastapsies pavisam drīz.
Krievijas ekonomikas attīstības ministrs Andrejs Belousovs lēš, ka līdz 2014. gada beigām tiešie zaudējumi no dalības PTO valstij būs 13,49 miljonu ASV dolāru apmērā. «Bet mēs prognozējam, ka tirdzniecības apjoma pieauguma dēļ, kas dos plašāku un labāku nodokļu iekasējumu, patiesie zaudējumi budžetam būs mazāki,» ministru citē The Moscow Times.
Galvenais ieguvums no dalības PTO Krievijai būs investoru pieaugošā uzticēšanās valstij, kas, kaut pamazām, savā ekonomikā apņēmusies uzvesties pēc tiem pašiem pasaulē pieņemtajiem noteikumiem. Konkurences dēļ ceļoties preču standartiem, ieguvēji vēl drīzāk būs Krievijas patērētāji.
DB jau rakstīja, ka pagājušajā nedēļā Eiroparlamenta pieņemtie trīs nolīgumi ar Krieviju pavisam drīz radīs drošāku biznesa vidi starp ES un Krieviju, tostarp Latvijas ražotājiem. Iestājoties PTO, Krievija ar pārējām dalībvalstīm kopumā noslēgusi 30
divpusējos līgumus par pakalpojumiem un 57 – par precēm, nosakot tām Krievijas tirgus pieejamību.
Kā DB norāda zivju pārstrādātāja SIA Karavela tirdzniecības vadītājs Jānis Endele, līdz ar Krievijas iestāšanos PTO vajadzētu būt labāk, bet kā būs realitātē, esot grūti pateikt. Kaut ievedmuita samazinātos, «ir arī jautājums – vai Krievija ir prognozējams
partneris un spēj uzņemties atbildību un partnerību,» viņš ir šaubīgs. Arī a/s Laima valdes priekšsēdētājs Rolands Gulbis DB pauda skepsi par Krievijas darbību pēc iestāšanās PTO, sakot, ka «krievs ir kreatīvs cilvēks un viņš izdomās visu ko, lai
tikai aizsargātu savējos». Situācija eksporta jomā gan neuzlabosies dzīvo cūku eksportētājiem, jo iekams nebūs atcelts aizliegums ievest Krievijā dzīvās cūkas no ES, tikmēr nekas nemainīsies – tā SIA PF Vecauce direktors Kristaps Melbārdis.
Citi ir optimistiskāki. «Neapšaubāmi, Krievijas uzņemšana PTO pozitīvi ietekmēs attiecības ar Latviju, jo tiks atvieglots tirdzniecības process un abu valstu ekonomiskā sadarbība balstīsies uz vienlīdzīgiem noteikumiem. Piemēram, farmācijas jomā Krievijas prasības būs jāpiemēro vispāratzītiem starptautiskajiem principiem. Tas labvēlīgi ietekmēs Latvijas farmācijas preču eksportētājus un stiprinās sadarbību ar esošajiem partneriem,» DB norādīja Latvijā lielākā zāļu ražotāja Grindeks valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.