Sicīlija apturēs pensiju un reģionālo varasiestāžu darbinieku algu izmaksāšanu līdz nesaņems Romas apsolīto finanšu palīdzību. Tikmēr reģiona galvaspilsētas Palermo mērs brīdinājis, ka smagā ekonomiskā situācija Sicīlijā var izraisīt pilsoņu karu.
«Daudzu ģimeņu izmisums kopā ar organizētās noziedzības žņaugiem radījis sprādzienbīstamu sajaukumu, kas var izraisīt pilsoņu karu,» Austrijas laikrakstam Wirtschaftsblatt sacījis Palermo mērs Leoluka Orlando (Leoluca Orlando), vēsta AFP.
Palermo mērs atzina, ka Sicīlija ir «Itālijas Grieķija» un līdz šim pamanījusies «palikt virs ūdens» tikai tāpēc, ka ir Itālijas daļa. Pašreizējo salas politisko vidi viņš raksturoja kā korumpētu un sabiedrības naudu šķērdējošu un pauda cerības, ka pēc rudenī paredzētajām vēlēšanām reģionā notiks izmaiņas.
Sicīlijas lēmums par pensiju un algu izmaksāšanas apturēšanu esot saistīts ar to, ka Itālija kavējas ar finanšu palīdzību šim autonomajam reģionam, skaidroja salas finanšu ministrs Gaetans Armao (Gaerano Armao). Itālija drīzumā gatavojas piešķirt 400 miljonus eiro mazattīstītiem valsts reģioniem, vēsta Reuters.
Apmaiņā pret Romas finanšu palīdzību, Sicīlijas varasiestādes piekritušas izstrādāt plānu, saskaņā ar kuru varētu samazināt reģiona varasiestāžu izmaksas. Sicīlijai nāksies īstenot apjomīgas reformas, kuru laikā tiks reorganizēta reģiona pārvalde – sākot no slimnīcām un skolām, beidzot ar atkritumu apsaimniekošanu. Gadījumā, ja Sicīlija neievēros reformu nosacījumus, Itālija varētu pārtraukt reģiona finansēšanu.
Db.lv jau vēstīja, ka Itālijas premjerministrs Mario Monti paudis nopietnas bažas par iespējamu Sicīlijas bankrotu. Sicīlija veido 5,5% no Itālijas iekšzemes kopprodukta (IKP), bet tajā valdošais bezdarba līmenis sasniedzis 19,5%, kas ir gandrīz divas reizes augstāks nekā vidēji valstī. Kopumā sala uzkrājusi parādus 5,3 miljardu eiro apmērā, kas var liegt reģionam izmaksāt algas un pensijas. Tomēr analītiķi uzskata, ka Sicīlijas parāds ir ilgtspējīgs.
Līdzīgas problēmas piemeklējušas Spāniju, kuras pašvaldības varētu bankrotēt. Aizvadītās nedēļas nogalē viens no septiņpadsmit Spānijas autonomajiem reģioniem – Valensija – vērsās pie centrālās valdības, lūdzot finanšu palīdzību, bet pirmdien izskanēja vēstis, ka šādu soli apsverot arī Mursija. Spānijas mediji norāda, ka kopumā finanšu palīdzību varētu lūgt seši valsts autonomie apgabali – tostarp Kanāriju salas, Andalūzija un Katalonija.
Spāniju un Itāliju nomocījusi eirozonas parādu krīze. Pastāv bažas, ka Spānijai, kura jau lūgusi Eiropas Savienības palīdzību savam banku sektoram, būs vajadzīgs arī pilna apmēra starptautisko aizdevumu. Pēdējās dienās ievērojami kāpušas Spānijas aizņemšanās izmaksas. Valsts desmit gadu obligāciju procentu likmes trešdien sasniedza 7,6 procentus.