Aizvadītais 2010. gads, kā arī 2009. gads, bija diezgan mierīgs naftas tirgū un naftas cenas gandrīz visu gadu atradās šaurā koridorā no $70 līdz $90 par barelu. Salīdzinājumam, 2008. gadā naftas cenas no sākuma izauga no $80 līdz $140, bet pēc tam nogāzās līdz $60.
Šķita, ka pēc 2008. gada spekulanti vienkārši aizmirsuši šo tirgu. Bet 2010. gada beigās viņi par to atcerējās. Aktivitāte naftas fjūčeru (nākotnes darījumu) tirgū ievērojami pieauga, bet šoreiz spekulāciju shēma ir daudz sarežģītāka. Tirgū bija novērojama strauja cenu atšķirības palielināšanās starp divu etalonu naftas markām – Ziemeļeiropas brent un amerikāņu WTI. Šo marku naftas ir pietiekami tuvu viena otrai pēc to kvalitātes un vēsturiski WTI par $1 līdz $2 pārsniedza brent markas naftas cenu. Tomēr sākot ar 2011. gada sākumu ir novērojama strauja šo naftu cenu atšķirības palielināšanās un starpības palielināšanās pretējā virzienā. Ceturtdien, 10. februārī šī starpība pēc marta fjūčeru darījumiem pieauga līdz $15.5 par labu markai brent!
Pēdējā mēneša laikā brent naftas cenas pieaug pat tad, kad WTI cenas krīt. Šāda situācija tirgū ir nenormāla un iepriekš tāda nav bijusi. Mēģinājumi to izskaidrot ar kaut kādiem fundamentāliem faktoriem izsauc tikai smaidu. Tas ir tipisks piemērs spekulācijām finanšu tirgū, kuras šodien satricina te vienu, te otru mūsu finanšu sistēmas sektoru.
Tomēr vairums tirgus dalībnieku metās «spēlēt» normālas situācijas pusē. Šodien tas ir diezgan vienkārši, jo tirgus «laipni» piedāvā arī atbilstošu instrumentu – pastāv fjūčeru darījumi tieši šo divu naftas marku spredam (starpība starp pirkšanas un pārdošanas kursu). Un kad tas palielinājās līdz $4 par labu brent, vairums spēlētāju metās spēlēt uz tā samazināšanos. Tomēr pēc tam tas izauga līdz $6, $8, $10 … , un nu jau līdz $15. Visu šo laiku arvien vairāk un vairāk interesentu centās nopelnīt «nenormālajā» tirgū. Un kur šodien ir viņu nauda? Tā ir pārgājusi to spekulantu rokās, kuri saprata, ka šī kustība nenotiek tāpat vien un neieklausījās «gudros» komentāros par absurdo situāciju.
Kā šī situācija atrisināsies? Protams, gala rezultātā spreds atgriezīsies pie normālas attiecības (turklāt, pēc tam to var dzīt arī pretējā virzienā). Bet cik ātri tas notiks un līdz kādam līmenim spreds līdz tam palielināsies, saprast ir grūti.
Ja šīs spēles notiktu kaut kādā abstraktā telpā, tad tam varētu nepievērst uzmanību. Lai spekulanti izklaidējas, atņemot viens otram naudu. Problēma ir tajā, ka šodien šīs spēles var notikt jebkurā dzīves svarīgā pasaules tirgū – naftas, pārtikas vai citos stratēģiskos tirgos.
Esošās sistēmas ietvaros ne politiskai, ne monetārai pasaules varai nav pietiekami spēcīgu sviru, lai norobežotu šos tirgus no spekulācijām.
Tieši pēdējā pasaules finanšu-ekonomiskā krīze 2008.-2009. gadā arī pierādīja, cik bīstama ir šāda situācija pašai sistēmai.